Piątek, 23.02.2024, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Łukasz Kochan oficjalnie na strażackiej emeryturze. "Może pan odejść z naszej służby i z komendy z podniesionym czołem"

31.08.2023, 21:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Łukasz Kochan oficjalnie na strażackiej emeryturze. "Może pan odejść z naszej służby i z komendy z podniesionym czołem"
Fot. Paweł Friedrich

Dziś (31.08.), po 20 latach pracy w straży pożarnej (7 lat jako Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu) Łukasz Kochan przeszedł na emeryturę. Stanowisko Komendanta objął bryg. Jarosław Gryciuk – dotychczasowy komendant PSP w Olsztynie, który służbę zaczynał w naszym mieście.
Ze strażą pożarną Łukasz Kochan związany jest od 30 lat. Początkowo jako strażak ochotnik, a od 20 lat jako zawodowy strażak. W 2016 r., gdy Łukasz Kochan obejmował stanowisko Komendanta PSP w Elblągu udzielił nam wywiadu. - Elbląska Komenda jest drugą, co do wielkości, komendą na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. To również drugi, co do wielkości, garnizon z zakresu ochrony przeciwpożarowej na terenie Warmii i Mazur. Odpowiedzialność jest ogromna.

To odpowiedzialność za strażaków, którzy na co dzień pełnią służbę, ale przede wszystkim odpowiedzialność za elblążan i mieszkańców powiatu elbląskiego. Jako Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu stoję, wspólnie ze swoimi strażakami, na straży bezpieczeństwa – mówił wówczas Łukasz Kochan.
 


Od początku pracy w PSP w Elblągu Łukasz Kochan nie ukrywał, że priorytetem jest dla niego doprowadzenie do powstania nowej strażnicy przy ul. Łęczyckiej. - Mój poprzednik poczynił pierwsze kroki, co do pozyskania gruntu pod budowę nowej Komendy. (…) Elbląskim strażakom nowa Komenda się po prostu należy. Ich dotychczasowe miejsce pełnienia służby nie nadaje się do tego, żeby ci ludzie w takich warunkach socjalno-bytowych mogli pełnić służbę. (…) Jest to dla mnie priorytet.

Postawiłem sobie za punkt honoru, żeby rozpocząć prace budowlane pod budowę nowej Komendy i nowej jednostki  ratowniczo-gaśniczej. Zrobię wszystko w tym kierunku, żeby to doszło do skutku – mówił w 2016 r. Łukasz Kochan.
 


Jak postanowił, tak zrobił. Z końcem 2022 r. elbląscy strażacy wprowadzili się do nowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej mieszczącej się przy ul. Łęczyckiej. Dziś Łukasz Kochan przeszedł na strażacką emeryturę.

 

Przez te lata spotkałem na swojej drodze wielu życzliwych ludzi i ta życzliwość pozwoliła mi stać na straży bezpieczeństwa mieszkańców i czerpać z tego ogromną satysfakcję. Przez te 20 lat starałem się budować relacje w pierwszej kolejności ze strażakami i myślę, że te relację są naprawdę dobre

 

 

– mówił dziś Łukasz Kochan.


Podczas swojego wystąpienia Łukasz Kochan podkreślił, jak ważne podczas jego pracy było tworzenie relacji z politykami.

 

 

 

Chciałem bardzo serdecznie podziękować posłowi Leonardowi Krasulskiemu. (…) Gdyby nie wsparcie i życzliwość pana posła nie udałoby się zrealizować tej inwestycji (budowy nowej komendy – przyp. red.). (…) Panie Ministrze Andrzeju Śliwka – wielki szacunek dla Pana osoby, bo pokazuje Pan każdego dnia, że zależy Panu na bezpieczeństwie mieszkańców, na dobru lokalnej społeczności i niejednokrotnie wspierał Pan nas, jako komendę miejską, ale też wspiera Pan strażaków ochotników. Bardzo za to dziękuję

 

 

– zaznaczył Łukasz Kochan.
Warmińsko-mazurski Komendant PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński przyznał, że próbował zatrzymać Łukasza Kochana na stanowisku. - Dziękuję za tę służbę. Nie ukrywam, że trochę krótką, bo dobrych oficerów w Państwowej Straży Pożarnej nigdy dość – stwierdził.
 

