Sobota, 2.03.2024, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Zatrzymania członków grupy przestępczej. "Zabezpieczono ich mienie o wartości ok. 14 mln zł"

29.07.2023, 15:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zatrzymania członków grupy przestępczej. "Zabezpieczono ich mienie o wartości ok. 14 mln zł"
REKLAMA

Kolejne 3 osoby zatrzymane. Grupa przestępcza zajmowała się międzynarodowym obrotem paliwami. Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja-Skarbowa (KAS), Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) i Prokuratura Regionalna w Białymstoku zatrzymały kolejne 3 osoby podejrzane o pranie pieniędzy.

 


Zabezpieczono ich mienie o wartości ok. 14 mln zł. Śledztwo trwa od kilku lat, występuje już w nim ponad 220 podejrzanych.

 

 

Międzynarodowe śledztwo

 


Od kilku lat prowadzone jest śledztwo, dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która zaniżała podatek od towarów i usług (VAT), w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem paliwami płynnymi. Śledztwo obejmuje kraje Unii Europejskiej, Wielką Brytanię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa, z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym.

 


Nielegalny proceder

 


Grupa przestępcza obracała olejami i benzyną w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie sprzedawały paliwo na terenie kraju i nie odprowadzały należnych podatków lub składały nieprawdziwe deklaracje podatkowe. Działalność grupy spowodowała straty budżetu państwa na prawie miliard złotych.

 


220 podejrzanych i kolejne zatrzymania

 


Aktualnie w śledztwie występuje ponad 220 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek wart ponad 100 mln zł. Zajęto gotówkę i środki na lokatach bankowych, udziały w spółkach oraz nieruchomości.

 


Funkcjonariusze zatrzymali kolejne 3 osoby na terenie woj. mazowieckiego. Zabezpieczyli dokumentację i telefony. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek o wartości 14 mln zł – nieruchomości podejrzanych w Warszawie, udziały i akcje w spółkach.

 


Zarzuty i aresztowania

 


W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zatrzymanym przedstawiono zarzuty prania pieniędzy, pochodzących z oszustw podatkowych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku dwóch zatrzymanych tymczasowo aresztowano, trzecią osobę prokurator objął dozorem Policji, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniem majątkowym. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

 


Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

 

mł. asp. Marta Rosiak

Oficer Prasowy

 

 

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Pawka
  Sobota, 29.07

  Czekam jak napiszą o K z Gronowa Górnego.Bo coś długo go nie zgarniają.Co prawda słup.Ale kasę trzepał.

 2. 2
  +1
  ~ Twój email
  Niedziela, 30.07

  Brat Jarosława „GRANATNIKA” Szymczyka za podobne przewinienia hasa sobie na wolności, a tych akurat aresztowali ? Takie to jest w Polsce prawo i sprawiedliwość !!!

 3. 3
  0
  ~ no jestem ciekaw
  Niedziela, 30.07

  Jestem ciekaw - jak pan Renkloda powiąże to z naszym Wróblewskim - może pomoże mu w tym redaktor Konrad Wąż z TVP Info - jak ostatnio to zrobił z TVN

 4. 4
  +1
  ~ Gard
  Poniedziałek, 31.07

  Ha a klub przy królewieckiej dalej ma się dobrze ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.72481513023376