Niedziela, 23.01.2022, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Policjant może nakazać sprawcy przemocy natychmiastową wyprowadzkę. Komendant: Nikogo nie interesuje, czy ma gdzie pójść

11.03.2021, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Policjant może nakazać sprawcy przemocy natychmiastową wyprowadzkę. Komendant: Nikogo nie interesuje, czy ma gdzie pójść

W maju 2020 r. przyjęto ustawę o natychmiastowym opuszczeniu mieszkania przez sprawcę przemocy. Oznacza to, że policjant może nakać sprawcy przemocy, aby natychmiast wyprowadził się z mieszkania. Czy z takiej możliwości korzystają elbląscy policjanci?


Ilość interwencji domowych w 2020 r. w porównaniu do roku poprzedniego uległa w Elblągu zmniejszeniu. W 2019 r. elbląscy policjanci odnotowali 3900 takich zdarzeń, a w 2020 r.  3300.


Niebieska karta zakładana jest gdy pracownik policji (bądź pracownik oświaty, służby zdrowia, pomocy społecznej, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) ma uzasadnione podejrzenie zaistnienia przemocy w rodzinie lub członek rodziny albo świadek zgłosił taką przemoc.

 

Był okres, gdy na terenie miasta mieliśmy ponad 1000 założonych niebieskich kart. W tej chwili jest ich 298

- mówił Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Robert Muraszko podczas wczorajszego (10.03.) posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa.
 

W maju 2020 r. przyjęto ustawę o natychmiastowym opuszczeniu mieszkania przez sprawcę przemocy. Oznacza to, że policjant może nakać sprawcy przemocy, aby natychmiast wyprowadził się z mieszkania.


- Policjant może wypisać arkusz o nakazie natychmiatowego opuszczenia mieszkania i korzystamy z tego coraz częściej. Mieliśmy kilkanaście takich przypadków - przyznał Robert Muraszko.


Radny Marek Kamm dopytywał o to, co dzieje się ze sprawcą przemocy domowej. - Eksmitujecie ich na ulicę, do domu dla bezdomnych czy w ogóle pyta się, gdzie oni mają iść? - mówił.


- Nie pytamy się - zaznaczył Robert Muraszko. - Jak jedziemy na interwencję domową policjant wypełnia "oszacowanie ryzyka". Z zadawanych pytań wynika czy policjant ma obowiązek wystawić nakaz natychmiastowego opuszczenia domu przez sprawcę.


Co w przypadku, jeśli przed przyjazdem policji sprawcy nie ma już w domu? - Zostawiamy mu w drzwiach ten nakaz. Nikogo nie interesuje, czy on ma gdzie pójść. Jest nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do osoby krzywdzonej i do miejsca zamieszkania.

 

Sprawca może jedynie wejść do domu w asyście policjantów, żeby zabrać swoje rzeczy. W przypadku jeśli na przykład chciałby zabrać laptop, a osoba krzywdzona się temu sprzeciwi, bo na przykład dziecko używa go do szkoły, to sprawca nie może zabrać sprzętu. Przepisy są surowe i resrykcyjne. To przynosi rezultaty
 

- opowiadał Robert Muraszko.


Nakaz obowiązuje 14 dni. W tym czasie osoba krzywdzona może wystąpić do sądu o przedłużenie nakazu. - Jeżeli sprawca nie będzie stosować się do tego nakazu jest to wykroczenie i w trybie przyspieszonych, następnego dnia doprowadzamy go do sądu - zaznaczył Robert Muraszko.
 

- Nie ukrywam, że prywatnie mi się to podoba - skomentował Marek Kamm.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ ?
  Czwartek, 11.03

  i bardzo dobrze

 2. 2
  +7
  ~ spokojny facet
  Czwartek, 11.03

  to nie jest sprawiedliwe, w wielu przypadkach baby są na prawdę wredne i chodzi im tylko o zemstę!

 3. 3
  +5
  ~ Brawo
  Czwartek, 11.03

  Taki przepis już dawno winien zaistnieć,to przeważnie kobiety muszą uciekać z domu ,niejednokrotnie z małymi dziećmi, a oprawcy zostaje w domu BRAWO za ten przepis...przeszlam coś takiego z panem mężem akocholikiem...

 4. 4
  --1
  ~ Brawo
  Czwartek, 11.03

  Taki przepis już dawno winien zaistnieć,to przeważnie kobiety muszą uciekać z domu ,niejednokrotnie z małymi dziećmi, a oprawcy zostaje w domu BRAWO za ten przepis...przeszlam coś takiego z panem mężem akocholikiem...

 5. 5
  +9
  ~ Anty
  Czwartek, 11.03

  Czyli teraz wystarczy, że jakaś histeryczka po sprowokowanej kłótni walnie się reką w szafkę i nakłamie, że zostala ofiarą "przemocy domowej". Warto się poświęcić dla mieszkanka. Jak ten "mondry" policjant z miejsca wykrywa tego typu nadużycia? O to chodzi w tej ustawie? I niech nam policjant powie, co z pawem własności? Jak można wyrzuca osobę z WLASNEGO mieszkania? No, słucham. Tak swoją drogą - czyli teraz, jak kobieta będzie mi grozić wałkiem albo mnie nim uderzy to mogę wezwać policję, żeby ją wyrzucić? :) W Hiszpanii też wprowadzono kilkanaście lat temu akie prawo, gdzie kobieta może wyrzucić za tzw. przemoc domową partnera i zgadnijcie co - przypadki przemocy domowej wzorsły kilkukrotnie. Przypadek? :) Nie tędy droga.

 6. 6
  +1
  ~ wszechświatowe lewactwo
  Czwartek, 11.03

  Brawo, tak właśnie trzeba.

 7. 7
  +2
  ~ ZAKANALAK
  Czwartek, 11.03

  Tylko trzeba dogłębnie zbadać,kobiety też są różne,Ale ogólnie popieram. ***a na BRUK.

 8. 8
  +14
  ~ rotatedowl
  Czwartek, 11.03

  Dorastałam w rodzinie z "niebieską kartą" i po wielu awantuarach policja rozkładała rece. Zabierali "delikwenta" na izbę wytrzeźwień, a on wracał na drugi dzień wściekły z rachunkiem za izbę w ręku. I tak to się kręciło w koło. Wielu lat i wyroków trzeba było, aby skończyć tę sprawę definitywnie. Popieram takie rozwiazanie, ale może być ono niebezpieczne z uwagi na możliwe nadużycia. Wilokrotnie zdarzało się, ze w ramach zemsty mężczyźni byli oskarżani o rzeczy, których nie zrobili. Nadużycie będzie mozliwe tym bardziej, że można wykonać "natychmiastową wyprowadzkę" nawet pomimo nieobecnosci zainteresowanego, który nie ma się jak obronić.

 9. 9
  +10
  ~ @do "spokojny facet"
  Czwartek, 11.03

  Oj masz racje . Moja była miała wszystko i korba jej odbiła i sprawę w sądzie mam , prokuratorzyca w braniewie wogóle nie uwzględniła moich wyjaśnień.

 10. 10
  +8
  ~ ADAX
  Czwartek, 11.03

  ciekawe kto po przymusowej wyprowadzce będzie spłacał kredyt mieszkaniowy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96656608581543