Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Materialne dziedzictwo Starego Miasta Elbląga

20.05.2021, 16:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Materialne dziedzictwo Starego Miasta Elbląga

We wtorek, 25 maja, o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie online w ramach „Wirtualnej Regioteki” z dr Grażyną Nawrolską poświęcone materialnemu dziedzictwu Starego Miasta Elbląga na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych. Rozmowę poprowadzi Radosław Kubus. Zapraszamy na FB Biblioteki Elbląskiej.

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało życie elblążan trzysta, czterysta, a może pięćset lat temu? Źródłem pozwalającym na zrekonstruowanie życia dawnych mieszkańców miasta nad rzeką Elbląg są zabytki pozyskane w wyniku badań archeologicznych intensywnie prowadzonych w Elblągu od czasów końca II wojny światowej. Elbląg jest bowiem jednym z najlepiej przebadanych archeologicznie miast w Polsce.

Znalezione tu artefakty należą do nadzwyczaj wyjątkowych, unikalnych i jedynych w swoim rodzaju. Zabytki te pozwalają nam bliżej poznać kulturę życia codziennego elblążan na wielu płaszczyznach, m.in. tego jak spożywano posiłki, jak spędzano czas wolny, jak się ubierano, czy nawet jaka była ówczesna mentalność. O licznych kategoriach zabytków odnalezionych w przeciągu wielu dziesięcioleci prac archeologicznych w Elblągu opowie  dr Grażyna Nawrolska./ Radosław Kubus w zapowiedzi spotkania.


dr Grażyna Nawrolska - absolwentka archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dwuletniego Studium Podyplomowego Ochrony Zabytków na Uniwersytecie Warszawskim, stopień doktora uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie dysertacji "Początki Elbląga w świetle źródeł archeologicznych". Pracowała w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, PP Pracowni Konserwacji Zabytków – Oddziały w Zamościu i Gdańsku oraz w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Od lat 80. XX wieku zaangażowana w badania archeologiczne na terenie Elbląga.


Jest autorką lub współautorką kilkudziesięciu prac naukowych, publikowanych w kraju i za granicą, a także redaktorką i współredaktorką kilku publikacji zbiorowych – w tym książki "Archeologia et historia urbana" wyróżnionej nagrodą SYBILLA 2004. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół zagadnień związanych z kulturą materialną dawnego Elbląga, szeroko rozumianym średniowieczem oraz dziejami Hiszpanii.

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0529589653015