Środa, 1.05.2024, Imieniny: Józef, Jeremiasz, Filip
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Z kroniki Terytorialsa. Każdy dzień służby to okazja do osobistego rozwoju (odcinek 2)

01.01.2023, 14:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z kroniki Terytorialsa. Każdy dzień służby to okazja do osobistego rozwoju (odcinek 2)

Kapral Angelika i kapral Krzysztof - absolwenci uczelni wojskowych - właśnie w służbie WOT odnaleźli możliwość realizacji swoich pasji zawodowych. 

 

Najpierw musieli przejść wstępną kwalifikację, co nie było wcale proste, kiedy na ponad 300 kandydatów czekało na wojskowych uczelniach tylko 120 miejsc.

 

Już samo wypełnienie norm sprawności fizycznej w swoich kategoriach wiekowych było nie lada wyzwaniem

- opowiada kpr. Angelika.

 

- Niemniej  trudne były potem rozmowy kwalifikacyjne  - dodaje jej kolega. - Między innymi z psychologami oraz z różnymi specjalistami wojskowymi.

Pytano ich wtedy o motywację do podjęcia służby. - W moim przypadku to było trochę nieplanowane - zdradza Angelika. - Skończyłam najpierw studia biologiczne a potem trafiłam do wojska właściwie przez przypadek. Kiedy jednak skończyłam kurs podoficerski i zostałam kapralem, a potem przyszłam do Wojsk Obrony Terytorialnej, stwierdziłam, że to mi się naprawdę podoba. Że lubię pracować z ludźmi, rozwijać się i korzystać z tych możliwości, jakie oferuje mi WOT. Młoda żołnierka brała zatem udział we wszystkich możliwych szkoleniach. - Od samego początku chciałam szkolić młodych żołnierzy i zobaczyłam, że to jest naprawdę to, co chcę robić w przyszłości. 


Kiedy zatem pojawiła się możliwość wzięcia udziału w kursie oficerskim, nie wahała się ani chwili. — Mówili: nie, nie dasz rady, jesteś za młoda  - wspomina. - Ale jak to za młoda? 25 lat to akurat odpowiedni wiek- stwierdziłam i poszłam na kurs. 
O wiele starszemu Krzysztofowi wojsko towarzyszy przez większość życia.

 

Zawsze służba była jakoś w tle. To były Narodowe Siły Rezerwowe, także aktywny udział w szkoleniach rezerwy - kiedy jeszcze nie było WOT paręnaście lat temu

 - opowiada.


Oboje bardzo cenią sobie specyfikę służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, organizacja której pozwala nie rezygnować z innych, bardziej „cywilnych” celów życiowych. - To naprawdę świetne, że możemy szkolić się w WOT podczas weekendów, a w dni powszednie pracować zawodowo - mówi kapral Angelika. Przyznaje także, że nie zawsze było łatwo iść do pracy po intensywnym weekendzie spędzonym w jednostce na drugim końcu Polski: - Kiedy jednak jest determinacja i naprawdę mamy wsparcie rodziny to możemy skorzystać z tych wszystkich możliwości, jakie daje WOT.


Bo rzeczywiście, dla tych, którzy nie mają za dużo czasu wolnego od pracy zawodowej i życia rodzinnego WOT oferuje weekendowe szkolenia dwa razy w miesiącu. Jednak na osoby, które chcą angażować się bardziej i w szkolenie wojskowe, i w aktywność na rzecz lokalnej społeczności, czeka dużo więcej możliwości działania. 


