Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: To koniec spółdzielni Usługa Dom. Chętnych do zarządu nie było

02.04.2024, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: To koniec spółdzielni Usługa Dom. Chętnych do zarządu nie było
Fot. archiwum redakcji/spotkanie lokatorów spółdzielni maj 2023 r.

Po trzydziestu latach działalności Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego Usługa Dom w Elblągu przestanie istnieć? Wszystko na to wskazuje. Ostatnią szansą dla spółdzielni miało być powołanie nowego zarządu. 

 

 

 

Walne zgromadzenie członków spółdzielni mieszkaniowej odbyło się w piątek, 29 marca zgodnie z planem. Nie udało się jednak powołać nowego zarządu

 

 

- informuje radca prawny Tomasz Wolny-Dunst, kurator Spółdzielni Mieszkaniowej Budownictwa Wielorodzinnego Usługa Dom w Elblągu.

 

 


To oznacza koniec spółdzielni? Jak informuje kurator, teraz decyzja w tej sprawie będzie należała do sądu. Może on postanowić o likwidacji Usługi Dom bądź o jej upadłości. 

 

 


Przypomnijmy. O kłopotach spółdzielni głośno zrobiło się w ubiegłym roku. W styczniu na emeryturę przeszła jej prezeska, a potem odeszli pozostali członkowie zarządu.

 

 

 

 

Pani prezes 1 lutego tego roku przeszła na emeryturę. Rada nadzorcza, która przez jakiś czas jeszcze działała, podpisała jej świadectwo pracy i to w chwili, kiedy powstał taki bałagan.  Pod koniec kwietnia na siedzibie spółdzielni pojawiło się ogłoszenie, że biuro jest nieczynne do odwołania. Właściciele poszczególnych nieruchomości w tej chwili nie mają z kim się kontaktować. Od mecenasa, który ich reprezentuje, usłyszeliśmy, że ten temat trudno ugryźć, bo to pierwsza taka sytuacja w Polsce. Wszyscy są w szoku

 

 

- mówiła w maju ubiegłego roku była pracownica spółdzielni. 

 

 

 

Lokatorzy praktycznie z dnia na dzień zostali z kontem zablokowanym przez komornika, zadłużeniem u dostawców mediów, wieloma pytaniami, głuchym telefonem i brakiem dostępu do dokumentów znajdujących się w zamkniętym biurze. Ta sytuacja miała być pokłosiem toczącej się od ponad 10 lat sprawy w sądzie, między spółdzielnią a firmą wykonującą ostatnią inwestycję Usługi Dom w Elblągu, budynek przy ul. Reja. To wykonawca skierował sprawę do sądu, domagając się zapłaty kilku milionów złotych (to miało spowodować zablokowanie konta spółdzielni przez komornika). 

 

 


Co z członkami spółdzielni? W większości budynkach, które należały do Usługi Dom, zawiązano wspólnoty mieszkaniowe. Przez dłuższy czas miały one problem z dotarciem do dokumentów przechowywanych w siedzibie spółdzielni. W październiku ubiegłego roku do lokalu wszedł kurator. W styczniu tego roku zakończyła się inwentaryzacja i wydanie dokumentacji wspólnot, które jako pierwsze złożyły wniosek o wyznaczenie kuratora dla spółdzielni. 

 

 

 

Kurator pozostawał jednak w kontakcie również z innymi podmiotami zainteresowanymi wydaniem należącej do nich dokumentacji i zasugerował w tym zakresie złożenie przez nie wniosku o rozszerzenie kurateli. W konsekwencji na początku marca tego roku sąd wydał właściwe postanowienie i umocował kuratora do dokonania dalszych czynności związanych z inwentaryzacją i wydaniem dokumentów dla innych wspólnot. Obecnie podejmowane są czynności mające na celu skompletowanie i dokonanie spisu dokumentacji dla tych właśnie podmiotów

 

 

- mówił pod koniec marca Tomasz Wolny-Dunst.

