Wtorek, 3.10.2023, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wydawca info.elblag.pl doceniony przez Marszałka za wspieranie kultury na Warmii i Mazurach

30.09.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wydawca info.elblag.pl doceniony przez Marszałka za wspieranie kultury na Warmii i Mazurach
fot. UM w Olsztynie

Agencja Reklamowej GABO s.c. Mirosław, Elżbieta Gajek, wydawca elbląskiego dziennika internetowego info.elblag.pl, została wyróżniona podczas wczorajszej (29.09.) Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego.  Z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina odebraliśmy wyróżnienie „Partner 2022” za wspieranie kultury na Warmii i Mazurach.

 

 

Wczoraj (29 września), w Auli Widowiskowo-Konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczęto otwarciem wystawy „Zakulisowo Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy”.
 

- Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego towarzyszy wystawa związana z 5-leciem działalności Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Przez ten czas pomogliśmy w realizacji wielu nagrodzonych produkcji filmowych, w tym niezwykłej „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego, doczekaliśmy się własnego festiwalu Filmowego Wama. Tematyka filmowa zdominowała także coroczne Forum Kultury Warmii i Mazur, które jest gospodarzem benefisów takich mistrzów jak Lech Majewski czy Jerzy Hoffman. Doceniamy filmowców młodych i doświadczonych. W tym roku myśli ludzi kina z całej Polski zdominowane są przez film „IO” Jerzego Skolimowskiego, którego producentem również jest nasz Fundusz. Z całej siły ściskamy kciuki i życzymy Oscara – mówił Marszałek Gustaw Marek Brzezin.
 

W podniosły klimat uroczystości wprowadził gości swoim występem Tomasz Mieczykowski.


Podczas wystąpienia Marszałek podkreślił, jak wiele środków zainwestowano w ośrodki kultury. Za przykład podał m.in. Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Inwestycja w kulturę to inwestycja w tożsamość regionalną obecnych i przyszłych pokoleń, a także podnoszenie atrakcyjności turystycznej Warmii i Mazur. Ważną rolę w tym procesie odgrywają środki unijne. Tylko w ostatnim czasie z RPO WiM 2014-2020 na wsparcie instytucji kultury poprzez zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w celu dostosowania ich do nowoczesnej działalności kulturalnej przekazaliśmy ponad 1 609 000 zł środków unijnych naszym instytucjom na działania o łącznej wartości ponad 4 032 000 zł.(...) W zeszłym roku zakończyły się prace w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Stworzenie i rozszerzenie oferty CSE Światowid odpowiadającej wyzwaniom XXI wieku o wartości  ponad 832 tys. zł otrzymało dofinansowanie ok. 506 tys. zł – mówił Gustaw Marek Brzezin.
Nagroda Warmińsko Mazurska Humanistyczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego


Nagroda Warmińsko Mazurska Humanistyczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego przyznawana jest od 2006 r.  Można ją otrzymać za indywidualne lub zbiorowe wybitne osiągnięcia twórcze z zakresu nauk humanistycznych o trwałym znaczeniu kulturalnym dla regionu Warmii i Mazur. W tym roku laureatem tej zaszczytnej nagrody został dr hab. Ryszard Tomkiewicz.


Prof.  dr hab. Stanisław Achremczyk wygłosił Laudację, w której podkreślił, jak ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, są autorytety. - Wśród laureatów tej nagrody są profesorowie z wielu ośrodków akademickich z całej Polski. Z Wrocławia, Warszawy, Torunia, Gdańska, Poznania i Lublina. (…) Po raz pierwszy otrzymuje ją osoba z Olsztyna -mówił.

 

 

Co dla nas oznacza ta nagroda? Kim był Wojciech Kętrzyński? Kiedy szukamy naszej tożsamości, naszych kamieni milowych, to szukamy autorytetów. I takim autorytetem zweryfikowanym przez historię był Wojciech Kętrzyński

 

– podkreślił  Stanisław Achremczyk.

 

Podczas wystąpienia  Stanisław Achremczyk porównał tegorocznego laureata do Wojciecha Kętrzyńskiego nie kryjąc  podziwu dla obu panów.

 „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

 


Następnie wręczono Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.


Na wniosek Gustawa Marka Brzezina  Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, na mocy ustawy o organizowaniu  i prowadzeniu działalności kulturalnej nadał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria ARTIS” dr Iwonie Marii Bolińskiej-Walendzik, Ewie Zdrojkowskiej-Ogrodowczyk, dr hab. Krzysztof Szatrawski.


Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała Maria Dzieciątek.
„Partner 2022”


Przyszedł czas na wyróżniania za wspieranie kultury na Warmii i Mazurach. Do tej nagrody nominowało nas Centrum Spotkań Europejskich Światowid.-  Instytucje kultury upowszechniają i chronią kulturę, jednak bez zaangażowanych ludzi, organizacji, a w dzisiejszym świecie również firm, szeroko pojęta kultura nie miałyby szansy rozwinąć skrzydeł, a wiele wspaniałych dzieł nigdy nie ujrzałoby światła dziennego – zaznaczyła prowadząca uroczystość Jolanta Wiszniewska. - Świadomość i możliwość współtworzenia kapitału społecznego, realizacja ważnych przedsięwzięć kulturalnych, pozycjonowanie swej marki, kontakt z artystami i twórcami kultury — to nie tylko prestiż, czy przyjemność, lecz możliwość zaobserwowania innych sposobów działania, innego typu myślenia, innych strategii, które czasem przełożyć można też na działania własnej firmy.  

 

 

Przed kilkoma laty Zarząd Województwa podjął inicjatywę, której celem jest symboliczne uhonorowanie podmiotów gospodarczych, szczególnie hojnie wspierających działalność kulturalną w naszym regionie. Przedsiębiorstwa w naszym województwie od lat chętnie angażują się w promowanie instytucji kultury wspierając ich twórczą działalność, dlatego też Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego pragnie uhonorować Nagrodą „Partner” za wsparcie finansowe w sezonie artystycznym 2020/2021  firmy najbardziej zaangażowane, wspierające działalność kulturalną

 

– podkreśliła Jolanta Wiszniewska.Nagrodę dla Elżbiety i Mirosława Gajek, właścicieli Agencji Reklamowej GABO (wydawcy info.elblag.pl) z rąk Marszałka Gustawa Marka Brzezina i Sylwii Jaskulskiej członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego odebrała Kamila Jabłonowska, redaktor naczelna info.elblag.pl.
 

Wśród nagrodzonych byli także PKO BANK POLSKI SA, Michelin Polska spółka z o.o. oraz Dramiński Ultrasonografy S.A


Jest nam niezmiernie miło, że nasze wieloletnie działania mające na celu promowanie kultury (nie tylko tej lokalnej, ale również regionalnej) zostały zauważone. To wyróżnienie, to nie tylko dowód na to, że nasza praca została dostrzeżona i doceniona, ale również mobilizacja do dalszego działania. Dziękujemy!

Nagrody Marszałka w dziedzinie kultury


Decyzją Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury przyznano w dwóch kategoriach – indywidualne i grupowe.


Nagrody indywidualne otrzymali: Elżbieta Kasznia, Ewa Zdrojkowska-Ogrodowczyk, Elżbieta Fabisiak, Elżbieta Mierzyńska,  Agata Wilińska, Wojciech Altmajer, Grzegorz Piotrowski (nagrodę odebrał za syna Jerzy Piotrowski), ks. Witold Twardzik,  Andrzej Waszczuk, Jan Połowianiuk, Paweł Bukowski (nagrodę odebrała za męża Justyna Bukowska), Krzysztof Dąbkowski oraz Wojciech Zenderowski.


Nagrody  zbiorowe Marszałka w Dziedzinie Kultury otrzymał  Olsztyński Chór kameralny "Collegium Musicum", Chór „Moderato” i, co nas szczególnie cieszy,  Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, które na scenie reprezentowała niezastąpiona prezes ETK Teresa Wojcinowicz.
 

Gratujemy wszystkim nagrodzonym!

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 17

%100.0 %0.0


Galeria / Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego ( zdjęć 27 )
Dodano: 2022-09-30 | fot. UM w Olsztynie
3

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +46
  ~ m
  Piątek, 30.09

  gratulacje!

 2. 2
  +40
  ~ Ciekawy
  Piątek, 30.09

  Super , choć myslalem ze za wytykanie błędów wladzy-:) ale Gucio raczej bylby oszczędny; a moze to lekka forma ujarzmienia ??? Zobaczymy czy się dadzą-:)

 3. 3
  +25
  ~ Gratulacje
  Piątek, 30.09

  Od dawna im się należała. Gdyby była kategoria społeczne lub interwencje też powinni być nominowani

 4. 4
  +27
  ~ Lucyfer
  Piątek, 30.09

  Brawo! Ciagnijcie wróbla za j..a niech pieje jak kogut!

 5. 5
  +17
  ~ Elblążanka
  Sobota, 01.10

  Miło że firma z Elbląga została doceniona

 6. 6
  +10
  ~ Paweł
  Sobota, 01.10

  Pamiętam jak Agencja GABO miała na Garbary kawiarenkę internetową . To już chyba ze 25 lat temu. Było super. Świetne kompy i gry. Te weekendowe klimaty. Miło powspominać. Pozdrowienka dla p. Mirka

 7. 7
  +33
  ~ Ryszard Klim
  Sobota, 01.10

  Pani Kamilo, Panie Mirku- serdeczne gratulacje za ożywianie i inspirowanie elbląskiej sceny samorządowej. Pozdrawiam.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3054327964783