Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zarobki w warmińsko-mazurskim są najniższe w kraju. Ile zarabiają elblążanie? 

22.11.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zarobki w warmińsko-mazurskim są najniższe w kraju. Ile zarabiają elblążanie? 
REKLAMA

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zarabiają najmniej w kraju? Tak wynika z danych GUS. Przeciętne wynagrodzenie w naszym regionie jest o 2,5 tys. mniejsze niż np. w mazowieckim. Dysproporcję widać również w przypadku Elbląga.

 


Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2023 r. wyniosło 7544,98 zł brutto, poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z październikiem 2022 r. wzrosło nominalnie o 12,8 proc., a względem września 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło nominalnie o 2,2 proc. Te dane dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba zatrudnionych osób przekracza dziewięć.

 

 

 

Pensje Polaków, jak wynika z danych statycznych, w ostatnim czasie znacznie wzrosły. Nadal jednak widać dużą rozbieżność między płacami mieszkańców poszczególnych regionów kraju. Liderem wśród województw, jeśli chodzi o przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej, w ubiegłym roku było mazowieckie (7 508,56 zł). Na drugim miejscu było województwo dolnośląskie (6 562,04 zł), a na trzecim małopolskie (6 411,04 zł). W województwie pomorskim przeciętne wynagrodzenie wynosiło 6 297,51 zł. Warmińsko-mazurskie w tym zestawieniu wypadło najgorzej, z przeciętną płacą na poziomie 5 427,81 zł. 

 

 

Czy tą tendencję widać również w Elblągu? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w 2022 roku w naszym mieście wynosiło 5 900 zł. Dla porównania w Olsztynie było to już 6 506 zł. Największym miastom warmińsko-mazurskiego nadal jednak daleko do tych regionów Polski, gdzie zarobki są największe. Jak podaje portal polskawliczbach.pl przeciętne wynagrodzenie w 2022 r. najwyższe było w Warszawie (8 540 zł) i Krakowie (8 157 zł). Więcej zarabiali również mieszkańcy niedalekiego Gdańska (7 877 zł). 

 


Warto dodać, że od przyszłego roku pensje wielu osób wzrosną. Od 1 stycznia 2024 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów pensja minimalna ma wynosić 4 242 zł brutto. To jednak nie koniec zmian. Kolejną podwyżkę zaplanowano na lipiec. W tym miesiącu pensja minimalna wzrośnie do poziomu 4 300 zł brutto. Zmianie ulegnie także minimalna stawka godzinowa, która od stycznia 2024 r. będzie wynosić 27,70 zł, zaś od lipca – 28,10 zł brutto.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ tępe cepy
  Środa, 22.11

  To znaczy, że płaca Wróblewskiego od stycznia wzrośnie, bo nie może obniżać średniej miejskiej ale ciągnąć ją w górę. Dbajmy o to skromne dobro miejskie bo nam z biedy zrezygnuje z ratusza. W pierwszych dniach wojny ukraińskiej słał kasze, ryż, ..., do Tarnopola. Teraz rezuny żadnej pomocy nie potrzebują i może przyślą mu te suchary sprzed roku. Sportsmenka kilkunastoletnia rezunka z ukry powiada jak nienawidzi Polaków, podobnie jak matka Sycza. Tam nadal wrogiem nr1 dla ukra w świecie jest dupoliźny upadlińca Polak. Witusiu, jak dostaniesz podwyżkę albo jak uchwalisz budżet, to wyślij im coś jeszcze by ta nienawiść (wg Dudy przyjaźń i miłość) nie zanikła. Smarkula jest tak wychowywana w ukrze jak jej rodacy.Nawet Wołodia P. ich nie wyprostuje.

 2. 2
  +21
  ~ Ika
  Środa, 22.11

  Jak jest dużo chętnych do pracy to się proponuje niższą stawkę, bo i tak się chętni znajdą. Śmieciówki to tutaj norma. Tfu!

