Niedziela, 5.05.2024, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Znęcała się nad mężem i córką

23.09.2009, 10:37:01 Rozmiar tekstu: A A A
Znęcała się nad mężem i córką

Nawet pięć lat pozbawienia wolności grozi 35-letniej kobiecie, która znęcała się fizycznie i psychicznie nad mężem i małoletnią córką. Agnieszka Ch. trafiła do policyjnej celi. Wczoraj Prokuratura Rejonowa w Elblągu zastosowała wobec kobiety dozór policyjny.

Ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że gehenna rodziny trwała od 2001 roku do 20 września br., kiedy to kobieta została zatrzymana zaraz po zgłoszeniu znęcania przez jej męża.

- 35-letnia Agnieszka Ch. wszczynała awantury domowe. W obecności 14-letniej córki  wyzywała męża słowami wulgarnymi i poniżającymi, pluła na niego, groziła śmiercią, zakłócała im ciszę nocną. Ponadto wyganiała rodzinę z mieszkania i nie wpuszczała do niego - informuje Jakub Sawicki rzecznik prasowy KMP w Elblągu. - 35-latka groziła mężowi pozbawieniem życia. Szarpała go, popychała, biła dłonią po twarzy, głowie i kopała.

W tej sprawie policjanci przesłuchali świadków i samą pokrzywdzoną, która się nie przyznała do zarzucanego jej czynu. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutów znęcania nad rodziną. Po wnikliwej analizie materiału dowodowego prokuratur zastosował wobec zatrzymanej dozór. Za znęcanie grozi jej kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. 

Pamiętajmy!

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i może dotyczyć każdego!!! Najczęściej kwalifikowana jest jako przestępstwo z art. 207 k.k., polegające na znęcaniu się fizycznym lub psychicznym nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu.

W 2008 roku elbląscy policjanci założyli 102 Niebieskie Karty, tylko od początku br. było ich już 71. W formularzu zawarte są informacje dotyczące danych osób pokrzywdzonych i sprawcy przemocy, data i czas interwencji. Ponadto w formularzu dokładnie opisane są formy przemocy, zawarta jest także informacja o tym, czy sprawca przemocy znajdował się pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Co powinieneś wiedzieć?

Jeżeli osoba najbliższa stosuje wobec Ciebie przemoc, czy Twojego dziecka wezwij policję.
Podczas interwencji policjanci:

- udzielą Ci niezbędnej pomocy (np. wezwą pogotowie);

- pomogą, w przypadku stwarzanie przez sprawcę bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia, dokonać jego zatrzymania lub umieścić go w izbie wytrzeźwień;

- udzielą informacji dotyczącej Twoich praw i wskażą, gdzie należy szukać pomocy;

- udokumentują przebieg interwencji;

- raz w miesiącu dzielnicowy powinien składać Ci wizytę, aby sprawdzić stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawcy.

Dobre rady:

Skorzystaj z doświadczenia dzielnicowego w pracy z ofiarami przemocy, aby uzyskać wiedzę o swoich prawach, możliwości przeciwstawienia się dalszej przemocy i instytucjach, które mogą udzielić Ci wszechstronnego wsparcia.
Zgłoś się do placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy m.in. psychologiczną, prawną, terapeutyczną, medyczną, socjalną.

Pamiętaj, że instytucje i organizacje do tego powołane pomogą w rozwiązywaniu problemów, które powstrzymują Cię przed przeciwstawieniem się przemocy.

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie, zgłoś się do dzielnicowego, pracownika socjalnego, pedagoga szkolnego, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, bądź innych znanych Ci osób lub podmiotów pracujących na rzecz dzieci i rodziny.

Przemoc sama nie ustaje:

- złóż zawiadomienie do prokuratury lub na policję o popełnieniu przestępstwa,

- nie pozwól, ktoś z rodziny znęcał się nad Tobą lub Twoimi dziećmi.Gromadź dokumentację i wszelkie informacje, które pomogą Ci później udowodnić fakt popełnienia przestępstwa:

- przypadkach pobicia, uszkodzenia ciała, udaj się o lekarza (nawet pierwszego kontaktu) i poproś o zaświadczenie o stanie zdrowia i doznanych obrażeniach – możesz starać się o uzyskanie obdukcji u uprawnionego lekarza;

- nie ukrywaj tego, co dzieje się w Twoim domu przed rodziną, sąsiadami, bliskimi osobami – to oni mogą pomóc, gdy będzie groziło Ci niebezpieczeństwo, bądź zeznawać w sądzie na Twoją korzyść .Gdy wiesz, że popełniono przestępstwo lub podejrzewasz, ze wobec kogoś stosowana jest przemoc, bo np. słyszysz świadczące o tym odgłosy albo zauważasz niepokojące sygnały, wezwij policję – możesz to zrobić także anonimowo.

Jeśli krzywdzone są dzieci, masz obowiązek im pomóc, zawiadom sąd rodzinny, prokuraturę lub policję. Jeśli byłeś świadkiem przestępstwa, zdecyduj się na złożenie zeznań, żeby pomóc ofierze uwolnić się od przemocy.

Pamiętaj!

Nie pozostawaj obojętny na krzywdzenie innych! Reaguj szczególnie na przemoc stosowaną wobec bezbronnych dzieci!

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ yogi
    Środa, 23.09

    ciekawe co to za chlop ze sie dal????????

  2. 2
    +1
    ~ qwerty
    Środa, 23.09

    Nie każdy mężczyzna jest taki żeby uderzyć kobietę, nawet we własnej obronie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0612561702728