Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Spółdzielnia tonie w problemach. Usługa Dom będzie miała nowy zarząd?

28.03.2024, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Spółdzielnia tonie w problemach. Usługa Dom będzie miała nowy zarząd?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Od blisko roku elbląska spółdzielnia mieszkaniowa Usługa Dom pozostaje bez prezesa i zarządu. To może się zmienić jeszcze w tym tygodniu, podczas walnego zgromadzenie członków spółdzielni. Tylko wybór nowego zarządu może uchronić Usługę Dom przed likwidacją.

 

 

 

Na 29 marca zwołane zostało walne zgromadzenie członków spółdzielni mieszkaniowej celem powołania zarządu

 

 

- informuje radca prawny Tomasz Wolny-Dunst, kurator Spółdzielni Mieszkaniowej Budownictwa Wielorodzinnego Usługa Dom w Elblągu.

 

 


Walne zgromadzenie odbędzie się w Gdyni, więcej na ten temat znajdziemy tutaj. Jak przekonuje kurator spółdzielni, od jego wyniku uzależniony jest dalszy tok postępowania w sprawie spółdzielni. Dla Usługi Dom to być, albo nie być. Obecnie nie znajduje się ona w likwidacji, a jest o krok od upadłości.

 

 

 

Na dzień 25 marca 2024 roku spółdzielnia nie znajduje się w likwidacji. Kurator na podstawie art. 421 paragraf 2 kodeksu cywilnego jest uprawniony do złożenia do sądu wniosku o rozwiązanie podmiotu, jednak tylko pod warunkiem, że wcześniej podjęte przez kuratora czynności nie doprowadziły do powołania składu zarządu. Złożenie wniosku o rozwiązanie na tym etapie byłoby więc przedwczesne, gdyż ww. czynności są w toku. Obecnie toczy się względem spółdzielni postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości

 

 

- dodaje Tomasz Wolny-Dunst.

 

 

 

Przypomnijmy. O kłopotach spółdzielni głośno zrobiło się w ubiegłym roku. W styczniu na emeryturę przeszła jej prezeska, a potem odeszli pozostali członkowie zarządu. Lokatorzy praktycznie z dnia na dzień zostali z kontem zablokowanym przez komornika, zadłużeniem u dostawców mediów, wieloma pytaniami, głuchym telefonem i brakiem dostępu do dokumentów znajdujących się w zamkniętym biurze. Ta sytuacja miała być pokłosiem toczącej się od ponad 10 lat sprawy w sądzie, między spółdzielnią a firmą wykonującą ostatnią inwestycję Usługi Dom w Elblągu, budynek przy ul. Reja. To wykonawca skierował sprawę do sądu, domagając się zapłaty kilku milionów złotych (to miało spowodować zablokowanie konta spółdzielni przez komornika). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

 

 

 

Sąd Rejonowy w Olsztynie w ubiegłym roku powołał kuratora, aby reprezentował spółdzielnię przed sądem, w sprawach, które wytoczyli jej byli pracownicy. Miał on również dokonań inwentaryzacji oraz wydania dokumentacji przechowywanej w siedzibie spółdzielni kolejnym wspólnotom mieszkaniowym (zawiązały się one w części budynków należących wcześniej do Usługi Dom). W październiku udało mu się dostać do lokalu zajmowanego przez Usługę Dom.

 

 

 

Inwentaryzacja dokumentacji wspólnot, które jako pierwsze złożyły wniosek o wyznaczenie kuratora dla spółdzielni, została zakończona w styczniu bieżącego roku, kiedy to doszło do wydania ostatniego kompletu dokumentów trzeciej z uprawnionych wspólnot. W tym zakresie podkreślić trzeba, że podmiotami uprawnionymi do wydania tejże dokumentacji były te wspólnoty, które złożyły wniosek o ustanowienie kuratora (a więc były wnioskodawcami). Kurator pozostawał jednak w kontakcie również z innymi podmiotami zainteresowanymi wydaniem należącej do nich dokumentacji i zasugerował w tym zakresie złożenie przez nie wniosku o rozszerzenie kurateli. W konsekwencji na początku marca tego roku sąd wydał właściwe postanowienie i umocował kuratora do dokonania dalszych czynności związanych z inwentaryzacją i wydaniem dokumentów dla innych wspólnot. Obecnie podejmowane są czynności mające na celu skompletowanie i dokonanie spisu dokumentacji dla tych właśnie podmiotów

 

 

- dodaje Tomasz Wolny-Dunst.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ J
  Czwartek, 28.03

  Ta spółdzielnia jest w Elblągu, a nie w Malborku?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98870205879211