Sobota, 23.10.2021, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Procesje w dzień Bożego Ciała przeszły ulicami Elbląga - zobacz zdjęcia

03.06.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Procesje w dzień Bożego Ciała przeszły ulicami Elbląga - zobacz zdjęcia
Fot. Adrian Sajko

Dziś, 3 czerwca, przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało, które jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. W Elbląg dobyło się pięć procesji.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, powszechnie nazywana "Bożym Ciałem" jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, w którym katolicy wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święto to zaistniało stosunkowo późno, gdyż dopiero w 1264 roku, kiedy to papież Urban IV w 1264 r. bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość na pamiątkę cudu eucharystycznego w Bolsenie, gdzie hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.

Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: "[...] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia." Ze względu na śmierć papieża Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317) i wprowadził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa. Stąd potoczna nazwa Boże Ciało.

Podczas tego święta pobożni Elblążanie dekorują swoje okna motywami eucharystycznymi, biorą udział we Mszy Świętej oraz w uroczystej procesji. Na czele procesji, przed baldachimem z Monstrancją, idą duchowni i wierni niosący sztandary, proporce, żywe różańce oraz dziewczynki, których zadaniem jest sypanie kwiatków. Uczestnicy przez całą drogę modlą się i śpiewają.

W tym roku Biskup Elbląski Jacek Jezierski polecił, aby dla uniknięcia dużych zgromadzeń nie organizować procesji wspólnych kilku parafii. Ostatecznie w naszym mieście odbyło się pięć procesji.

Pierwsza przeszła ulicami: Rawska – Pabianicka – Firleja – Przyjaźni - Rawska powrót do kościoła. Druga ulicami: Willowa – Sadowa –  Kolejowa – Kossaka – Chełmońskiego – Wyczółkowskiego. Trzecia - z kościóła p.w. Trójcy Świętej Kielecka – Łódzka – Skrzydlata – Mielczarskiego – Malborska – Łódzka -Olsztyńska - Kielecka. Czwarta wyruszyła z kościóła św. Brunona – Kosynierów Gdyńskich – Słoneczna – Trybunalska – Zielona – Kosynierów Gdyńskich do kościoła Św. Brunona. A piąta rozpoczęła procesję z kościóła p.w. Wszystkich Świętych ul. Agrykoli – Traugutta- Sobieskiego.


Nie zabrakło także procesji zorganizowanej przez Katedrę św. Mikołaja.  Procesje wokół katedry odbyły się o 10.00 i 13.00. Jeszcze jedna będzie miała miejsce o 18.00.

 

Nad bezpieczeństwem uczestników procesji czuwali policjanci

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Galeria / Procesje w dzień Bożego Ciała przeszły ulicami Elbląga ( zdjęć 30 )
Dodano: 2021-06-03 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Norbert Kotliński
  Czwartek, 03.06

  Byłem, widziałem, brałem udział. jestem dumny, że mogłem uczestniczyć!

 2. 2
  +3
  ~ Lucy
  Piątek, 04.06

  W całym mieście wokół kościoła, tylko na Bielanach pełna gala z zamknięciem drogi przelotowej. Brawo księże proboszczu!

 3. 3
  --4
  ~ Jerzy
  Piątek, 04.06

  Ładnie się ogląda zdjęcia facetów w sukienkach. Jaką płeć ma Anioł?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.