Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku skierował do Sądu akt oskarżenia w śledztwie prowadzonym przez warmińsko-mazurską Krajową Administrację Skarbową (KAS). Akt oskarżenia dotyczy 22 osób, oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności i kara grzywny.
W śledztwie prowadzonym przez Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy (WMUCS) pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku ustalono, że od września 2015 r. do kwietnia 2017 r., na terenie Polski działała grupa powiązanych kapitałowo i osobowo podmiotów gospodarczych.
Grupa przestępcza skupiała ponad 100 spółek prawa handlowego i określana była przez oskarżonych mianem: „Firmy”. Spółki wchodzące w skład „Firmy” zostały utworzone na terenie Polski, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Holandii, Irlandii, Niemczech, Rumunii, Słowacji i Wielkiej Brytanii, a także w Gibraltarze, Serbii, Ugandzie, a prawdopodobnie również w Kamerunie, Kenii i Liberii.
Oskarżeni zajmowali się urządzaniem na terenie Polski nielegalnych gier hazardowych na automatach, a następnie legalizacją finansowych zysków pochodzących z przestępczego procederu. W szczytowym okresie działalności dysponowali około 30 tysiącami automatów do gier hazardowych rozlokowanych na terenie kraju. Szacuje się, że zarządzali 15 % udziałem w rynku nielegalnych automatów do gier hazardowych w Polsce.
Akt oskarżenia dotyczy 22 osób, oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzanie nielegalnych gier hazardowych, pranie pieniędzy pochodzących z nielegalnego hazardu, oszustwa, wystawianie nierzetelnych dokumentów, unikanie opodatkowania, wyłudzanie nienależnego zwrotu podatku i inne przestępstwa.
Zebrany materiał obejmuje ustalenia KAS, zeznania świadków, wyjaśnienia oskarżonych, zestawienia analityków finansowych oraz opinie biegłych m.in. z zakresu informatyki śledczej i badań automatów do gier hazardowych.
Z uwagi na wielość czynów i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności – do 20 lat, kara grzywny oraz przepadek równowartości nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej.
asp. Marta Rosiak
Oficer Prasowy
Referat Komunikacji
Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie