Środa, 7.12.2022, Imieniny: Agata, Ambrozy, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jodek potasu trafił do Elbląga. Wojewoda: "Zagrożenie, że trzeba będzie rozpocząć dystrybucję jest minimalne"

04.10.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jodek potasu trafił do Elbląga. Wojewoda: "Zagrożenie, że trzeba będzie rozpocząć dystrybucję jest minimalne"
Fot. Pixabay

Ponad 2 mln tabletek z jodkiem potasu zabezpieczono dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. - Preparaty zostały przekazane do samorządów. Robimy to, co państwo powinno w takich sytuacjach robić. Na dziś jednak zagrożenie, że trzeba będzie tę dystrybucję rozpocząć jest minimalne - mówi wojewoda Artur Chojecki dziś, 4 października, podczas konferencji prasowej. Do Elbląga trafiło blisko 170 tys. tabletek, będą magazynowane m.in. w szkołach i szpitalach. 

 

Tabletki z jodkiem potasu zostały przekazane do miast i gmin. - Preparat trafił również do Urzędu Miejskiego w Elblągu - mówi Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Teraz mają zostać przetransportowane do konkretnych miejsc, z których w razie potrzeby będą pobierane przez mieszkańców. Jak poinformował dziś, 4 października, wojewoda warmińsko-mazurski, w całym województwie wyznaczono ich 465, są to m.in. szkoły, ośrodki kultury i przychodnie. 

 

 

Finalizujemy część planistyczną i fizyczną realizację do tego, aby ten preparat był najbliżej tych, którzy w przypadku skażenia radiacyjnego będą musieli pobrać tę tabletkę. Dziś, preparaty znajdują się już na poziomie magazynów gminnych. Zostały przekazane do samorządów. Tam, w zależności od możliwości poszczególnych samorządów, zostaną przetransportowane do miejsc, gdzie pozostaną do czasu ewentualnego sygnału ze strony centralnych organów państwa, kiedy należałoby ten jodek dystrybuować już bezpośrednio do mieszkańców. W porozumieniu z gminami, mamy wskazanych łącznie 465 miejsc w naszym województwie. To są różne miejsca, m.in. szkoły, ośrodki kultury. Spis tych miejsc zabierzemy od samorządów i umieścimy również na naszej stronie. Z poziomu urzędu wojewódzkiego będzie to dla mieszkańców dostępne

 

- mówił Artur Chojecki.

 

W Elblągu jodek potasu będzie magazynowany m.in. w szkołach i szpitalach. 

 

 

Tabletki przekazano do Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. Elbląg otrzymał 169.750 tabletek. Tabletki z chwilą otrzymania polecenia od Wojewody trafią od punktów dystrybucji, które zlokalizowane są w szkołach podstawowych i średnich (publicznych) oraz w dwóch elbląskich szpitalach. Stamtąd bezpośrednio do obywateli

 

- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. 

 

 

W przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na terenie zagrożonym tabletek zawierających wysokie stężenie stabilnego jodu. Przypomnijmy, w związku z działaniami zbrojnymi w rejonie Zaporskiej Elektrowni Atomowej, MSWiA zdecydowało o prewencyjnym procesie dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. 

 

 

To są działania wynikające z sytuacji związanej z działaniami Rosji na terenie Ukrainy, ale skala zagrożenia jest minimalna i podejmujemy te działania jako odpowiedzialne państwo, które w sytuacji, gdyby wystąpiło takie zagrożenia, będzie do tego przygotowane

 

- podkreślał wojewoda. 

 

Mamy odpowiednią ilość preparatu, zdecydowanie większą niż liczba mieszkańców - zaznaczył Artur Chojecki. -  Są też rekomendacje, kto powinien przyjmować  preparat. Podczas ewentualnej dystrybucji nie będą pobierane żadne zaświadczenia, numery pesel. Każdy, kto przyjdzie, otrzyma taki preparat - nie ma również rejonizacji, udajemy się do najbliższego miejsca i preparat pobieramy. 

 

 

Więcej informacji znajdziemy w ulotce informacyjnej przygotowanej przez  MSWiA. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ hd
  Wtorek, 04.10

  Szpryce nie idą, mamy nowego zajoba. Teraz wystarczy "przebranżowić" Grzesiowskiego z Horbanem, zarzucić Jandą poza kolejką i zaszprycowani będą się zabijać o poczwórne dawki. Do zakrzepicy dojdzie za jakiś czas tarczyca i będzie combo :):)

 2. 2
  --2
  ~ Do hd
  Wtorek, 04.10

  Dokładnie, teraz wystarczy wiadomość z tv ze gdzieś tam jest wyciek na Ukr spowodowny oczywiscie przez ruskich i kazdy ma łykać, kolejki będą bo tępy motłoch łyka juz wszystko z tv, nie szkoda mi nawet tych debili

 3. 3
  0
  ~ Ze co?? Co sie dzieje masakra
  Środa, 05.10

  .

 4. 4
  +6
  ~ zniesmaczona
  Środa, 05.10

  Jak widać już "eksperci" zaczynają się wypowiadać. Żenada.

 5. 5
  +4
  ~ Tsaa
  Środa, 05.10

  Proszę poinformować społeczeństwo kto wyprodukował te tabletki

 6. 6
  --3
  ~ Vault-Boy
  Środa, 05.10

  Ciekawe czy w nas j*bną?

 7. 7
  0
  ~ Producent
  Środa, 05.10

  Polfarma polska

 8. 8
  +2
  ~ Qwerty
  Środa, 05.10

  Nie ma co mącić. Jodek potasu to nie przekret ze szczepionkami za grube mld dolarów (polecam art z Onetu jak organizacje rzadowe związane Gatesem wpływały na rzady odnosnie szczepionek). Odnosnie jodu to po wybuchu w Czarnobylu byl podawany plyn Lugola, ale byla to musztarda po obiedzie, bo bylo za późno.

 9. 9
  +8
  ~ J
  Środa, 05.10

  Część ludzi nie wie, że może mieć choroby tarczycy. I co wtedy?

 10. 10
  --1
  ~ Msm
  Środa, 05.10

  Szpryce nie poszły to teraz tym będą truć nasze dzieci. Nie wierzcie im ludzie. Sprawdźcie firmę która produkuje te tablety.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1853361129761