Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pracownia średniowiecznego alchemika

20.08.2021, 08:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pracownia średniowiecznego alchemika

W sobotę, 21 sierpnia, w godz. 12:00-15:00 biblioteczny dziedziniec zamieni się w średniowieczny warsztat alchemika. Michał Szymański z Pracowni Alchemika wystąpi z dwoma pokazami: destylacji napojów wysokoprocentowych i przemiany ołowiu w złoto. Wstęp wolny.


Wydarzenie odbędzie się na zakończenie wystawy „Druki medyczne w zbiorach Biblioteki Elbląskiej – anatomia i chirurgia” (we wrześniu otworzymy nową wystawę prezentującą kolejną kolekcję druków ze zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej). Po wystawie starodruków poświęconych zbiorom medycznym oprowadzi chętnych Radosław Kubus.


Program:
12:00-16:00 – oprowadzanie po wystawie
12:00 – Średniowieczna destylacja – pokaz
13:30 – Złoto Alchemików – pokaz
15:00 – Średniowieczna destylacja – pokaz

 


Pokaz średniowiecznej destylacji

Procesy otrzymywania mocnego alkoholu oraz esencjonalnych olejków eterycznych znano już w starożytności. Pracownia Alchemika jako pierwsza w Polsce rozpoczęła doświadczenia z odtwarzaniem technologii stosowanej w najdawniejszych początkach przemysłu chemicznego. Za pomocą glinianej aparatury wytwarzane są substancje znane z aptekarskich starodruków i rękopisów.
 

Złoto alchemików

Pragnienie utworzenia złota w warunkach laboratoryjnych do dziś jednoznacznie kojarzy się z alchemią. Transmutacja - przemiana metali nieszlachetnych w złoto - spędzała sen z powiek licznym pokoleniom odkrywców. Niektórzy z alchemików ponoć posiedli tę umiejętność, a pokazy swoich możliwości prezentowali na dworach całej Europy.


Czym jest Pracownia Alchemika?
 

Jest to rekonstrukcja średniowiecznych oraz nowożytnych pracowni związanych z działami nauki i gospodarki, których zapomnianym podłożem była alchemia. Filozoficzne koncepcje i dążenia alchemików legły u podstaw wielu rozwiązań stosowanych w dawnej farmacji i medycynie, one również doprowadziły do odkrycia i upowszechnienia techniki destylacji, początkowo znajdującej zastosowanie w aptekach, jakże skutecznie przejętej potem przez przemysł spożywczo-alkoholowy. Projekt obejmuje chronologicznie czasy od wyodrębnienia się aptekarstwa w oddzielne rzemiosło, a zatem połowy XIII wieku, po ostatnie stulecia niezależnej Rzeczypospolitej (XVII-XVIII w.), kiedy przemiany myślowe, społeczne oraz technologicznie bezpowrotnie odmieniły oblicze nauki i przemysłu. (http://pracownia-alchemika.blogspot.com)
 

Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej, w razie niepogody w sali „U św. Ducha” (ul. św. Ducha 3-7). Wejście na imprezę od strony dziedzińca.

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Antek, mów coś
    Piątek, 20.08

    A co z akademiami obiecanymi przez Antka i Witolda za prawie 7 mln?

  2. 2
    0
    ~ Przyjdę , bo...
    Piątek, 20.08

    Będzie pędzony bimberek ,na muzeum zagrycha, czyli wypiekany chlebek

  3. 3
    0
    ~ Radio Maryja
    Piątek, 20.08

    Wy s....y przecież to szatan, dzwonię do Rydzyka, za obrazę moich uczuć religijnych Ziobro was skaże na karę śmierci

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5453951358795