 

 

 

Przypomnijmy. Spółdzielnia Usługa Dom powstała w 1994 roku. W ciągu trzydziestu lat działalności wybudowała mieszkania w Elblągu m.in. przy ul. Reja, Robotniczej i Nitschmanna oraz w Krynicy Morskiej.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Mietek
  Wtorek, 02.04

  Tak rządzili ze teraz komornik będzie rządził.

 2. 2
  +20
  ~ Spółdzielca
  Wtorek, 02.04

  Gdzie była rada nadzorcza, za co ci ludzie brali pieniądze? Gdzie jest prokurator

 3. 3
  +21
  ~ aleksandra
  Wtorek, 02.04

  Tacy wszyscy do mądrzenia są ,każdy na spotkaniu mądry i potrafi tylko pouczać a jak coś konkretnego to nie ma tych takich NAJMĄDRZEJSZYCH by do zarządu weszli to juz cisza.Każdy mądrzyć sie potrafi jak nie trzeba odpowiedzialności brać .Pokaz co potrafisz idz do zarządu a nie tylko stać obok i cwaniakować

 4. 4
  +9
  ~ Janek
  Wtorek, 02.04

  Czy w tym kraju kiedykolwiek, ktokolwiek będzie pociągnięty do odpowiedzialności ? Szambo zaczęło wybijać to prezeska się zawinęła bo rada nadzorcza podpisała jej świadectwo pracy a później rada nadzorcza się zawinęła. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, nikt nic nie wie. Najlepiej dopchać się do koryta a później się zawinąć. Żenada.

 5. 5
  +3
  ~ Krzysztof
  Wtorek, 02.04

  do Aleksandra. A gdzie ten zarząd ??? Kitę zawinął jak pani prezes ?

 6. 6
  +11
  ~ Aleksandra
  Wtorek, 02.04

  Szukali nowego zarządu i ci co tam najwięcej mieli dopowiedzienia jakoś nie chcieli pokazać w Nowym Zarządzie co potrafią,ale krytykować to pierwsi

 7. 7
  +3
  ~ Zdziwiona
  Środa, 03.04

  Dziwi mnie fakt, że pomimo zebrań zarządu, walnych zgromadzeń nikt nie miał pojęcia, ze źle się dzieje. Niestety większość zamiast pomóc kopało leżącego...Szkoda firmy, szkoda ludzi....

 8. 8
  +2
  ~ Janek
  Środa, 03.04

  Ktoś napisał w komentarzu: "większość zamiast pomóc kopało leżącego" "Szukali nowego zarządu" O czym Wy piszecie ? Kto kogo kopał ? Kto szukał nowego zarządu. Była Pani prezes, był zarząd i to oni działali. Tylko dbali najprawdopodobniej o siebie. I tyle. Nie mam dokumentów i ciężko mi się wypowiadać. Dla mnie patrząc z boku to było tak. Dopóki była kasa to było ok. Jak zrobili bałagan to wszyscy pouciekali z Panią prezes na czele. Skandal. Najgorsze że się wszyscy wywiną od odpowiedzialności. To za co brali kasę co miesiąc się pytam ?

 9. 9
  0
  ~ Magda
  Środa, 03.04

  Pani Aleksandro! To czemu Pani nie miała na tyle odwagi, żeby wysunąć swoją kandydaturę do Zarządu, a nie wypisywać te głupoty. Do Zarządu nie trzeba ludzi odważnych tylko ludzi wykształconych i znających się dobrze na prawie, a nie laika, który dużo gada, a mało robi i zamiast dbać o całą społeczność spółdzielni dba o własną dupę.

 10. 10
  0
  ~ Gosia
  Środa, 03.04

  "walne zgromadzenie członków spółdzielni mieszkaniowej odbyło się w piątek, 29 marca zgodnie z planem" Czyim planem ? Nikt nic nie wiedział.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.81062793731689