Sobota, 18.09.2021, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uważaj na bąblowicę!

29.07.2021, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Uważaj na bąblowicę!

GIS ostrzega przed bąblowicą. Trudno ją zdiagnozować, a jest bardzo niebezpieczna. Jak jej uniknąć, jakie są objawy choroby?Dlaczego właśnie teraz pojawiają się komunikaty dotyczące bąblowicy? Bo latem dochodzi do największej ilości zakażeń.

Bąblowica – co to jest?

Bąblowica jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi), powodowaną przez pasożyty - larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów, a ich żywicielem pośrednim jest człowiek. Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego.

Drogi zakażenia
 

 • bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami,
 • przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
 • spożywanie skażonej, surowej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych) lub wody.


Zakażenie jest realne w wielu regionach naszego kraju, także na terenach miejskich i podmiejskich, ze względu na zjawisko powszechnego wstępowania lisów, które to wydalają jaja pasożytów wraz z kałem. Wyniki ostatnich badań dowodzą, że 1 na 3 lisy jest zakażo¬ny ww. tasiemcem.

W warunkach polskich także pies, jeśli nie jest na bieżąco poddawany profilaktyce przeciwpaso¬żytniczej, może być rezerwuarem tasiemców bąblowco¬wych. Jaja tasiemców mogą dostać się do organizmu człowieka przez bliski kontakt z tymi zwierzętami np. poprzez głaska¬nie czy pielęgnację pupila. Przebieg choroby

Spożyte larwy tasiemca przedostają się z przewodu pokarmowego do krwi, a następnie do narządów, gdzie tworzą cysty wypełnione płynem. Objawy choroby związane są głównie z lokalizacją cysty i jej powiększaniem się, co prowadzi do ucisku na otaczające tkanki i upośledza funkcję narządu (np. cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci). Najczęściej umiejscawiają się w:

 • wątrobie,
 • płucach,
 • nerkach,
 • śledzionie,
 • ośrodkowym układzie nerwowym,
 • kościach,
 • oku.

Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta, nie dając żadnych objawów. Z uwagi na to bąblowica jest trudna do zdiagnozowania – jej przewlekły, bezobjawowy rozwój sięga 5-10 lat. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia.Jak przeciwdziałać i zapobiec zachorowaniu na bąblowicę?

 • należy zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu/ogrodzie/lesie,
 • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
 • pamiętać o każdorazowym myciu rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków,
 • myć lub poddawać obróbce termicznej warzywa, owoce leśne,
 • chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
 • prowadzić regularne zabiegi odro¬baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
 • W przypadku wykrycia zachorowania na bąblowice, pacjent podlega chirurgicznemu usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiednich leków.
Opracowane na podstawie:

https://gis.gov.pl/kampania/bezpieczne-wakacje-przepis-gis-bablowica-zanim-zjesz-dokladnie-umyj/

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.