Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Ile zarabiają członkowie Rad Nadzorczych miejskich spółek? Zobacz raport za 2016r

12.09.2017, 12:00:31 Rozmiar tekstu: A A A
Ile zarabiają członkowie Rad Nadzorczych miejskich spółek? Zobacz raport za 2016r

W ubiegłym roku najwyższe wynagrodzenia pobierali członkowie Rad Nadzorczych Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Co miesiąc na wypłaty dla członków RN w każdej z tych spółek przeznaczano po 4000 zł. Dwa razy mniej - 1900 zł wynosiła miesięczna pula wypłat dla członków Rady Nadzorczej Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Zgodnie z zapisami Kodeksu Spółek Handlowych i umów spółek, zgromadzenia wspólników powołały we wszystkich miejskich spółkach Rady Nadzorcze, które sprawują w imieniu właściciela nadzór nad ich działalnością. Nadzór ten realizowany jest m.in. poprzez rozpatrywanie istotnych dla spółek zagadnień na posiedzeniach Rad Nadzorczych, podejmowanie uchwał w sprawach zastrzeżonych do kompetencji Rad Nadzorczych, wydawanie opinii w sprawach ważnych w działalności bieżącej, jak również dotyczących kierunków rozwoju spółek, a także wykonywanie czynności kontrolnych. Ponadto Rady opiniowały wnioski zarządów przedkładane do rozpatrzenia przez Zgromadzenia Wspólników. 

Jeżeli chodzi o Rady Nadzorcze w spółkach jednoosobowych i z większościowym udziałem Miasta, najwięcej posiedzeń w 2016 r. odbyła Rada Nadzorcza EPEC, która na 13 spotkaniach podjęła 12 uchwał. Druga w kolejności była Rada Nadzorcza MPO, która odbyła 10 posiedzeń i podjęła 9 uchwał. Trzecia natomiast pod tym względem jest Rada Nadzorcza Zarządu Portu Morskiego Elbląg, która spotkała się na 8 posiedzeniach i podjęła 5 uchwał. Na 7 posiedzeniach spotkali się z kolei członkowie Rady Nadzorczej spółki Tramwaje Elbląskie (podjęli w tym czasie 10 uchwał). 6 posiedzeń i 6 uchwał to zeszłoroczny wynik Rady Nadzorczej Zarządu Komunikacji Miejskiej. Na 5 posiedzeniach spotykały się natomiast Rady Nadzorcze ZUO (12 uchwał), EPWiK (11 uchwał), PDiM (11 uchwał) oraz ETBS (9 uchwał).

W zeszłym roku głównymi tematami poruszanymi przez wspomniane Rady Nadzorcze było m.in. opiniowanie, zatwierdzenie i ocena realizacji planów ekonomiczno-finansowych oraz inwestycji i remontów prowadzonych w spółkach, analiza bieżącej działalności i sytuacji finansowej spółek na podstawie okresowych informacji i sprawozdań finansowych, a także przyjmowanie i analizowanie bieżącej informacji zarządów o istotnych zdarzeniach w spółkach, które miały miejsce między posiedzeniami Rad Nadzorczych. Ponadto w spółkach EPEC, MPO, ZKM i Tramwaje Elbląskie Rady Nadzorcze powoływały dyrektorów lub prezesów tych spółek. 

Jeżeli chodzi o zarobki członków Rad Nadzorczych, największe wynagrodzenia w 2016 r. przysługiwały przewodniczącym RN w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (Bogdan Włodarczyk) i Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (Roman Korzeniowski), którzy otrzymywali co miesiąc po 1100 zł brutto. Sekretarze RN tych spółek mogli liczyć na miesięczną gażę w wysokości 850 zł brutto. Natomiast członkowie RN spółek EPEC (Grzegorz Adamowicz, Jerzy Jedynak, Franciszek Szyszka) i EPWiK (Jarosław Markowski, Jerzy Dombrowski, Anna Danilov), otrzymywali co miesiąc po 700 zł brutto. 

Niewiele niższe zarobki obowiązują w spółce Tramwaje Elbląskie. Przewodniczący Rady Nadzorczej tej spółki Antoni Borowski otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 900 zł brutto, sekretarz RN Małgorzata Osadowska - 750 zł brutto, a członek RN Marek Chądzyński - 600 zł brutto.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Tadeusz Malinowski zarabiał w 2016 r. 850 zł brutto. Sekretarz RN w tej spółce Barbara Rękas dostawała z kolei 700 zł brutto, a członkowie RN: Jacek Zahorski, Jan Wątroba oraz Kinga Bienek po 650 zł brutto.

