Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Protest nauczycieli na rozpoczęcie roku szkolnego? Związkowcy reagują na propozycję ministra Czarnka

24.08.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Protest nauczycieli na rozpoczęcie roku szkolnego? Związkowcy reagują na propozycję ministra Czarnka
Fot. archiwum redakcji/strajk nauczycieli 2019 r.

Rok szkolny rozpocznie się akcją protestacyjną, zapowiada ZNP. Związkowcy reagują na propozycję 9 proc. podwyżki dla nauczycieli o 1 stycznia 2023 roku, złożoną przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Sami domagają się 20-procentowych podwyżek już od września. 


Rozmowy w sprawie podniesienia wynagrodzeń dla nauczycieli toczą się między związkowcami, a szefem resortu edukacji już od miesięcy. We wtorek (23 stycznia) minister Czarnek zaproponował 9-procentową podwyżkę dla nauczycieli. Przedstawiciele pracowników oświaty nie ukrywają rozgoryczenia i przekonują o fiasku dialogu.

 

Prezydium Zarządu Głównego ZNP podjęło dziś (24 sierpnia) uchwałę w sprawie ogłoszenia pogotowia protestacyjnego. Składa się ona z trzech punktów. Związki zamierzają zorganizować i przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjną mającą na celu poinformowanie społeczeństwa o narastających problemach systemu edukacji. Ogłosić pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach organizacyjnych Związku obejmujące m.in. oflagowanie i oplakatowanie zakładów pracy, a także wystąpić do reprezentatywnych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli z propozycją powołania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego.

 

Domagamy się: 20 proc. wzrostu płac nauczycieli, powiązania nauczycielskich wynagrodzeń ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce i zwiększenia nakładów na oświatę i wychowanie

- podkreśla ZNP. Związkowcy chcą również rozmów z premierem. Jak podkreślają "z ministrem nie ma już o czym rozmawiać".

 

 

Propozycji ministra Czarnka jest wręcz uwłaczająca. Galopująca inflacja, rosnące ceny sprawdzają, że sytuacja nauczycieli staje się coraz bardziej dramatyczna. Coraz więcej osób odchodzi z zawodu. Czy dojdzie do strajku? Jeśli nawet to na pewno nie od pierwszego września.  Procedura w takich przypadkach trwa długo, nawet dwa czy trzy miesiące. Uważam, że na razie powinniśmy podchodzić do tego spokojnie, poczekajmy jeszcze na efekty kolejnych spotkań

- mówi Gerhard Przybylski, prezes elbląskiego oddziału ZNP.

 

Na 31 sierpnia zaplanowano spotkanie wszystkich central związkowych. - Od 1 września uruchamiamy pogotowie protestacyjne - powiedział tvn24.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Po dwóch latach pandemii i zdalnego nauczania grozi nam powtórka z 2019 roku, kiedy nauczyciele strajkowali przez kilka tygodni?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Kaz emeryyt nauczyciel.
  Środa, 24.08

  Trzeba było w czasie wakacji strajkować a to znowu zamęt. Szkoda dzieci , no i ten przewodnizący starszy pan, może już dobrze nie kontaktuje ???

 2. 2
  +6
  ~ EDI
  Środa, 24.08

  Przewodniczący ZNP utopił kasę związkową w trefny interes z whisky ,a teraz próbuje sobie odbić na nauczycielach !! najpierw niech nauczyciele rozliczą defraudanta !!

 3. 3
  +14
  ~ Yhy
  Środa, 24.08

  Nudne to już

 4. 4
  --2
  ~ Mieszkaniecccc
  Środa, 24.08

  Już w Elblągu widać, że brakuje nauczycieli. Moje dziecko uczy stary nauczyciel co najmniej 3 przedmiotów, bo młodzi nie chcą. Ciekawe ilu bedzie w tym roku? Wcale się nie dziwię. Wróci, i to szybko przysłowie " obyś cudze dzieci uczył " i to szybciej niż myślicie. A potem płakać będziecie , że dzieci słabo nauczone. Za te pieniądze, to każdy ma to gdzieś. Jaka płaca taka praca. Tak jest wszędzie. Prawo rynku.

 5. 5
  +4
  ~ nieroby
  Środa, 24.08

  jeszcze wam żle macie płatne ferie,wakacje dwa miesiące .Oj we łbach sie POprzewracało.

 6. 6
  --3
  ~ Twój email
  Środa, 24.08

  DRODZY NAUCZYCIELE. Jedynie słuszna partia ma wasze protesty w głębokim poważaniu ! Nowe pokolenie ma być TĘPE i NIEWYKSZTAŁCONE, aby bezgranicznie wierzyć we wszystkie przekazy TVP info propagandy. Ma rację ten o którym będą kiedyś pisać Jacek K. : „ciemny lud to kupi". Obecnie w Polsce pieniądze z budżetu dostają ci którzy w ogolę do roboty nie chodzą, mają możliwie jak najniższe wykształcenie i nie płacą podatków, to ci którym się po prostu „należy". ELEKTORAT SPECJALNEJ TROSKI ! Jak się możecie domyśleć, nauczyciele do żadnej z tych grup nie należą !!!

 7. 7
  +11
  ~ Tylko były uczeń
  Środa, 24.08

  W Polsce ukształtowała się taka opinia, że nauczyciel to nierób i obibok. Co gorsza rodzice te opinie codziennie "wkładają" do głów swoim dzieciom. Systematycznie od początku lat 90 - tych zawód ten jest poniżany, a czołowi jego krytykanci nie mają pojęcia o pracy nauczycieli. Efekt, mamy coraz mniej chętnych do pracy jako nauczyciele, co znacząco obniżyło poziom wiedzy ogólnej ucznia, co widać na każdym kroku. Tym samym nasze społeczeństwo też generalnie obniżyło swoją wiedzę. I oczywiście nikt na to nie reaguje, a wszelkie protesty tego środowiska spotykają się z totalnym potępieniem. A prawda jest taka, że ci tak obrażający nauczycieli nie wytrzymaliby w tym zawodzie nawet miesiąca. Internauto "nieroby" nauczyciele nie mają dwóch miesięcy wakacji, posiadają taką samą tygodniową liczbę godzin pracy jak inni tj. 40, jedynie ich tzw. pensum wynosi od 18 do maksymalnie 22 godzin, co oznacza, że w ciągu tygodnia tyle mogą pracować "prz tablicy", czyli prowadzić lekcje. Jeśli nie przywrócimy godności zawodu nauczyciela, odpowiednio go doceniając to przyszłość naszego państwa i narodu rysuje się w czarnych kolorach. A przecież mawiano wcześniej, że nauczyciel to opoka narodu i zawód ten ceniono jak największe dobro.

 8. 8
  --5
  ~ Jez tax
  Środa, 24.08

  Pasożyty znowu w akcji to już żenujące ani grosza podwyżek mają za dobze

 9. 9
  --2
  ~ I dobrze
  Środa, 24.08

  I bardzo dobrze! Związki Zawodowe mają jaja! Nie uginać się, sobie kasy nie zalują! Wszędzie to samo, po cichaczu swoim podnoszą, a dla reszty brak! Dlatego walczyć i nie dawac się upokarzać byle komu! A jak nie to nuech sami uczą dzieciaki! Nie pozwalac sobie na mobbing placowy!

 10. 10
  0
  ~ Taaa
  Środa, 24.08

  Żenujące te nauczyciele

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.16752409935