Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przekop Mierzei Wiślanej rok od otwarcia. Kto skorzystał z nowej drogi?

17.09.2023, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przekop Mierzei Wiślanej rok od otwarcia. Kto skorzystał z nowej drogi?

Kanał żeglugowy łączący Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym oficjalnie oddano do użytku 17 września 2022 roku. Ile jednostek w ciągu tego roku skorzystało z przekopu? Sprawdzamy.

 

 


Przekop Mierzei Wiślanej to flagowa inwestycja rządu Prawa i Sprawiedliwości. Kosztujące ponad 2 mld zł przedsięwzięcie ma wpłynąć na rozwój portu elbląskiego i całego regionu oraz zapewnić Polsce suwerenny dostęp do Morza Bałtyckiego. Rok temu, 17 września świętowano otwarcie nowego kanału żeglugowego. Jako pierwszy nową drogę wodną pokonał statek Zodiak II, potem w jego ślady ruszyły inne jednostki. Sprawdzamy, ile z nich przepłynęło przekopem w ciągu ostatniego roku.

 

 

 

W ciągu całego okresu od września 2022 roku do września 2023 roku przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej prześluzowanych zostało 1 778 jednostek (pełne statystyki zamieszczamy poniżej). Na przekopie w tym czasie pojawiły się również jednostki pod obcymi banderami: 13 z Niemiec, 7 ze Szwecji, 2 ze Stanów Zjednoczonych, 4 z Norwegii, 3 z Francji i 2 z Litwy.

 

 

 

Największy ruch na przekopie panował w sierpniu. W tym miesiącu skorzystało z niego ponad 340 jednostek. 291 przepłynięć stanowiły jednostki rekreacyjne, trzy rybackie, 26 państwowych oraz 22 komercyjne.

 

 

 

Warto dodać, że sama inwestycja nie została jeszcze ukończona, jej finał zaplanowano na przyszły rok.

 

 

 

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską", zakończenie wszystkich etapów inwestycji powinno nastąpić do końca 2024 roku. 17 września 2022 roku na Mierzei Wiślanej oddano do użytkowania Kanał Żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym. Był to pierwszy etap, jaki został zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni

 

 

- informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

 

 

Drugi etap, a mianowicie obudowa brzegów rzeki Elbląg jest zaawansowany w ponad 90 proc. - dodaje rzeczniczka. - Jego istotnym elementem jest most obrotowy w Nowakowie, który został oddany do użytkowania na początku lipca br. Całość prac w ramach tej części inwestycji zakończy się do końca 2023 r. Niebawem wykonawca przystąpi do prac pogłębiarskich, które zgodnie z decyzją środowiskową nie mogły być prowadzone przed wrześniem. Kontynuowane są jeszcze prace, związane z obudową brzegów rzeki. Trzecia część inwestycji, a mianowicie pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym wraz z nowym oznakowaniem nawigacyjnym została zakończona i odebrana w maju br. W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na pozostałe roboty czerpalne na rzece Elbląg, w zakresie objętym Programem wieloletnim (do punktu tzw. P2, tj. punktu stycznego z zaprojektowaną przez Zarząd Portu obrotnicą).

 

 

 

Przypomnijmy. Nadal nierozstrzygnięta pozostaje kwestia pogłębienia około 900-metrowego odcinka rzeki Elbląg, zapewniające dostęp do portu i skorzystanie z przekopu Mierzei Wiślanej. Na tym tle od miesięcy toczy się spór między samorządem a rządem. Zadania tego nie chce zrealizować rząd i Urząd Morski w Gdyni, a także elbląski samorząd. Obie strony przekonują, że to nie ich obowiązek.

 

 

 

Źródło: Urząd Morski w Gdyni

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --15
  ~ POlak
  Niedziela, 17.09

  Brawo PIS. Jedyna partia która dba o interesy Polaków. Przekop da możliwość rozwoju tego miasta . Na razie przeszkadzają jeszcze PSL Wroblewskiego, PO Tuska I Wcisly oraz Lewica Falej z Olsztyna. Oni wola aby porty w Niemczech się rozwijały zamiast port w Elblągu. Tusk I Wcisla tak w ogóle to chcieli nasze miasto oddać na rzeź przez ruskich, tworząc obronę kraju dopiero na Wiśle. Tusk winien stanąć przed Trybunałem Stanu. Dlatego przy wyborach won że zdrajcami.

