Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Podwyżki przegłosowano. Wzrasta pensja prezydenta i diety radnych!

02.12.2021, 13:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Podwyżki przegłosowano. Wzrasta pensja prezydenta i diety radnych!

Pensja prezydenta Elbląga wzrośnie do 18 486 zł brutto. Do tej pory Witold Wróblewski zarabiał 10 940 zł brutto. Zmienią się również diety elbląskich radnych. Decyzje w tej sprawie podjęto dziś, 2 grudnia, podczas sesji.Projekty uchwał w sprawie podwyżek dla prezydenta Elbląga i elbląskich radnych wprowadzono w ostatniej chwili, podczas dzisiejszej sesji, przy okazji zmiany porządku obrad. Głosowania nad nimi również przebiegły ekspresowo. Nie poprzedziła ich dyskusja. Radni obie uchwały przyjęli niemal jednogłośnie. Przeciw podwyżce dla prezydenta zagłosował radny niezrzeszony Bogusław Tołwiński. Podczas głosowania nad przyjęciem podwyżek dla radnych wstrzymał się od głosu, a dołączyła do niego również Monika Dwojakowska (KWW Witolda Wróblewskiego).

 

Jak zmieniło się wynagrodzenie prezydenta Elbląga? Dotychczas Witold Wróblewski zarabiał 10 940 zł brutto - warto przypomnieć, że w 2018 roku również w związku zmianą przepisów, jego pensja została pomniejszona o ponad 19 proc. Teraz jego pensja to 18 486 zł brutto. Będzie więc zarabiał możliwie maksymalną stawkę, ustaloną dla włodarzy miast do 300 tys. mieszkańców. 


 

Pan prezydent swoją funkcję pełni już drugą kadencję. To oznacza, że mieszkańcy mu ufają i doceniają to, co robi dla miasta. Warto podkreślić, że pan prezydent pracuje na rzecz samorządu terytorialnego o ponad 30 lat. Dba o rozwój Elbląga, zabiega o fundusze rządowe i europejskie. Te starania przynoszą efekty. Elbląg zmienia się na lepsze. Od początku swojej prezydentury pan prezydent zdobył dla Elbląga łącznie 392 mln 640 tys. zł. (...) Środki te wsparły przede wszystkim obszary zdrowia, edukacji na wszystkich szczeblach, transportu oraz przygotowania terenów inwestycyjnych. Witold Wróblewski konsekwentnie działa na rzecz rozwoju miasta i regionu, aktywnie współpracując z gminami, tworząc miejski obszar funkcjonalny Elbląga

 

- uzasadniał uchwałę w sprawie podwyżki dla prezydenta Elbląga Antoni Czyżyk, przewodniczący rady. 

 

Wzrosły również diety elbląskich radnych. Podstawą do ich naliczania jest kwota bazowa określona w ustawie, która wynosi obecnie 1789,42 zł. Zgodnie z przyjętą dziś uchwałą wynagrodzenie radnego będzie wynosiło 96 proc. kwoty bazowej (1 717 zł). Przewodniczący rady miejskiej będzie otrzymywał 217 proc. kwoty bazowej (3 883 zł), wiceprzewodniczący rady i przewodniczący komisji 167 proc. (2 988 zł), a wiceprzewodnicy komisji 121 proc. (2 165 zł). 

 

Radni Rady Miejskiej w Elblągu podejmują decyzje bardzo istotne dla miasta i jego mieszkańców. Wymaga to poświęcenia dużej pracy na analizowanie danego problemu. Niezwykle istotną jest także aktywność radnych wśród mieszkańców Elbląga i działania, które podejmują na rzecz lokalnej społeczności. Elbląscy radni aktywnie uczestniczą w życiu lokalnym, na różnych obszarach jego działania. Radni VIII kadencji obradowali na 27 sesjach i podjęli 624 uchwały. W trakcie kadencji odbyło się również 207 posiedzeń komisji rady miejskiej w Elblągu

 

- tak Antoni Czyżyk uzasadnia z kolei podwyżki dla radnych. 


Przypomnijmy. Podwyżki dla prezydenta i radnych w Elblągu to efekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która wprowadziła nowe zasady przyznawania diet samorządowcom. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Obecnie wiele samorządów podejmuje podobne decyzje.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (78)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +56
  ~ uiyIK
  Czwartek, 02.12

  Podwyzki za co chyba za dziurawe chodniki .

 2. 2
  +69
  ~ Za co
  Czwartek, 02.12

  Kija sekatego i gnac. Jaki rozwój MIASTA Elbląg ,jakie unijne dofinansowanie. Co krok to wpadki. Idźcie precz jak najszybciej.

 3. 3
  +56
  ~ Fy
  Czwartek, 02.12

  A dla pracowników grosze

 4. 4
  +21
  ~ Fiki Miki
  Czwartek, 02.12

  Uffff ulżyło mi - tyle pracy dla Elbląga i jego mieszkańców, nie mogło pozostać bez docenienia. Bardzo dobrze, przynajmniej tym światłym ludziom inflacja nic nie zrobi.

 5. 5
  +56
  ~ zkm
  Czwartek, 02.12

  Wywody czyżyka jak za prl

 6. 6
  +57
  ~ kij
  Czwartek, 02.12

  No i dali sobie podwyżki, sami sobie a jak głosował "obniżka"radny Tomczyński był za, a przecież obiecywał o obniżeniu tylko że to było przed dostaniem się do RM, tak czy nie tak?

 7. 7
  +24
  ~ kjm
  Czwartek, 02.12

  Ach te diety, szczególnie "leżą na sercu"panu radnemu "obniżka"Tomczyńskiemu. On chciał obniżenia / przed wyborami / a tu takie "nieszczęście"/nie/muszą podwyższyć, czy ta podwyżka już jest zapisana w budżecie na 2022rok?

 8. 8
  +30
  ~ kkk
  Czwartek, 02.12

  Słuchając pana Czyżyka o zasługach prezydenta - by mógł dostać podwyżkę - to chyba jednak radnemu nie chodziło o nasze miasto?

 9. 9
  +21
  ~ DRAMAT
  Czwartek, 02.12

  Czyli bycie radnym to już nie posługa dla samorządu tylko normalna praca....

 10. 10
  +84
  ~ k
  Czwartek, 02.12

  Zarabiaj chuuuuuu , zarabiaj, to jest twój ostatni czas, nigdy więcej nikt na ciebie nie zagłosuje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1435921192169