Decyzja o rozpoczęciu kursu oficerskiego była znaczącym krokiem milowym na ścieżce kariery wojskowej. — Na pewno musiała być dobrze przemyślana - mówi kpr. Angelika. — Kiedy już zaangażowaliśmy się w te trzynaście miesięcy szkoleniowych to nie możemy potem powiedzieć: „A dobra, zrobiłam kurs a teraz wracam do cywila”. Teraz trzeba już poważnie pomyśleć o służbie zawodowej. Zjazdy uczestników kursu Agrykola, czy to na Wojskowej Akademii Technicznej - gdzie szkolił się kpr. Krzysztof, czy też na Akademii Wojsk Lądowych, na której pobierała nauki jego koleżanka, odbywają się co dwa tygodnie. Nie jest to zatem zbyt trudne ze względów organizacyjnych, aby poddać się procesowi kształcenia. I jeżeli ktoś ma motywację do tego, na pewno sobie poradzi. — U nas parę osób odeszło na początku, pozostali dotrwali jednak twardo do końca, bo naprawdę tego chcieli - opowiada Krzysztof. Kapral Angelika bardzo sobie ceni fakt spotykania na uczelnianych szkoleniach wielu osób z całej Polski, z którymi może wymienić doświadczenia. A przede wszystkim docenia możliwości rozwoju w wielu dziedzinach: — Ja skończyłam kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, kurs obsługi drona - naprawdę jest tu w czym wybierać. 


Każdy kurs Agrykola ma swoją specyfikę. Kpr. Angelika skończyła AWL i jest przygotowana do służby w formacji lekkiej piechoty, kpr. Krzysztof ukończył WAT w specjalności: łączność. Każde z nich ma także za sobą inne kursy poszerzające zakres kompetencji. Krzysztof nauczył się więc m.in. obsługi radiostacji oraz pracy z aplikacjami  wspomagającymi działania sztabowe. 
Kiedy pytam czy przyszli do służby bardziej z porywu serca, czy też może raczej na skutek chłodnej oceny bieżącej sytuacji Krzysztof wyjaśnia, że w jego przypadku to była po prostu tak zwana „życiowa decyzja”: - W pewnej chwili stwierdziłem, że właściwie dlaczego ma być wojsko w moim życiu wciąż na drugim planie. I od dwóch lat zmierzam konsekwentnie  w kierunku wojskowego zawodowstwa. Kiedy odbiorę papiery oficera WOT, rozpocznie się procedura uzyskania statusu żołnierza zawodowego. 


Kiedy pytam, czy można uznać, że połknęli przysłowiowego „bakcyla służby wojskowej” ich twarze rozpromieniają się i oboje skwapliwie potwierdzają tę diagnozę. Kpr. Angelika wspomina także o swoim ojcu, który sam nie mógł iść do wojska i teraz z zadowoleniem obserwuje rozwój wojskowych kompetencji swojej córki. - Zawsze,  kiedy zakładam mundur, łezka mu się w oku kręci i jest naprawdę dumny.


Służba to oczywiście także wielkie wyzwanie. — Będąc oficerami przestajemy być dowodzeni przez innych. Teraz to my będziemy dowodzić - mówi kpr. Krzysztof. Jego koleżanka zwraca uwagę na ciążącą na nich odpowiedzialność: — Musimy wciąż się rozwijać, żeby to nie było tak, że wymagamy wciąż od swoich podwładnych a sami nie dajemy im nic od siebie. 
Krzysztof docenia to, że drogę do oficerskiego szlifu odbył „od samego dołu”: — Znam dzięki temu wszystkie aspekty żołnierskiego życia  „od podszewki”. 
Gdyby mieli jednym zdaniem powiedzieć, co dało im wojsko: — Ja przez cały czas chcę więcej  - deklaruje Angelika. — Każdy dzień mojej służby przynosi nowe wyzwania i ja cały czas muszę szukać rozwiązań. Dla Krzysztofa jest to z kolei spełnienie jego marzeń. 
Oboje podkreślają także, że wojsko terytorialne  umożliwia rozwój w interesujących ich kierunkach, szczególnie tych trudno dostępnych w warunkach życia cywilnego, jak na przykład radiotelefonia czy służby medyczne. 


Rozmawiał: kpr. Łukasz Czarnecki-Pacyński, żołnierz 4W-MBOT/dziennikarz


Wojska Obrony Terytorialnej to w 90% żołnierze – ochotnicy Terytorialnej Służby Wojskowej, a w 10% 
żołnierze zawodowi. Obydwu grupom zapewniamy rozwój zawodowy.

 

SONDA
W Wojskach Obrony Terytorialnej szkolenie podoficerów w ramach kursów „SONDA”, to jeden z najważnieszych elementów wzmacniających jego strukturę. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu „Agrykola”.