 3. 3
  +27
  ~ Szejk Ali
  Środa, 22.11

  To że mało zarabiamy to jedno, ale opłaty mamy wyższe niż w tych miastach gdzie się lepiej zarabia

 4. 4
  +8
  ~ gdzie jest mysz
  Czwartek, 23.11

  Na złość pisowi zagłosowaliśmy na Babę w klapkach i Wróblewskiego. I znów. I jeszcze. To teraz nie narzekajmy na stagnację, mobbing i brak miejsc pracy. A zaczekajcie aż ukry rozwiną skrzydła. Od wschodniej granicy idzie fala likwidacji rodzimych firm. Ukraińcy wykupują za bezcen co z nich pozostało. Co ciekawe: chętnie za gotówkę.

 5. 5
  +8
  ~ Arc
  Czwartek, 23.11

  gdzie jest mysz - ale przecież tych ukraińców to sprowadził nam właśnie PiS - najgorsze tylko, że Polacy ciągle głosują między jednym złem PiS a drugim KO

 6. 6
  +12
  ~ menel
  Czwartek, 23.11

  Najwięksi pracodawcy w Elblągu to Armia i szpitale. Do młodych RATUJ SIĘ KTO MOŻE ! ewakułujcie się z E.

 7. 7
  +13
  ~ Do_pomorskiego
  Czwartek, 23.11

  Ciekawe gdzie są ci, co nadal uparcie twierzą, że wcielenie nas do tego tworu, Polski B było dobrym pomyslem dla Elbląga. Wszystko, co zle w szuwarowo-bagiennym odbija się na mieście i jego opinii. Tyle mamy z tego, w byciu drugim co do wielkości miastem z dostępem do największych środków w UE - tak nam powtarzają od lat, a przeciętny elblążanin daje sie nabierać, bo "tak mu mówi lokalna wierchuszka". Gdyby wladzom zalezało to dla ta by lobbowaly za pomorskim, czyl ide facto naszym naturalnym regionem. Byłe miasta elbląskiego jakoś nie narzekaja na Gdańsk, mimo, że są n-te w kolejce po środki. Mowiąc prościej - o byciu w pomorskim można mowić z dumą, bycie w szuwarowo-bagiennym to zwykły obciach.

 8. 8
  +7
  ~ wniosek
  Czwartek, 23.11

  Tłuste koty maja się dobrze, za NIC - te wszystkie straty bez żadnej odpowiedzialności. Liczą tylko na to, że My mieszkańcy co ledwo przędziemy od 1-30 zrobimy składką.Kontroluje NIK, CBA i nic z tego nie wynika takie mamy prawo - bez prawa.Tak dzisiaj w Polsce jest bierzesz gruba kasiorę a nie odpowiadasz za nic.A wódz ,no cóż co ma nadzorować jak chociaż ostatnio występ z prezesem EPEC- inwestycja ma tylko początek, kasa wydana, a kto za resztę zapłaci? Wynagrodzenia Im się należą i to nie małe - tak nabijają nam średnią.

 9. 9
  --2
  ~ jajanaturlish
  Czwartek, 23.11

  Kto dziś pamięta początek prezydentury ś.p. J. Wilka? Od czego ją zaczął? Od zainicjowania referendum w/s przynależności terytorialnej. Oczywiście lokalne media i gwiazdy PO czyli KO postarały się by mieszkańcom nie pomóc w wzięciu udziału. Też ś.p. Słonina nie robiący nic by Elbląg nie stoczył się przez utratę województwa, "młody, dymaniczny" z PO podwykonawca poleceń baby w klapkach i motorówki, później "niezależny od śmieszkowatego hasła DOŚĆ POLITYKIERSTWA" - oni wraz z cynicznymi karierowiczami ze WSZYSTKICH partii wchodzących w skład kolejnych RM. Im podziękujmy, że jesteśmy zadupiem szuwarowo-bagiennego zadupia. Ale najpierw sobie. Za głosowanie na nich. Nie patrzymy na osiągnięcia, na poglądy, postawy życiowe. Byle źle mówił o pisie.

 10. 10
  +3
  ~ ATYNA R
  Czwartek, 23.11

  Zaraz będzie kasa w euro babcie wysłane przez wnusiów na głosowanie ,to odczują 1300 zł ile to w euro chyba ok.300 .to woda i czarny chlebek ,lepiej jedzą w .więzieniach .Nowy tusek da radę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94771814346313