800 zł brutto - tyle w 2016 r. wynosiło miesięczne wynagrodzenie przewodniczących Rad Nadzorczych w Zakładzie Utylizacji Odpadów (Jadwiga Król) i Przedsiębiorstwie Dróg i Mostów (Dariusz Ostrowski). Sekretarze RN tych spółek (Marcin Szakiewicz w ZUO i Henryk Gawroński w PDiM) otrzymywali po 650 zł brutto, a członkowie RN (Urszula Małek w ZUO oraz Mariusz Czajkowski, Krzysztof Jabłoński i Anna Tymolewska w PDiM) po 600 zł brutto. 

Podobne wynagrodzenia obowiązywały w zeszłym roku w Radzie Nadzorczej Zarządu Komunikacji Miejskiej. Przewodniczący RN tej spółki Jerzy Konarzycki zarabiał co miesiąc 800 zł brutto, sekretarz RN Paweł Galiński - 700 zł brutto, a członek RN Henryk Słonina 600 zł brutto. 

Stosunkowo najmniej zarabiali członkowie Rad Nadzorczych Zarządu Portu Morskiego Elbląg oraz Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przewodniczący RN tych spółek (Maria Piór w ZPME i Tadeusz Kacprzak w ETBS) otrzymywali po 700 zł brutto. Wiceprzewodniczący RN ETBS Wiesław Drożdżyński i sekretarz RN ETBS Krzysztof Hankus otrzymywali po 600 zł brutto. Natomiast sekretarz RN ZPME Anita Paczkowska dostawała co miesiąc 650 zł brutto, a członek RN ZPME Krzysztof Luks mógł liczyć na wynagrodzenie w wysokości 600 zł brutto. 

Znacznie wyższe wynagrodzenia obowiązują w utworzonym w tym roku Elbląskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, które powstało w wyniku połączenia spółek PDiM oraz MPO. Przewodniczący Rady Nadzorczej EPGK Władysław Mańkut otrzymuje miesięcznie 1000 zł brutto, sekretarz RN Piotr Gliniewicz - 900 zł brutto, natomiast członek RN Sławomir Prawdzik - 800 zł brutto.  

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ luzak
  Wtorek, 12.09

  No i fajnie.

 2. 2
  +22
  ~ sprzeczność interesów TE/ZKM?
  Wtorek, 12.09

  CZY TO TA SAMA PANI?!: w spółce Tramwaje Elbląskie - sekretarz RN 750 zł brutto Małgorzata Osadowska ---->>> Kierownik Działu Organizacyjno - Prawnego Prokurent w ZKM - Małgorzata Osadowska

 3. 3
  +34
  ~ młody podłamany prawdą
  Wtorek, 12.09

  Nazwiska niektóre te same, wciąż i wciąż (Słonina, Piór, Gawroński, Mańkut, Król, Korzeniowski...) ; kwoty relatywnie niewielkie, ale zawsze lepiej mieć kilka stówek więcej niż nie mieć... Niektórzy już na emeryturach. Dobrze być takim emerytem elbląskim i jeszcze dorabiać sobie... A młodzi po studiach wszelakich - wyjazd z miasta bo nie ma miejsca dla was. I jeszcze Pani - radca prawny w PDiM z Olsztyna - jakby w Elblągu radców nie było No żal. Po prostu.

 4. 4
  +7
  ~ moje zdanie
  Wtorek, 12.09

  Kto to sa ?! no dla mnie takie złodzieje co to okradają NAS ELBLAZAN ! Wymyslili sobie jakies rady po to by drenować kase. Co oni takiego robią procz tego ze biora pieniądze ! ? Takie stonki spółek miejskich.WSTYD

 5. 5
  +10
  ~ dragon
  Wtorek, 12.09

  a pracownik PDIM dostaje 1499 zł premie niema

 6. 6
  +4
  ~ troll
  Środa, 13.09

  Zabawa trwa

 7. 7
  +10
  ~ bolo27
  Środa, 13.09

  sprzeczność interesów TE/ZKM ma rację to poważne naruszenie prawa. Ciekawe co prezydent na to. Takie sprawy trzeba zgłaszać do SG. Prawo obowiązuje wszystkich.

 8. 8
  +5
  ~ buba
  Środa, 13.09

  Ci sami co budowali socjalizm, równie sprawnie prowadzą spółki kapitałowe. Socjalizm padł i podobnie wygląda prognoza dla tych spółek. Aktualni włodarze Elbląga czują więź z tymi, co doprowadzili Elbląg do degradacji, wspólna przeszłość ich zobowiązuje, tym bardziej, że tak pięknie kontynuują ten sam sposób zarządzania Elblągiem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.