Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przysięga wojskowa to wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego

25.10.2021, 12:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przysięga wojskowa to wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego

Przysięga wojskowa jest jedynym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dzień ten zapisuje się w kartach pamięci każdego żołnierza i ich rodzin jako szczególny, zwieńczający trud, jaki włożyli podczas całego szkolenia, ale także będący początkiem dalszej drogi jako żołnierza Wojska Polskiego.

W sobotę, 23 października br. w Braniewie uroczystą przysięgę wojskową złożyło blisko 80 ochotników, którzy zasilą szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze pochodzą m.in. z powiatu elbląskiego, bartoszyckiego, ostródzkiego, kętrzyńskiego, braniewskiego, olsztyńskiego, lidzbarskiego i giżyckiego. Wśród nich znaleźli się nauczyciele, dziennikarze, informatycy, stolarze, kucharze, angliści, leśnicy, pracownik administracji, a także osoby, które hobbystycznie zajmują się kajakarstwem, piłką siatkową czy piłką nożną. Każdy "w cywilu" robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno - chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności.
 

"Szkolenie było bardzo wymagające, wielu z nas po raz pierwszy miało w rękach broń i styczność z amunicją, ale dzięki doświadczonym instruktorom, którzy prowadzili nas krok po kroku udało się pokonać wszelkie bariery. Te 16 dni to dopiero początek, który daje apetyt, by dalej się uczyć i rozwijać, daje skrzydła. Tę naukę, aż chce się czerpać, dzięki ludziom, którzy już to doświadczenie mają, których widzimy już w wyższych stopniach i widzimy jaką drogę przeszli, by to osiągnąć, by cały czas podnosić swoje kompetencje i umiejętności. "


- tak podsumowują szkolenie żołnierze kończący tzw. "szesnastkę".

 

W dniu poprzedzającym złożenie przysięgi wojskowej, żołnierze szkolenia podstawowego realizowanego w 43blp, wzięli udział w mszy św., którą w braniewskiej katedrze odprawił kapelan 43blp - ks. ppor. Artur Miziej. Podczas homilii żołnierze usłyszeli o wadze wypowiadanych słów roty oraz by wartości widniejące na sztandarach Wojska Polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna, stały się treścią ich żołnierskiego życia.

 

Podczas uroczystej przysięgi 15 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady zostało także promowanych na pierwszy stopień podoficerski.

 

"Kurs podoficerski SONDA był sporym wyzwaniem pełnym poświęceń i wyrzeczeń, lecz wart wysiłku. Bywały momenty bardzo ciężkie fizycznie i psychicznie, ale mieliśmy wspaniałą kadrę instruktorów, którzy zawsze byli pomocni i potrafili postawić nas do pionu. Nauczyli nas szacunku i pokory, które każdy podoficer powinien mieć. Jestem dumna, że udało mi się ten kurs skończyć i bardzo szczęśliwa, że mogłam poznać tak wspaniałych ludzi, tak dobrze wyszkolonych, którzy często wierzyli w nas bardziej niż my sami w siebie . Mogliśmy poznać swoje słabe jak i mocne strony. Każdemu życzę tak dobrze wyszkolonej kadry i tak wspaniałych ludzi, którzy byli z nami ."

- kpr. Marlena Niemiec.

 

Podczas uroczystości ppłk Artur Lichończak, wz. Dowódcy Brygady, wręczył wraz z delegacją żołnierzy kursu podoficerskiego SONDA, podziękowanie st. chor. sztab. Mariuszowi Witkowskiemu, koordynatorowi kursu, za trud i serce, które każdego dnia wkładał w szkolenie przyszłych kaprali Wojska Polskiego.

 

ppor. Anna Szczepańska
43 batalion lekkiej piechoty
4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Przysięga wojskowa to wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego ( zdjęć 20 )
Dodano: 2021-10-25 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ mieszkaniec1
  Poniedziałek, 25.10

  Armia coś w sobie ma. Szkoda, że została tak mocno upolityczniona przez co rykoszetem dostaje się żołnierzom ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1244568824768