Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: "Duży ruch, mnóstwo kolizji". Jedno z bardziej ruchliwych skrzyżowań bez szans na przebudowę? 

03.05.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: "Duży ruch, mnóstwo kolizji". Jedno z bardziej ruchliwych skrzyżowań bez szans na przebudowę? 

Skrzyżowanie ulic: Królewiecka, Marymoncka, Piłsudskiego i Legionów należy do jednych z bardziej zatoczonych skrzyżowań w Elblągu. Liczba pokonujących je samochodów rośnie wraz z zabudową tej części miasta, zwracają uwagę elbląscy radni, którzy zawnioskowali o jego przebudowę. - Powoduje to bardzo duży ruch, wiele utrudnień z wyjazdem z ul. Legionów w Piłsudskiego oraz mnóstwem kolizji i zdarzeń dorogowych - dodają. Odpowiedź prezydenta nie zaskakuje. 

 


Interpelację w sprawie przebudowy i reorganizacji skrzyżowania ulic: Królewiecka, Marymoncka, Piłsudskiego i Legionów do prezydenta Elbląga skierowali radni: Jolanta Janowska (PiS) i Adam Matwiejczuk (KWW Witolda Wróblewskiego). Jak podkreślają, w ostatnich latach zabudowa w okolicach tego skrzyżowania znacznie zgęstniała, a co za tym idzie, zwiększyła się liczba aut codziennie je pokonujących. 

 

 

W czasie ostatnich 10-12 lat bardzo dynamicznie rozwijało się budownictwo mieszkaniowe w okolicach ul. Legionów i ul. Częstochowskiej. Mini osiedle przy ul. Legionów 8 to 4 budynki mieszkalne o łącznej liczbie 221 mieszkań. Dwa budynki powstałe przy ul. Częstochowskiej o nazwie Korona Elbląg to 170 mieszkań. W najbliższych czasie przy ul. Legionów, na byłym terenie Energa, Spółka PFR planuje budowę osiedla domów wielorodzinnych. Na budowę domu trzykondygnacyjnego z 14 mieszkaniami otrzymała zgodę w grudniu 2022 roku. Blisko 400 już wybudowanych mieszkań plus minimum 200, które powstaną w najbliższym czasie, daje nam ogromną liczbę aut, które codziennie, wielokrotnie pokonują skrzyżowanie ulic: Królewieckiej, Piłsudskiego, Marymonckiej i Legionów. Z tych mocno uczęszczanych ulic korzystają również mieszkańcy nowych osiedli i domów z tzw. Bielan i Dąbrowy

 

- czytamy w interpelacji radnych. 

 

 

Powoduje to bardzo duży ruch, wiele utrudnień z wyjazdem z ul. Legionów w Piłsudskiego oraz mnóstwem kolizji i zdarzeń drogowych. Wzdłuż ulic Królewieckiej oraz Piłsudskiego przebiega dodatkowo droga rowerowa, które potęguje komplikacje - dodają Jolanta Janowska i Adam Matwiejczuk. - W związku z licznymi uwagami i zapytaniem mieszkańców Elbląga, będących uczestnikami ruchu drogowego wnosimy o przebudowę i reorganizację opisanego skrzyżowania, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. 

 

 

Prezydent Elbląga w odpowiedzi zapewnia, że zna problem poruszony przez radnych. Nie oznacza to jednak, że skrzyżowanie ma szansę na przebudowę w najbliższym czasie. 

 

 

Funkcjonowanie i ruch pojazdów na wyżej wymienionym skrzyżowaniu jest mi znane wielu lat. Niesyty na obecną chwilę w budżecie miasta nie ma zaplanowanych środków na przebudowę tego skrzyżowania, a przyszłoroczny plan budżetu nie jest jeszcze znany

 

- odpowiada na interpelację prezydent Witold Wróblewski. 

