Poniedziałek, 1.06.2020, Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Włamują się na konta społecznościowe i wyłudzają pieniądze. Policjanci ostrzegają przed oszustami!

18.10.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Włamują się na konta społecznościowe i wyłudzają pieniądze. Policjanci ostrzegają przed oszustami!

Policjanci z Elbląga odnotowali trzy doniesienia dotyczące wyłudzenia pieniędzy. Chodzi o popularną od pewnego czasu metodę „na blika". Przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod właścicieli kont proszą o szybką pożyczkę.
 

Atak oszustów internetowych miał miejsce na początku bieżącego tygodnia w Elblągu. Były to trzy zdarzenia bardzo podobne do siebie, które zaistniały dzień po dniu. W poniedziałek (14 października) kobieta zgłosiła, że na konto popularnego portalu społecznościowego włamał się  nieznany sprawca. Następnie za pośrednictwem komunikatora internetowego wysłał do jej znajomych prośbę o dokonanie wpłaty kilkuset złotych, pod pretekstem zakupu kosmetyków. Znajomi odpowiedzieli na apel. Starty 700 złotych.
 

Kolejne, dwa przypadki miały miejsce we wtorek. Mieszkaniec Elbląga dostał wiadomość również poprzez komunikator internetowy. „Szwagier" pisał, że pilnie potrzebuje pieniędzy, bo musi zrealizować zamówienie za pomocą jego bankowego kodu blik. Numer został wysłany do oszusta. 300 zł zostało wypłacone w bankomacie na południu Polski. Tego samego dnia inny elblążanin dostał wiadomość od kogoś, kto podszywał się pod jego znajomego. Również poprosił o kod blik na realizację transakcji. Dostał numer i wypłacił 1000 zł.
 

Metoda „na blika" staje się coraz popularniejsza. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajesz wiadomość od znajomego: "Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę". Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy. Oszuści są bardzo sprytni, idealnie naśladują sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. "Znajomy" prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu blik. Wszystko zaplanowane tak, aby pożyczki nigdy nie odzyskać.
 

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać?
 

Sposób jest bardzo prosty, jeśli znajomy prosi o pieniądze za popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł oraz o wylogowywaniu się z konta w miejscach publicznych.

 

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ mis
  Niedziela, 20.10

  jak sa glupki to niech ich skubia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.