Środa, 29.03.2023, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPRAWY ELBLĄŻAN

Elbląscy seniorzy wydają na leki 100 - 150 złotych jednorazowo. Od września zaoszczędzą?

17.08.2016, 14:00:12 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląscy seniorzy wydają na leki 100 - 150 złotych jednorazowo. Od września zaoszczędzą?
Fot. Ryszard Biel

Mój mąż ma 82-lata. Choruje na serce, nerki i cukrzycę. Ja, na szczęściej, jeszcze jakoś się trzymam. Jednak i tak miesięcznie wydajemy na leki około 200 złotych – mówi Helena Dzieżyc, elblążanka. – Bardzo liczę na program bezpłatnych leków dla seniorów. Czy jednak będzie on dotyczył środków, których rzeczywiście używamy najczęściej i za, które najwięcej płacimy? Tego seniorzy dowiedzą się już niebawem.

W projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób w wieku 75 plus, opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia na początku sierpnia, znalazło się 68 substancji. To medykamenty z listy tych, które obecnie są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową, 30 lub 50 procent.

My wydajemy na leki niewiele więcej niż na czynsz, a przecież i jedno i drugie trzeba opłacić. Wyboru nie ma. Program ulżyłby nie tylko nam, ale i wielu emerytom, którzy jak wiadomo liczą się z każdą wydaną złotówką

– dodaje pani Helena.

Leki umieszczone w wykazie, który miałby obowiązywać od 1 września, pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł, szacuje ministerstwo. Ta kwota nie może szokować, bo też seniorzy są jedną z grup, która najwięcej wydaje na leczenie.

Osoby starsze, nie tylko te 75 plus, stanowią ponad połowę naszych klientów. Jednorazowo wydają u nas 100 – 150 zł

– przyznaje farmaceutka z apteki przy ul. Jaśminowej.

– Niby człowiek jeszcze tak strasznie nie choruje, ale zawsze tak się uzbiera, że te 100 złotych miesięcznie pójdzie na lekarstwa – mówi pani Jadwiga, z Elbląga. – Liczę, że teraz trochę zaoszczędzę. Choć nie jestem pewna, jakich leków będzie dotyczył ten program. Mam nadzieję, że tych na receptę, a nie jakiś tańszych i niekoniecznie równie skutecznych zamienników.

Takich obaw seniorzy nie powinni mieć. Ministerstwo tłumaczy, że apteki i punkty apteczne będą wydawały pacjentom bezpłatnie leki z wykazu na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Recepty na te leki będą mogli wydawać również lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Ostateczna lista leków, które od września będą wydawane bezpłatnie osobą w wieku 75 i więcej lat, opublikowana zostanie prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia.
 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ swojak
  Środa, 17.08

  ZAOSZCZEDZA JAK ZACZNA PROWADZZIC ZDROWY I CHIGIENICZNY TRYB ZYCIA . CISZA , SPOKOJ ZDROWE REGULARNE JEDZENIE W MALYCH ILOSCIACH ZDROWYCH PRODUKTOW Z RODZIMYCH GSPODARSTW OPARTYCH NA RODZIMYCH RASACH I ODMIANACH ( JABLKO Z ROBAKIEM , JAJKO Z G....KIEM OD KURKI ) S SPACERY , GRONO POZYTYWNYCH OSOB , CWICZENIA ,SPA , WYIECZKI , TANCE NO I PRZEDEWSZYSTKIM KONTKT Z SOBA I PANEM BOGIEM - POKOCHAJCIE SIEBIE I KONIECZNIE OBEJRZYJCIE REKLAME ZLOTEGO LEKERSTWA NA WASZE CHOROBY JET ONA NA YOU TUBIE POD TYTULEM ,, NIE PI.....OL ""

 2. 2
  +4
  ~ qaz
  Środa, 17.08

  Seniorzy to mają przynajmniej emerytury a co cha... z tymi których skazaliście na życie bez dochodów i udajecie że ich nie ma?

 3. 3
  +4
  ~ a
  Środa, 17.08

  Ja przeanalizowałem listę leków, która wejdzie od 1 września. Moja babcia na trzy miesiące płaci około 200 złotych. Od września będzie miała 3 leki darmowe tj. 23,10 zł mniej na miesiąc.

 4. 4
  +1
  ~ dla ciekawych
  Środa, 17.08

  Tu coś o zachodnich s...synach i jak nas "murzynów" dymają na lekach https://drive.google.com/file/d/0B9mBc0f5WOAXYzk5akJHSnMtYk0/view?pref=2&pli=1

 5. 5
  0
  ~ czytelnik Eg
  Czwartek, 18.08

  szkoda słów na tą bandę pisowską!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2683629989624