 


Włodarz informuje, że zamysł poprawy funkcjonalności i warunków w rejonie połączeń ulic: Piłsudskiego - Legionów - Królewiecka -.Marymoncka -Kościuszki był szeroko rozważany. Opracowanych zostało kilka wariantów rozwiązań drogowych dla tego obszaru, a dla wariantu uznanego za optymalny uszczegółowiono rozwiązania projektowe.

 

 

Również w tym przypadku na przeszkodzie stanął brak funduszy. Jak podkreśla Witold Wróblewski, niestety z uwagi na bardzo duże koszty inwestycji nie przystąpiono, do jego realizacji, a powrót do wdrożenia tych założeń jest uzależniony od możliwości finansowych Miasta oraz możliwości w zakresie pozyskania środków zewnętrznych. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Czarujecie
  Środa, 03.05

  Podpowiadam ul.krolewiecka można przebudować sposób druga nitka jezdni ul.krolewiecka. lub rondo duże miejsce jest.

 2. 2
  +12
  ~ Bzdury
  Środa, 03.05

  Pueniadze dla olsztyna są od wszystkich. A dla Elbląga wała.

 3. 3
  +8
  ~ Upadły Harley
  Środa, 03.05

  Tylko obwodnica wschodnia może tam pomóc

 4. 4
  +17
  ~ Bsp
  Środa, 03.05

  Coś wymaga pilnie zmiany. Albo budżet trzeba zmienić albo Wróblewskiego. Zdaje się że jednak Wróblewskiego trzeba zastąpić kimś lepszym to i budżet się zmieni na lepsze.

 5. 5
  +4
  ~ Kierowca BombowcA
  Środa, 03.05

  No zaskoczony byłbym jeśli redakcja w treści artykułu napisałaby że rusza przebudowa a tak nic nowego 😂

 6. 6
  +12
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 03.05

  Brak funduszy, ciekawe na kampanie promocyjno-wyborcza "portu" pieniądze się znalazły....

 7. 7
  +11
  ~ Ploterek
  Środa, 03.05

  Mnóstwo kolizji i zdarzeń drogowych, czyli ile?! Wy naprawdę nie rozumiecie, że to w sumie nie przebudowa a budowa od nowa całego układu drogowego i połączenie dwóch skrzyżowań w jedno wielkie np rondo. To byłby najlepszy pomysł, ale wymagający naprawdę sporych nakładów finansowych

 8. 8
  +9
  ~ Czytelnik gazet
  Środa, 03.05

  Opisane skrzyżowanie chyba nie wymaga żadnej przebudowy, a w każdym bądź razie nie trzeba robić za ciężkie pieniądze z niego RONDA ! Redaktor artykułu zrobił to całkiem gratis wpisem : Skrzyżowanie ulic: Królewiecka, Marymoncka, Piłsudskiego i Legionów należy do jednych z bardziej „zatoczonych” skrzyżowań w Elblągu.

 9. 9
  +6
  ~ Ja też tu mieszkam
  Środa, 03.05

  Należy pamiętać, że to nie jest tylko lokalna elbląska ulica ale węzeł drogowy drogi wojewódzkiej, dla mieszkańców Braniewa i powiatów braniewskiego i elblaskiego droga w kierunku Trójmiasta, Malborka i w kierunku Niemiec oraz Warszawy. Ponadto w skład skrzyżowania wchodzi tutaj też ulica Marymoncka i w Kościuszki. Trzecie rondo na krótkim odcinku nie jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto jest tutaj kolizja z torami rramwaju a w planach jest rozbudowa torowiska do Fromborskiej i Ogólnej. W budżecie miasta jest zero zł na takie inwestycje. Pieniądze są tylko na propagandę portu samorządowego, na który też jest zero złotych. Nie róbmy sobie zatem nadziei na poprawę sytuacji drogowej w tym miejscu.

 10. 10
  +8
  ~ Hmm..2
  Czwartek, 04.05

  Debile co nie umieja jezdzić!!To jest proste skrzyżowanie!!Tylko trzeba znać przepisy.Gorzej jest przy Carefour.Tam,po wyłączeniu sygnalizacji jest gorąco.Wielu nie ogarnia znaków.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0536868572235