Sobota, 15.06.2024, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: "Przez lata władze miasta nie robiły nic". Przedszkole nr 8 uniknie likwidacji?

22.02.2023, 20:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: "Przez lata władze miasta nie robiły nic". Przedszkole nr 8 uniknie likwidacji?
Fot. Agnieszka Klatt

Dotacja z rządowego programu ochrony zabytków szansą na ratunek dla Przedszkola nr 8? Władze chcą wystąpić o dofinansowanie na jego modernizację. Od tego zależy los placówki, jednak dzieci i tak niebawem czeka przeprowadzka do innego przedszkola.

 

Plan likwidacji Przedszkola nr 8, przy ul. Bema, spotkał się ze sprzeciwem rodziców uczęszczających tam dzieci. Ratusz zamiar zamknięcia placówki tłumaczył fatalnym stanem jego siedziby - przedszkole mieści się w zabytkowej willi, która od lat nie była remontowana. 

 

Dziś, 22 lutego, odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli obu stron. Wiceprezydent Nowak przedstawił pomysł Miasta na uratowanie placówki. Jest on uzależniony od tego, czy Elbląg uzyska dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

 

Pan prezydent podjął decyzję, że będziemy aplikowali do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków o te 2 mln zł (tyle miałaby kosztować modernizacja przedszkola - przyp. red). Liczymy na to, że te pieniądze zostaną przyznane i przedszkole zostanie już nie tyle wyremontowane, ile poddane gruntownej modernizacji. To jest dobra wiadomość

 

- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. 

 

 

Przyszłość Przedszkola nr 8 uzależniona jest od tego, czy Elbląg uzyska dotację z rządowego programu (tego dowiemy się najpewniej już w kwietniu). Jeśli to się uda, prace modernizacyjne mogłyby ruszyć już jesienią tego roku. To oznacza, że dzieci uczęszczające do "ósemki" czeka przeprowadzka do innej placówki. 

 

- Jeżeli otrzymamy te pieniądze, a na to liczymy, prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Zrobienie dokumentacji to jest bardzo krótki okres, a od września czy października możemy zacząć już prace, na które mamy dokumentację projektową. To będzie wejście na teren budowy bardzo szybko - dodał Janusz Nowak. 

 

Dla tego przedszkola jest dokumentacja projektowa na wykonanie zabezpieczenia przeciwpożarowego. To nie jest remont. Wiąże się to m.in. z wykonaniem wewnętrznej instalacji hydrantowej, której tutaj nie ma, z wykonaniem wyizolowania stropów, zabezpieczenia ogniowego, wydzieleniem klatki schodowej, tworzeniem systemu oświetlenia ewakuacyjnego, doprowadzeniem do tego, aby wyjścia ewakuacyjne były zgodne z przepisami, aby dzieci były bezpieczne. Jest również przygotowana wycena na wykonanie elewacji. To nie jest pełen wachlarz tego co w tym przedszkolu jest oczekiwane, co wynika również z protokołu kontroli okresowej budynku. Tutaj podnoszone są jeszcze takie elementy, jak ogrodzenie, droga dojazdowa, które również są w złym stanie technicznym i również wszystkie prace, które będą musiały być wykonane po zabezpieczeniu przeciwpożarowym i wykonaniu prac elewacyjnych. Dodatkowych kosztem będzie doprowadzanie wszystkich pomieszczeń, po tych inwazyjnych robotach, do użytkowania

 

- wyliczała Elżbieta Gieda, dyrektorka Departamentu Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

 

 

Mimo deklaracji urzędników atmosfera na spotkaniu daleka była od optymistycznej. Rodzice nie ukrywali rozgoryczenia, że Miasto przez ostatnie lata nie prowadziło prac remontowych w Przedszkolu, choć wiadomo już było, że jego stan techniczny jest coraz gorszy. 

 

 

To Pani jest dyrektorem departamentu edukacji i od 2016 roku nie zrobiła nic w tej sprawie. Gdyby pani miała honor, podałaby się Pani do dymisji

 

- słowa jednego z ojców zostały przyjęte oklaskami rodziców. 

 

Dziwne, że od zeszłego tygodnia można było znaleźć źródło dofinansowania, że przez ten czas wydarzyło się tyle, a przez ostatnie lata nic państwo z tym nie robiliście

 

- podkreśliła jedna z mam.

