Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Stefan Rembelski: Propozycje moich kontrkandydatów są obietnicami bez pokrycia

11.03.2024, 19:55:00 Rozmiar tekstu: A A A
Stefan Rembelski: Propozycje moich kontrkandydatów są obietnicami bez pokrycia
Fot. AK

Jestem zdziwiony tym, że propozycje moich kontrkandydatów są obietnicami bez pokrycia. Trudno nazwać poważną obietnicą darmową komunikację, budowę stadionu - jeden kandydat chce stadion piłkarski, drugi chce stadion lekkoatletyczny. Są pilniejsze potrzeby - mówił Stefan Rembelski, kandydat na prezydenta Elbląga, podczas spotkania z mieszkańcami.

 

 


Przedwyborczy cykl spotkań z mieszkańcami rozpoczął dziś, 11 marca Stefan Rembelski i kandydaci na radnych KWW Stefana Rembelskiego Mega Elbląg. Tematem głównym pierwszego z wydarzeń była sytuacja finansowa miasta.

 

 

 

Elbląg boryka się od ponad 10 lat ze stałym zadłużeniem, które oscyluje w granicach 300 mln zł. Zadłużenie trzeba obsługiwać, płacić odsetki. Zbilansowany koszt obsługi tego zadłużenia na przestrzeni 10 lat zamknąłby się kwotą w granicach 200 mln zł. (....) Jeżeli widzimy budżet miasta, który się nie zamyka, a z drugiej strony widzimy spółki miejskie, które generują straty, to możemy sobie śmiało odpowiedzieć skąd się ta dziura budżetowa bierze. Stąd, że trzeba pokryć straty spółek. Za rok 2022 mieliśmy sytuację, gdy łączna strata spółek komunalnych zamknęła się kwotą 25 mln zł. Jeżeli zrobimy zbilansowaną stratę, na przestrzeni 10 lat mamy następnych 250 mln zł. Jeśli zsumujemy koszt obsługi kredytów i koszty, które miasto musi ponieść tytułem strat spółek, okaże się, że jesteśmy na poziomie 400 - 500 mln zł. Te środki mogłyby pracować na rozwój miasta, a niestety wędrują na zewnątrz, zasilają instytucje finansowe, banki

 

- przekonywał.

 

 


Jak kandydat niezależny chciałby uzdrowić finanse miasta? - Jeżeli spojrzymy na rzeczy, które wokół nas się dzieją, związane z poszukiwaniem, prognozowaniem środków na rok przyszły, trzeba zacząć od zoptymalizowania naszych wydatków tam, gdzie to jest możliwe. Spółki komunalne nie mogą być przechowalnią znajomych, emerytów. To są te źródła, które trzeba eliminować, pozostawiając środki w mieście, a nie generować je na zewnątrz - podkreślił.

 

 

 

Podczas spotkania z mieszkańcami Stefan Rembelski po raz kolejny wrócił do sprawy planów zamknięcia odlewni General Electric. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.  Przypomniał, że Mega Elbląg opracował obywatelski projekt "ratunkowy", który zakłada przejęcie przedsiębiorstwa przez Skarb Państwa.

 

 

 

Projekt opiewa na kwotę maksimum 250 mln zł, którą Skarb Państwa, w porozumieniu z GE, musiałby wyłożyć, jako kapitał dla tej spółki, również w sensie przejęcia jej majątku. Mówimy o przedsiębiorstwie strategicznym. Zwłaszcza w okresie, kiedy próbujemy powiększać zdolności obronne. Jeżeli w rządowych projektach jest temat podwojenia zdolności produkcyjnych w Polsce, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy, tę odlewnię można przejąć od GE, które nie jest zainteresowane dalszą kontynuacją produkcji, za dużo mniejsze pieniądze niż gdyby rząd wchodził w nowe inwestycje. Odlewnia mogłaby z marszu pracować na rzecz przemysłu zbrojeniowego

 

- podkreślił.

 

 


Stefan Rembelski odniósł się również do obietnic wyborczych pozostałych kandydatów na fotel prezydenta Elbląga. - Jestem zdziwiony tym, że propozycje, które padają ze strony kontrkandydatów, są obietnicami bez pokrycia. Trudno nazwać poważną obietnicą darmową komunikację, trudno nazwać poważną obietnicą budowanie stadionu - jeden kandydat chce stadion piłkarski, drugi chce stadion lekkoatletyczny. Są pilniejsze potrzeby. Nikt nie kwestionuje potrzeby stadionu piłkarskiego, ale stawianie dziś tego, jako główny punkt programu, czy też stawianie kwestii darmowej komunikacji - komunikacja co rok generuje stratę rzędu ponad 20 mln zł - jest nierozumieniem funkcjonowania miasta - przekonywał.