 

Kurs podoficerski Terytorialnej Służby Wojskowej
Kandydatów na podoficerów pełniących Terytorialną Służbę Wojskową szkolimy w ramach projektu SONDA. 
Z tej formy kształcenia mogą skorzystać wyróżniający się szeregowi zawodowej oraz Terytorialnej Służby 
Wojskowej, którzy posiadają wykształcenie średnie i pozytywnie ukończyli postępowanie kwalifikacyjne.

 

AGRYKOLA
Kurs oficerski Terytorialnej Służby Wojskowej
Dla kandydatów na oficerów pełniących Terytorialną Służbę Wojskową przygotowaliśmy 13-miesięczny kurs stacjonarno-zaoczny, który realizowany jest w Akademiach Wojskowych. Na kurs mogą być skierowani 
wyłącznie żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową (zarówno szeregowi jak i podoficerowie), którzy posiadają wyższe wykształcenie, bardzo dobre opinie służbowe, a także pozytywnie ukończyli postępowanie kwalifikacyjne.

 

Monika Jabłońska-Buder
Zespół prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Kotlinski
    Niedziela, 01.01

    I od samego początku roku bezrobotny człowiek , który nic nie osiągnął w życiu wylewa swoje mądrości

  2. 2
    +3
    ~ Robert Koliński
    Niedziela, 01.01

    I od samego początku roku szczucie do wojny i kolejna łapanka na mięso armatnie do następnego Drang nach Osten w imię imperialnych, neokolonialnych racji, już dalibyście spokój - nikt nie pójdzie walczyć za wasz styropianowy reżim, ani za upasioną na naszej krwawicy burżuazję, ogarnijcie się; #PrawdaWasWyzwoli, #33lataStyropianizmu; [PS. Pamiętajcie, żeby bojkotować cenzorski PO**el, niech się POdżegacze uczą:) Tym bardziej, że chyba ich ten bojkot boli, po komentarzach sądząc, oraz wymiernie spada ilość troll-lajków tamuj:)] antyfaszyzm #antyimperializm #WojnaWojnie #FoodNotBombs 🖤🚩

  3. 3
    +7
    ~ Grażyna z Malborka
    Niedziela, 01.01

    Dobre!!! Wojsko i osobisty rozwój.

  4. 4
    +5
    ~ kierowca 1
    Niedziela, 01.01

    tym razem wyjątkowo zgadzam sie z grażyną.

  5. 5
    +8
    ~ Kibic niedzielny
    Niedziela, 01.01

    Osobisty rozwój w WOJSKU jest podobny do tego co można zaobserwować w KLASZTORACH ! Zaduma ( nad tym jaki błąd się popełniło ), posłuszeństwo i depresja, będąca skutkiem tego jak jesteśmy tam traktowani !

  6. 6
    +9
    ~ kij
    Niedziela, 01.01

    Zaoczny oficer po 13 miesiącach, co oni z Wojska robią ... pośmiewisko?

  7. 7
    +3
    ~ Gienerał
    Niedziela, 01.01

    Od zawsze, do wojska idą osoby , które nie mają pomysłu na siebie. Ludzie, którzy potrzebują aby ktoś mówił im co i jak mają w życiu robić. Taka patologia normalności

  8. 8
    +5
    ~ Upadły Harley
    Niedziela, 01.01

    Przyjdzie prawdziwa wojna i ta dziewczynka ucieknie pierwsza na ciążowe L4. Na wojnie wróg jej nie obniży wymagań sprawnościowych, żeby miała łatwiej.

  9. 9
    +4
    ~ olo
    Poniedziałek, 02.01

    Teraz już stopień kaprala uważany jest za oficerski?

  10. 10
    --3
    ~ TW Bolek
    Poniedziałek, 02.01

    ~ Robert Koliński zaraz zaraz to Twój idol Putin spadkobierca CCCP rozpętał wojnę. Uśmiałem się z tych antyfaszyzm #antyimperializm #WojnaWojnie #FoodNotBombs. - taka podróż wstecz do terminologii z CCCP. Zapomniałeś o nazizmie ale to przecie twój ideologiczny brat.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1648960113525