Wtorek, 2.03.2021, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPRAWY ELBLĄŻAN

Używajmy miasta, bo do tego ono służy - eksperci o działaniach społecznych

09.09.2013, 07:00:50 Rozmiar tekstu: A A A
Używajmy miasta, bo do tego ono służy - eksperci o działaniach społecznych
fot. Monika Skowrońska

Weź dywan i przyjdź na Plac Wolności – takimi słowami zachęcał do aktywnego korzystania z przestrzeni miejskiej Franciszek Sterczewski, który swoją akcję organizował w Poznaniu. On i kilku innych architektów wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym w Krużganku Galerii El. Konferencja odbyła się 7 września i stanowiła podsumowanie działań w ramach ZiElbląga. 

Konferencja zorganizowana w Galerii El, odbyła się w sobotni wieczór, 7 września. Sala była pełna osób, których zaciekawiło innowacyjne wykorzystanie przestrzeni miejskiej. Spotkanie było także okazją do podsumowania tegorocznych działań inicjatywy ZiElbląg. 

O działaniach, które wprowadzili w życie, opowiadali Marcin Kościuch i Franek Sterczewski z Poznania, Paulina Brokos z Torunia i elbląscy projektanci Agata Zambrzycka i Piotr Górski. – Plac Wolności w Poznaniu kiedyś tętnił życiem, ale te czasy dawno minęły. Trzy lata temu wpadłem na pomysł zorganizowania tam pikniku. W pierwszej akcji uczestniczyło około 250 osób, w tegorocznej przeszło tysiąc – mówi Franciszek Sterczewski. – Oprócz samego pikniku, byli DJ’e, dziewczyny z hula-hop i dobra zabawa. 

To tylko jeden z pomysłów, jakie przedstawili fani eksperymentów w przestrzeni publicznej. Oprócz tego, były mozaikowe balkony, lampy „w ciąży”, czyli lampy wyposażone w lęgowiska dla ptaków, ceremonia pogrzebowa Zimy, akcja Pstryk i wiele innych. Fanka aktywnych społeczności lokalnych, Paulina Brokos opowiadała m.in. o akcji „Artyści dla Ziemi – Land Art Festiwal” a elbląscy projektanci pokazali swoje najświeższe projekty. 

Ekspertów słuchała elbląska publiczność, dla której organizatorzy wciąż donosili krzesła. Wykłady z wykorzystania architektury miejskiej do aktywności społecznej wzbudziły zainteresowanie mieszkańców i może dla niektórych będą inspiracją do działania. Tymczasem zakończyła się tegoroczna edycja akcji ZiElbląg, kolejna już za rok.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Galeria / Zielbląg 2013 – Inspiracje dla przyjaznego miasta ( zdjęć 16 )
Dodano: 2013-09-08 |  fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ zjebląg
  Poniedziałek, 09.09

  Fajnie ! Dzieciakom krzesła do tyłków przyrosły, a tam kaleki człowiek o kulach w kąciku cichutko cierpi. Bardziej pasowałoby tutaj ZjEbląg

 2. 2
  --1
  ~ to lubię
  Poniedziałek, 09.09

  ciekawe za czyje pieniądze te zajefajne akcje, z puli aktywizacji bezrobotnych, czy ze środków na dzieci niedożywione

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2223830223083