 

 

 

O zdanie na temat elbląskiego portu spytał kandydata Mega Elbląg jeden z mieszkańców obecnych na spotkaniu.
 

 

 

 

Jeżeli ktoś sprzedaje nam w Elblągu temat, że port będzie motorem napędowym rozwoju miasta, ja chcę uczciwie powiedzieć, że on będzie miał bardzo niewielki wpływ na rozwój i finanse miasta. On będzie pewną szansą, ale ta szansa musi zostać poparta inwestycjami. Bez tych inwestycji to się nie stanie natychmiast. Nie możemy stwarzać iluzji, że z tego portu wpłyną do miasta ogromne pieniądze. Na razie miasto dopłaca do portu. Takie są fakty. Zbilansowana strata za okres 5 lat to jest, zdaje się ok. 5 mln zł

 

- mówił Stefan Rembelski.

 

 


Jeżeli mówimy o motorze napędowym miasta, to jest wiele innych elementów, które należałoby uwolnić, pomagać, wspierać. Miastotwórczym czynnikiem zawsze są firmy, przedsiębiorstwa. Jak dziś mówimy o 120 mln zł na pogłębianiu toru wodnego to przez długi, długi czas nie będzie rentą tego miasta. Na uratowanie odlewni potrzebujemy kwoty maksymalnie 250 mln zł, czyli to 120 mln położone w wodzie nie będzie dawało renty, ale te 120 mln zł włożone w odlewnię przynosiłoby duże zyski dla miasta w postaci podatków i miejsc pracy - dodał.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. AK


Komentarze do artykułu (53)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ Jestem na tak
  Poniedziałek, 11.03

  Bardzo ciekawe wystąpienie...

 2. 2
  +30
  ~ trochę rozczarowany
  Poniedziałek, 11.03

  panie Stefanie - niech pan nie bije się z kontrkandydatami, lecz obnaża nieudolność tej władzy, to ona doprowadziła do paraliżu miasta, z pozostałymi trzeba będzie tworzyć po I turze Wielką Elbląską Koalicję przeciwko ratuszowemu betonowi

 3. 3
  +24
  ~ Serdecznie dość padła
  Poniedziałek, 11.03

  Panie Stefanie wszyscy a przynajmniej duża większość juz nie moze znieść tej zgnilizny , tych POdłości wobec ludzi jakies garstki ludzi!

 4. 4
  --3
  ~ na NIE
  Poniedziałek, 11.03

  Jestem na NIE, nigdy nie biorę pod uwagę tego co inni obiecują, bo być może zrealizują. Natomiast proszę o swoje propozycje co skąd i za co?

 5. 5
  --21
  ~ Specjalista
  Poniedziałek, 11.03

  Andrzej Śliwka na Prezydenta Elbląga

 6. 6
  +18
  ~ elblążanin
  Poniedziałek, 11.03

  P. Stefanie, jeśli chce Pan poprawić wyniki spółek , to likwidacją kilku etatów dla znajomych tego wyniku Pan nie uratuje. Tu jest potrzebna głęboka analiza, a dalej pewnie restrukturyzacja i zapewne inwestycje. Inna droga to … podwyżki za świadczone usługi. Zgoda co do stadionów. Jeśli udałoby się Panu jakimś cudem uratować odlewnię, to będzie to bezsprzecznie wielki sukces. Tyle że do wyborów to się nie uda. Może też trzeba przyjrzeć się kosztom stałym UM, załoga nie będzie zadowolona. Żeby spłacać zaciągnięte pożyczki, trzeba mieć czym - skąd weźmie Pan kasę na obsługę tego długu? Reasumując, trudne zadanie przed Panem, ale ma Pan mój głos. Stadiony, darmowa komunikacja, parkingi … to bajki z mchu i paproci dla małych dzieci. Jeśli wejdzie Pan do drugiej tury, to jest szansa na wygraną.

 7. 7
  --2
  ~ Obserwatorka
  Poniedziałek, 11.03

  Panie Rembelski, czy to prawda ze jest Pan powiązany z Michalem Missanem? Pana odpowiedzi wygladaja jednoznacznie

 8. 8
  --20
  ~ Moje miasto.
  Poniedziałek, 11.03

  Tylko Pan Śliwka na Prezydenta miasta.Nie ma innego wyjścia.

 9. 9
  +5
  ~ Hmm??
  Poniedziałek, 11.03

  Sa pilniejsze potrzeby niz stadiony? Panie Rembelski na spotkaniu ze srodowiskiem sportowym mówił Pan co innego o ile mi wiadomo. Czy Pan mowi to co ludzie chca usłyszeć czy traktowac pana powaznie

 10. 10
  --31
  ~ Specjalista
  Poniedziałek, 11.03

  Jedyny , który zna nasz okręg nr.1 od urodzenia , widzi na co dzień nasze potrzeby i jako radny je realizuje to Rafał Traks

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4104809761047