Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czekają nas kolejne podwyżki. Za bilet normalny zapłacimy niebawem 5 zł, a za ulgowy 2,50 zł?

19.09.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czekają nas kolejne podwyżki. Za bilet normalny zapłacimy niebawem 5 zł, a za ulgowy 2,50 zł?

Podczas wrześniowej (22.09.) sesji Rady Miejskiej radni będą głosować m.in. nad projektem uchwały dotyczącej podwyżki cen biletów na komunikację miejską. Jakie zmiany czekają elblążan?


Podwyżka cen biletów na komunikację miejską ma być konsekwencją... innych podwyżek.  - Bezprecedensowy wzrost hurtowych cen oleju napędowego, który w 2022 r. wyniósł ok. 60%, a także cen energii elektrycznej, które dla przedsiębiorstw wzrosły z ok. 40 groszy w styczniu do ponad 2 zł za kWh we wrześniu, czyli ponad 5-krotnie oraz najwyższa od 25 lat inflacja, która w lipcu 2022 r. wyniosła 15,6% powodują drastyczny wzrost kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej – czytamy w uzasadnieniu.Zarząd Komunikacji Miejskiej szacuje, że w 2023 roku koszty funkcjonowania autobusów i tramwajów w Elblągu wzrosną o 8 mln złotych. - Budżet Miasta nie pozwala na jego pełne pokrycie i adekwatne zwiększenie dopłaty do komunikacji miejskiej – podano w uzasadnieniu.


W projekcie uchwały stwierdzono, że obecny układ komunikacyjny nie daje już większych możliwości oszczędności pracy przewozowej i kosztów. - W tych okolicznościach niezbędne jest dokonanie zmian w cenniku biletów – podano. - Proponowane zmiany w cenniku pozwolą na pokrycie zaledwie ok. 30% wzrostu kosztów przewozów.

 

Projekt uchwały upraszcza również cennik pozostawiając bilety czasowe, które zapewniają pełną możliwość bezpłatnych przesiadek. Wyrównana zostaje cena biletów kupowanych w różnych kanałach sprzedaży. Dodatkowo wprowadzony jest bilet 24 godzinny, który w innych miastach cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Projekt zawiera również zmiany w wysokości opłaty dodatkowej wystawianej za brak ważnego dokumentu przewozu. Opłata ta powinna zniechęcać do prób przejazdu bez ważnego dokumentu przewozu

– wyjaśniano w uzasadnieniu.Co to oznacza w praktyce? 45-minutowy bilet normalny, który obecnie kosztuje 3,20 zł będzie kosztować o 4,20 zł (i 5,60 zł w drugiej strefie). Natomiast cena biletu ulgowego wzrośnie z 1,60 zł do 2,10 zł (2,80 zł w drugiej strefie).


Nie będzie można już zaoszczędzić kupując bilet w aplikacji mobilnej lub korzystając z Elbląskiej Karty Miejskiej.


Ceny biletów wzrosną także u kierowców. Bilet normalny będzie u nich kosztować 5 zł, a jak do tej pory nie 4 zł. Natomiast bilet ulgowy będzie za 2,50 zł zamiast 2 zł.


W projekcie uchwały czytamy:

 

 


Dziś Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej i Klub Radnych KWW Witolda Wrólewskiego złożyli wnioski w tej sprawie. KR KO zaproponował zmniejszenie opłaty za 45-minutowy bilet normalny w strefie I do 4 zł (w prokejcie uchwały jest 4,20 zł), a za bilet ulgowy 2 zł (w projekcie uchwały jest 2,10 zł). Natomiast KR KWW Witolda Wróblewskiego) chciałby wydłużenia czasu ważności biletu z 45 do 60 minut.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ xyz
  Poniedziałek, 19.09

  Takie są skutki okradania samorządów przez pis i inflacja!

 2. 2
  +158
  ~ Historyk
  Poniedziałek, 19.09

  Tłusty Witold rozłoży te Miasto do końca

 3. 3
  +68
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 19.09

  Panie Prezydencie Witoldzie - dlaczego Pan nie grzmisz? Jak to możliwe, że spółka miejska tak zamierza obdzierać mieszkańców miasta ? Krzyczałeś Pan jak ceny ciepła i energii elektrycznej rosły, a teraz cisza ?

 4. 4
  +10
  ~ asddas
  Poniedziałek, 19.09

  Wypłaty też wzrosną? Wątpię.

 5. 5
  +14
  ~ pol 9558
  Poniedziałek, 19.09

  a sobie to zrobił podwyżkę wypłaty do około 20 tyś to może płacić za wszystko podwójnej czy potrójnej stawce .

 6. 6
  +16
  ~ odbiora prawa miejskie
  Poniedziałek, 19.09

  żeby tu jeszcze była komunikacja :))))))) Nie da się dojechać nigdzie i na czas. Tramwaje ok- ale jest ich za mało. Autobusy kręcą się po osiedlach.

 7. 7
  +13
  ~ Magnat Biznesu
  Poniedziałek, 19.09

  We dwójkę, taniej będzie wziąć TAXI :-DDD

 8. 8
  +13
  ~ Ghy
  Poniedziałek, 19.09

  To jest skandal żeby aż tyle kosztował bilet. Ich chyba porąbało. !!!. Po cholerę utrzymywać straż miejska za ponad 3 miliony. Ochrona ratusza pewnie ponad milion. Sralnik dla psów Koseckiej ponad 100 tysięcy a pomnik dla niej na Rycerskiej za ponad 160 tysięcy. Remont dolnego mostu niedopilnowanie gwarancyjne ponad 600 tysięcy, remont drugiego ponad milion. To tylko część wywalonej kasy w błoto przez Wróblewskiego. Niech zacznie oszczędzać. A nie zdalne nauczanie i drogie bilety.

 9. 9
  +7
  ~ poldek
  Wtorek, 20.09

  Drodzy Elblążanie. Tylko odwołanie i pogonienie tej niby władzy w czorty da szansę miastu zacząć żyć. Zróbmy to i to jak najszybciej dla dobra Naszego miasta.

 10. 10
  +1
  ~ mis
  Wtorek, 20.09

  BARDZO DOBRZE mysleliscie ze wszystko bedzie za darmoche i na krzywy ryj?takie sa skutki fanaberi pinokia i kaczora wszystkie plusy utrzymywanie ukrow i rodawnictwo a z unii kasy NIMA i nie bedzie rzad ma to w d............. a jeszcze przed nami zima koszty ciepla i pradu ostro w gore CZY TO TEZ WINA WROBLA?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2455990314484