Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląg: Wycięto cztery hektary drzew. Co powstanie w tym miejscu?

25.11.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Wycięto cztery hektary drzew. Co powstanie w tym miejscu?
Fot. Agnieszka Klatt
REKLAMA

Między ulicami Sybiraków i Marymoncką trwa wycinka drzew i krzewów. Teren przygotowywany jest pod budowę zbiorników retencyjnych. Inwestycja Wód Polskich ma kosztować 27 mln zł. Kiedy ruszą prace budowlane?

 

 

 

W ciągu najbliższych dwóch lat Wody Polskie chcą wybudować w Elblągu dwa zbiorniki retencyjne, górny i dolny. Zadanie to jest projektu kompleksowej regulacji Srebrnego Potoku w Elblągu.- Zbiorniki poprawią warunki spływu wielkich wód z Wysoczyzny Elbląskiej i zredukują ewentualną falę powodziową - informuje Bogusław Pikniewicz z zespołu komunikacji i edukacji wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

 


Przygotowania do inwestycji już ruszyły. Obecnie na terenie między ul. Sybiraków i ul. Marymoncką trwa wycinka drzew.


 

 

 

Karczowanie drzew i krzewów jest wykonywane na obszarze ok. 4 ha na terenie niezbędnym do wykonania zbiornika retencyjnego. Podstawą prawną jest pozwolenie na realizację inwestycji przeciwpowodziowej. Nie są planowane nasadzenia kompensujące, w decyzji środowiskowej nie było takiego wymogu

 

 

- dodaje Pikniewicz. 

 


Konieczne będzie również przesunięcie linii energetycznej kolidującej z projektowanym zbiornikiem retencyjnym. To zadanie oszacowano na 600 tys. zł.

 

 

Plan zakłada przebudowę sieci energetycznej w tym roku i budowę zbiornika w przyszłym roku (do 2025 r.). W kolejnych etapach inwestycji planuje się budowę zbiorników retencyjnych (zbiornik górny i zbiornik dolny), które poprawią warunki spływu wielkich wód z Wysoczyzny Elbląskiej i zredukują ewentualną falę powodziową. Szacowany koszt inwestycji to 27 mln. zł

 

 

- wyjaśnia przedstawiciel RZGW.

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Agnieszka Klatt


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ kkk
  Środa, 22.11

  A co z ul. Wschodnią - nie można bo protesty? A tu można wycinać bez żadnego trybu? Czy drewno już ma klienta?

 2. 2
  --3
  ~ do kkk
  Środa, 22.11

  Przecież po to teraz jest w/w inwestycja.

 3. 3
  --29
  ~ Dość PRLu
  Środa, 22.11

  Lewactwo to taka szarańcza która jedyne co potrafi to wszystko zniszczyć patrz basen przy spacerowej,patrz Bażantarnia w okolicy leśniczówki Dębica, patrz elbląska komunikacja miejska. Teraz z rozmachem biorą się za Bażantarnie i wszelkie jej ościenne tereny. Mieliśmy fajny park leśny blisko miasta którego inne duże miasta nam zazdrościły. Niestety maluczcy ludzie wszystko zlikwidowali.

 4. 4
  +13
  ~ Stefan Rembelski
  Środa, 22.11

  A skoro już zostaną wybudowane to czy te zbiorniki retencyjne można wykorzystać rekreacyjnie? Patrz Pasłęk A skoro jest górny i dolny zbiornik retencyjny to czy na tej różnicy nie powinna powstać mała elektrownia wodna - w Elblągu jest producent takich małych elektrowni. Nazywa się Michał Ziemak

 5. 5
  --5
  ~ komarzysko
  Środa, 22.11

  Dobrego mieszkania. Może ten zbiornik, 6 razy tańszy od projektu szuwarowego na basen, będzie miejskim kąpieliskiem - 4ha to spory obszar (4 stadiony piłkarskie).Wody Polskie będą dozować wodę do wanienek Witolda i zarabiać kokosy. A Wituś ma umowę o wodę z potoku?

 6. 6
  +8
  ~ Dość
  Środa, 22.11

  Twoje skomlenie na każdy temat mówiąc merytorycznie jest bardzo irytujące pisiorze. A mama karolci zdrowa?

 7. 7
  +13
  ~ Ploterek
  Środa, 22.11

  Lewactwo? Wody Polskie to instytucja PAŃSTWOWA, zarządzana od 2017 roku przez PiS i obsadzona ich ludźmi, więc o jakim lewactwie piszesz?! Pokaż mi w którym miejscu zniszczono bażantarnie? W którym roku zlikwidowano Bażantarnie? Co dwa dni biegam do miejsca gdzie był mostek elewów, dzisiaj też biegłem i.... biegłem lasem, pięknym lasem, tydzień temu szedłem przez cały szlak niebieski, były drzewa, dzika natura. Nie wiem, matrix jakiś czy urojenia? Tylko czyje, moje czy twoje pisowski trollu?

 8. 8
  --15
  ~ Tytell
  Środa, 22.11

  Pierwsza budować stadion piłka nożna !

 9. 9
  --13
  ~ Joanna,
  Środa, 22.11

  Duże zbiorniki retencyjne powstają na największych rzekach, gdzie koryto rzeki jest węższe, co wiąże się z mniejszym kosztem budowy zapory wodnej. W takim razie po co tam będzie zbiornik??

 10. 10
  --2
  ~ Dość PRLu
  Środa, 22.11

  Do ploterek:Polecam poszerzyć horyzonty i przejść się żółtym. Zacznij od parkingu pod Górą Chrobrego. Brukiem w górę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97105503082275