 

 

Odbyliśmy kilka rozmów przed tą ostateczną decyzją pana komendanta. Niestety nie udało mi się pana komendanta zatrzymać w służbie, ale wiem, że ta determinacja i charyzma pana komendanta pozwoli się też realizować w innych dziedzinach i tego panu serdecznie życzę. Myślę, że może pan odejść z naszej służby i z komendy z podniesionym czołem, bo oddał pan serce i trochę zdrowia

 

 

- podkreślił Tomasz Komoszyński.Nowym komendantem PSP w Elblągu został 45-letni bryg. Jarosław Gryciuk - magister inżynier pożarnictwa, po studiach podyplomowych z zarządzania kryzysowego. Jarosław Gryciuk służbę zawodowego strażaka rozpoczął w 2000 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Elblągu.

W 2008 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie w 2017 r. objął stanowisko komendanta. Trzy lata później został komendantem w Komendzie Miejskiej PSP w Olsztynie.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Zakończenie służby Komendanta Łukasza Kochana ( zdjęć 68 )
Dodano: 2023-08-31 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Jasr
  Czwartek, 31.08

  No i znów artykuł o facecie co po 20 latach jako młody emeryt. Wstyd. Zaraz jak poprzednik Świniarski na stołek dyrektora w ratuszu. Skandal.!

 2. 2
  +12
  ~ Juty
  Czwartek, 31.08

  Młody facet 41 lat i 30 lat jako strażak. Ale bajki. A inni harują po 40 lat.

 3. 3
  --5
  ~ Krzysiek
  Czwartek, 31.08

  A kto wam bronił zostać strażakiem i iść na emeryturę w wieku 40 lat? Trzeba było się uczyć

 4. 4
  +13
  ~ Tajemnica poliszynela
  Czwartek, 31.08

  Cóż to będzie za ważna persona ze az tak często o nim piszecie??? Bylo wielu wazniejszych o ktorych az tak się nie rozpisywano ?? Czyli jest coś na rzeczy, hm ciekawe co -:))

 5. 5
  +9
  ~ Ebl
  Czwartek, 31.08

  Sliwka ma dużo czasu non stop na imprezach, ministerstwo w ruinę popadnie, z biedronki by natychmiast wyleciał

 6. 6
  +9
  ~ jajNosik
  Czwartek, 31.08

  System emerytalny dotyczący służb mundurowych w tym kraju jest chory!!! Rozumiem policjanci na pierwszej lini, wojskowi po misjach i udziale w prawdziwych działaniach wojennych... ale wszyscy, za dupogodziny za biurkiem??!!! 42 LATA, kto będzie płacił na emeryturę takich mundurowych??? PAN, PANI.... wszyscy. Nie 500+ czy ale PATOLOGIA EMERYTALNA MUNDURÓWEK ZAORA TEN KRAJ DO RESZTY a płacić będą kolejne pokolenia

 7. 7
  +3
  ~ Olo
  Piątek, 01.09

  A ja żeby przejść na emeryturę, musiałem odwalić 45 lat.

 8. 8
  +5
  ~ mis
  Piątek, 01.09

  ale najwazniejsze miernoty tez sie zalapali na zdjecia (krasulski i sliwka) przeciez oni tacy aktywni jak nikt wszedzie pierwsi ciekawe czy ten sliwka jest na urlopie ze na wszystko ma czas? czy w ministerstwie jest tylko slupem dla brania kasy? nie ma jak to w strazy slonca nie ma a w .................... parzy i w wieku 40 lat emerytura pieknie

 9. 9
  +8
  ~ powodzenia
  Piątek, 01.09

  Nie wierzę, że odszedł z własnej woli. Po takiej "karierze" i sukcesie ze strażnicą siedzi się w branży do 60- tki. O wymuszonym odejściu świadczą wszelkie laurki - Chrystus nie był tak czysty i zasłużony. Ponadto następca z Olsztyna (równorzędne stanowisko w większym mieście miał) też o czymś świadczy - nie postawiono na elbląskiego strażaka.

 10. 10
  +5
  ~ MO
  Piątek, 01.09

  Chory kraj z przywilejami - ciekawe gdzie teraz pójdzie do roboty ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0062210559845