 2. 2
  --8
  ~ MIESZKANIEC
  Poniedziałek, 18.09

  Pytam jak jeszcze długo będzie TUSK NA WOLNOŚCI

 3. 3
  --6
  ~ Bsp
  Poniedziałek, 18.09

  O przekopie najwięcej mówili od zarania "nasi" politycy z PO. Ich działanie to głównie pajacowanie z łopatami, najpierw E. Gelert, która wbiła łopatę na plaży w Skowronkach (pewnie rdzewieje tam do dzisiaj). Ostatnio J. Wcisła , który obnosił się z łopatą po placu Słowiańskim. Swoją drogą to narzędzie pracy pasuje temu panu, minął się z powołaniem. Przeciwieństwem jest towarzystwo związane z PiS. Oni zbyt wiele nie gadali. Po prostu wzięli i zrobili. W odpowiedzi na to ze strony PO mieliśmy i mamy cały festiwal działań aby utrudnić, opóźnić, obśmiać, wyzłośliwić, dokończenie prac i połączenie kanału na Mierzei z Elblągiem. Za wszelką cenę, zwłaszcza za cenę dobrze pojętego interesu miasta i mieszkańców. Jeśli tacy ludzie dostają tutaj w wyborach tak wiele głosów, nawet jeśli tak jak Wcisła wcześniej byli odwołani w referendum razem ze swoją partią, to co się dziwić że w Elblągu jest jak jest, po co narzekać? No i po co się obruszać gdy w kraju śmieją się, że Elbląg to stan umysłu?

 4. 4
  +9
  ~ joe
  Poniedziałek, 18.09

  @MIESZKANIEC az trafisz do zakladu zamknietego

 5. 5
  +4
  ~ dożynki w PRL
  Poniedziałek, 18.09

  Gdy Mussolini otwierał Autostradę Słońca, opłaceni przez rząd właściciele aut jechali w koło od zjazdu do zjazdu w wódz był zadowolony że we Włoszech jest tyle aut a autostrada okazała się sukcesem. Podobnie jest z naszym przekopem dla motorówek i jachtów płynących za główki na zatoce i zawracających. Przyjmę fuchę całodobowego odźwiernego tego kanału, bo się wyśpię. W PRL były huczne dożynki i chroniczny brak żywności (kartki) przez cały rok.

 6. 6
  +10
  ~ do POlak
  Poniedziałek, 18.09

  Durniu (to kurtuazyjnie), przez takich jak ty słowo Polak kojarzy się w kraju i świecie z zapyziałym durniem, szczególnie gdy wierzysz w oddawanie miasta komukolwiek. Witek nawet miastu nic nie (od)dał, a następcy to pogłębią. Jak czerepy prostaków może zryć propaganda jednej TVP. W parku Kajki , w fontannie siedzą ruscy, a w parku Traugutta w sikanej tężni Małgorzaty. A ty już zajmij miejsce w schronie bez klamki.

 7. 7
  --6
  ~ Mama Karoliny
  Poniedziałek, 18.09

  Brawo PIS,co obiecali to zrobili. Nie to co ta nieudolna opozycja która od początku przeszkadzała przy budowie na zlecenie kremla i Berlina. Motorówka od początku jeździł do Krynicy podburzaszc mieszkańców przeciwko przekopowi w a jego koleżanki i koledzy z ep przekonywali że lepiej pływać przez Rosję.. Dziś PiS buduje drogę wodną do Elbląga. Jeszcze tylko przegonić nieudolne władze miejskie z PO PSL SLD aby nie blokowały rozwoju portu i jest szansa na wstanie z kolan.

 8. 8
  --2
  ~ Chester POpapraniec
  Poniedziałek, 18.09

  Kochani wyborcy. Głosujemy tylko na PIS. Reszta to zdrajcy. A zwłaszcza Tusk a lokalnie Wcisla. To są ludzie którzy szkoda Polsce i miastu. Tusk za medal z blaszki oddał pol Polski w ręce Tuska. A Wcisla z tzw paktem senackim na którym czele stoi marszałek łapówkarz to klika przestępców uciekających przed odpowiedzialnością.

 9. 9
  +6
  ~ polpisuar
  Poniedziałek, 18.09

  kurcze pis obiecał mi darmowe badania!znowu mnie oszukali! a może mama Karoliny pojdzie ze mną do lekarza

 10. 10
  +2
  ~ obserwator
  Poniedziałek, 18.09

  ~ Mama Karoliny-zrobili nawet więcej niż obiecywali.tysiące imigrantów,dwucyfrowa inflacja,drożyzna,brak funduszy z kpo,śmierć kilku kobiet,zboże z ukrainy,węgiel z kolumbii itp itd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0820469856262