Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Przyszedł sms, że trzeba dopłacić do przesyłki – mężczyzna stracił ponad 9 tys. zł.

21.01.2020, 11:56:15 Rozmiar tekstu: A A A
 Przyszedł sms, że trzeba dopłacić do przesyłki – mężczyzna stracił ponad 9 tys. zł.

Pewien elblążanin otrzymał sms o treści informującej, że musi dopłacić niecałą złotówkę do paczki by ta do niego dotarła.  W przeciwnym razie zamówienie zostanie może zostać anulowane. W smsie był również link do dokonania opłaty, a że oczekiwał na przesyłkę tak też zrobił.

 

Link został kliknięty i dwukrotnie wykonano transakcję opłaty 0,90 groszy. Jednak jak się okazało z konta wcale nie przelano 1,80 zł a dużo więcej, bo prawie 10 tysięcy.

Oszuści wykorzystują to, że dużo osób robi zakupy w Internecie i oczekuje na przesyłkę. Napotkanie nawet przypadkiem takiej sytuacji nie jest więc trudne.

 

Uważajmy na nieznane linki, które otrzymujemy w smsach, mailach czy na komunikatory internetowe. Nie klikajmy w nie. Z pozoru nieważna transakcja na niewielką sumę to tylko pretekst, abyśmy wykonali czynność logowania się na koncie i zautoryzowali transakcję. Kwota, którą my widzimy jest zwykle niewielka. To ile przelejemy na konto sprawcy to kilka tysięcy złotych lub po prostu tyle ile znajduje się w danej chwili na naszym rachunku. Pamiętajmy o względach bezpieczeństwa. Sprawcy oszustwa, za takie wyłudzenie zgodnie z Kodeksem Karnym może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ niedowiarek
  Wtorek, 21.01

  I nie można złodzieja namierzyć? Pół Polski wiedziało, że delikwent oczekuje przesyłki?

 2. 2
  +3
  ~ ls
  Wtorek, 21.01

  Czy można przybliżyć szczegóły techniczne tego wydarzenia? Przecież od pewnego czasu nie da się zalogować się do żadnego banku z urządzenia mobilnego przez przeglądarkę, a każda transakcja musi być potwierdzana za pomocą aplikacji banku. Jedynie chyba tylko blikiem i to musiał nie spojrzeć na sumę transakcji.

 3. 3
  +2
  ~ Ploterek
  Wtorek, 21.01

  Credit Agricole, działa logowanie z przeglądarki Chrome na telefonie. Przekręt może działać w ten sposób, że klikając w lin w SMSie, otwiera się strona płatności, np. łudząco podobna do PayU. Wybierasz swój bank, klikasz w niego i jest przekierowanie na oszukaną stronę Twojego banku, tam podajesz login, hasło i wyskakuje okno z przelewem, oczywiście na te 0,9 groszy. Dostajesz SMSa z kodem potwierdzającym transakcję, ale już na np. 3000 zł. Jak ktoś nie czyta szczegółów SMSa tylko patrzy na hasło, no to łup, po pieniądzach. Logujemy się i wpisujemy hasło na oszukanej stronie, a w rzeczywistości prawdziwe dane złodziej podaje na prawdziwej stronie. Przy płatności BLIKiem to już w ogóle bajka

 4. 4
  +4
  ~ mis
  Wtorek, 21.01

  przeciez na ten temat tyle sie mowi i pisze i ostrzega ludzi a glupki nadal sie znajduja to niech ich kroja bo jak widac zadne apele do takich nie docieraja

 5. 5
  +1
  ~ Ploterek
  Środa, 22.01

  Ejjjj, serio? Opisałem Wam schemat działania tego oszustwa, przybliżony, żebyście sami wiedzieli i ewentualnie mogli powiedzieć o tym swoim bliskim, a Wy mnie minusujecie? No chyba, że to złodzieje dają minusy, to spoko, rozumiem :D

 6. 6
  +1
  ~ kikiki
  Środa, 22.01

  a ja pytam dlaczego banki nic z tym nie robią, jak kase od klienta to wyciągają, a konta oprocentowane na 0%

 7. 7
  0
  ~ BODZIO
  Środa, 22.01

  Bo Ciemnota daje się oszukiwać.TVP tylko oglądają.

 8. 8
  0
  ~ Ploterek
  Środa, 22.01

  ~ kikiki. Po co pytasz o to samo w dwóch miejscach? Co mają banki zrobić, jaki ich w tym wina?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1150288581848