 

Przedstawiciele miasta przyznali, że w ostatnim czasie w przedszkolu wykonywano jedynie prace, które można nazwać doraźnym łataniem.  Przykładem jest "naprawa" elewacji po tym, gdy jesienią ubiegłego roku odpadł kawałek gzymsu nad wejściem do przedszkola.  

 

Urzędnicy zapewniają, że żadna z osób zatrudnionych w Przedszkolu nr 8 na czas nieokreślony nie zostanie bez pracy - przygotowane zostaną dla nich propozycje etatów w innych placówkach oświatowych. Dla przedszkolaków z "ósemki" przygotowano miejsce m.in. w przedszkolu przy Szkole Podstawowej nr 23 i Przedszkolu nr 3. Najnowszą propozycją jest przeniesienie całej grupy do Przedszkola nr 14. 

 

W którymś momencie trzeba podjąć działania. Jest tak, że my mamy dużo miejsc w przedszkolach, nie rozumiem, dlaczego nie chcecie państwo skorzystać z takiej oferty, że cała grupa może przejść do bezpiecznego przedszkola, na ul. Bałuckiego. Ja tego nie rozumiem. Dla mnie najważniejsze byłoby bezpieczeństwo dzieci

 

- podkreślała Małgorzata Sowicka, dyrektorka departamentu edukacji UM w Elblągu. 

 

Rodzice zaznaczają, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Kolejne spotkanie z przedstawicielami Ratusza zaplanowano na poniedziałek (27 lutego). 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Przedszkole nr.8 ( zdjęć 32 )
Dodano: 2023-02-22 | Fot. Agnieszka Klatt
0

Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ Jak to nic??
  Środa, 22.02

  Jak to nie robily nic? Patrzyli jak budynek niszczeje , to tez robota?

 2. 2
  +21
  ~ Voice senior
  Środa, 22.02

  A co to voice senior-:)))

 3. 3
  +23
  ~ Jeden z wielu
  Środa, 22.02

  Nie wiem do czego Pani Sowicka się odnosi, bo żaden z rodziców nie powiedział, że dziecka na Bałuckiego nie przeniesie. Ja tego akurat nie rozumiem

 4. 4
  +9
  ~ Jamaleg
  Środa, 22.02

  Taka jest polityka ratusza . Latami odkladamy remonty a później mówimy ze nie warto nic robić. Popatrzcie na inne obiekty wszędzie ta sama metoda i gadka

 5. 5
  +17
  ~ 3w1
  Środa, 22.02

  gdyby trójka, a szczególnie jeden, miała honor, już byłoby po dymisji

 6. 6
  +21
  ~ lata to są lata
  Środa, 22.02

  ślady starcze widoczne na zmarszczonych wiekiem i złymi praktykami twarzach świadczą już o zakończeniu kariery i to jak najszybciej!

 7. 7
  +9
  ~ Qaz
  Środa, 22.02

  Jak nic nie robili czekali aż się rozpadnie żeby sprzedać za bezcen tylko komu ????

 8. 8
  +9
  ~ Ile jeszcze
  Środa, 22.02

  Szanowni rodzice była szansa na odwołanie szkodliwych władz miejskich w referendum. Czy złożyliście podpisy poparcia dla tego referendum?druga sprawa to może być drugie dno tzn ktoś już ma chrapkę na ten budynek i teren więc chcą wykurzyć wasze dzieci. Możecie sami założyć grupę referendalną i działać.

 9. 9
  +9
  ~ Naprawde
  Czwartek, 23.02

  Patrząc na te gęby to aż się prosi o odwołanie i tak jest z całym ratuszem ja złożyłem podpis ale niedługo wybory na szczęście

 10. 10
  +11
  ~ Miejscowa
  Czwartek, 23.02

  Cały praktycznie zasób gminny jest albo do rozbiórki albo do kapitalnego remontu. Baraki Skrzydlata są wizytówką kolejnych zarządzających miastem. Łęczycka hotelik również. Uczepili się przedszkola bo miało iść pod młotek zresztą jak wszystkie co ciekawsze obiekty. Brak jest młodych z wizją by to miasto przywrócić do życia. Ono kona od czasów wojny niestety. A historię ma wspaniałą bo dawno temu było kwitnące.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5197010040283