Piątek, 20.05.2022, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Czeka nas podwyżka opłat za śmieci. Segregacja będzie obowiązkowa

19.11.2019, 15:52:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Czeka nas podwyżka opłat za śmieci. Segregacja będzie obowiązkowa

Elblążanie po raz kolejny będą musieli dopłacić do śmieci. Miasto szykuje podwyżkę opłat za wywóz odpadów komunalnych, która miałby obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Decyzję w tej sprawie podejmą radni.

Od marca tego roku w Elblągu o 30 proc. więcej płacimy za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wszystko wskazuje na to, że od stycznia przyszłego roku, te opłaty znów wzrosną. Tym razem o ponad 40 proc. Obecnie mieszkaniec, który segreguje odpady, płaci (w rodzinie do 4 osób) 12,30 zł miesięcznie, a od osoby niesegregującej pobierane jest 21,60 zł. Jak będą się kształtowały opłaty po zmianie?

W przypadku osób, segregujących śmieci, będzie to podwyżka maksymalnie o 5 zł 10 groszy miesięcznie. Zapłacą one: 17,40 zł miesięcznie (każdy mieszkaniec, w przypadku pierwszych czterech mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość). Kolejni mieszkańcy danej nieruchomości zapłacą już mniej: 10,90 zł miesięcznie (od 5 do 10 mieszkańca), 1,10 zł (od 11 wzwyż).

Warto pamięta, że po wprowadzeniu nowych opłat, wszyscy elblążanie będą zobowiązani do segregowania śmieci. To zmiana, którą wymusza nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej z lipca tego roku. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku czeka nas kara - dwukrotnie wyższa opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Co oznacza, że w tym przypadku stawki będą wynosiły odpowiednio: 34,80 zł, 21,80 zł i 2,20 zł na osobę miesięcznie.

Samorząd konieczność wprowadzenia podwyżek tłumaczy rosnącymi kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. To, co płacą mieszkańcy nie wystarcza na jego utrzymanie. Miasto musi dopłacać z budżetu. W 2016 roku była to kwota ponad 1,8 mln zł, w tym roku, mimo wprowadzonych podwyżek, będzie to ponad 1,5 mln zł. Co więcej, rokrocznie rosną opłaty za korzystanie ze środowiska. W 2016 w Elblągu było to 305 tys. zł, w tym roku 2 mln 922 tys. zł, a w przyszłym będzie to już ponad 5 mln zł. W przyszłym roku ma się zwiększyć również ilość i kosz odpadów segregowanych.

Ostateczną decyzję w sprawie zmiany opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi podejmą radni podczas sesji 28 listopada.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +30
  ~ Meksyk
  Wtorek, 19.11

  jeżeli jedno gospodarstwo domowe segreguje odpady,a drugie nie segreguje i wrzuca niesegregowane odpady gdzie popadnie to dlaczego osoby segregujące odpady maja płacić podwyższoną stawkę?

 2. 2
  +31
  ~ polk
  Wtorek, 19.11

  to ściema, oni przyjeżdzają i tak wrzucają do jednego samochodu, a kasa pójdzie na ZUO i ich fanaberie

 3. 3
  +7
  ~ Rytm zsypu
  Wtorek, 19.11

  Ta ustawa śmieciowa w przypadku niesegregowania odpadów wyprowadza zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Oznacza to, że jeżeli mieszkańcy osiedla, bloku, budynków spółdzielczych itp. obsługiwanych w ramach umowy zbiorowej z ich właścicielem lub administratorem nie będą stosować segregacji to właśnie opłata zostanie zamienione na taką jakby nie było segregacji. W tym rozstrzygnięciu wystarczy, aby odpady zmieszane zamiast segregowanych wyrzucała nawet mniejsza liczba mieszkańców. Stąd zamieszkujący w blokach spółdzielczych, komunalnych czy nawet wspólnot są najbardziej narażeni na konsekwencje wprowadzenia wyższych opłat tj. jak za niesegregowane. Wynika to stąd, że jak dotychczas mieszkańcy tych bloków stosowali segregację w zdecydowanej mniejszości. Z ocen wynika, że w pełnym zakresie segreguje tam teraz śmieci średnio 30 do 35% mieszkańców. Ponadto problem dodatkowy to wyrzucanie w tych budynkach śmieci przez okno lub porzucenie w różnych miejscach w pobliżu miejsca zamieszkania i często są to odpady, które wymagają innych form zbywania jak elektrośmieci, opony samochodowe czy nawet pozostałości po remoncie mieszkania.

 4. 4
  +13
  ~ Szczęśliwego Nowego Roku
  Wtorek, 19.11

  I to są nareszcie dobre i długo oczekiwane wiadomości od kozła i "RM". Czy ktoś poda jak zmienia się w ciągu roku ilość osób i firm płacących PIT i CIT w Elblągu? Czy kozioł, czerepak , "RM" przyciąga takich płatników czy ich odtrąca? Nie jest źle, bo zawsze może być drożej. Chwalmy wybranych i powołanych że tylko tyle. Teraz za oświetlenie, ciepło, psa, parkowanie, ... , i będziemy szczęśliwi.

 5. 5
  +22
  ~ wdzięczny Boczek Arnold
  Wtorek, 19.11

  Po to najniższe świadczenia i pensje poszły "w górę" by je w ramach recyklingu odebrać zadowolonym "bogaczom". Całe życie kręci się wokół pussy i money. A jaka radość, że nas na to bogactwo stać.

 6. 6
  +7
  ~ Dobre
  Wtorek, 19.11

  Droga do referendum coraz bliższa O tym nie zapominajcie w U M.

 7. 7
  +17
  ~ ff11
  Wtorek, 19.11

  Znowu skok na kasę.

 8. 8
  +24
  ~ klik
  Wtorek, 19.11

  Ciekawe jak rozwiążą temat segregacji śmieci np. SM? Śmietniki na osiedlach są otwarte, korzystają z nich bezdomni / noclegownia, WC/ podjeżdżają auta z których wyrzucane są worki, opony, lodówki, TV i inne dobra mieszkaniowe. Kto to upilnuje, monitoring?

 9. 9
  +14
  ~ kwestiaczasu
  Wtorek, 19.11

  Kochani spokojnie, w Warszawskich w radiach przedstawiciele oczyszczalni nawołują do podnoszenia opłat mieszkańcom, którzy segregują odpady, ale ich nie myją. Tak, butelki i opakowania trzeba myć przed wyrzuceniem inaczej płacić trzeba jak za niesegregowane. I to tyle na ten temat.

 10. 10
  +16
  ~ Najnowocześniejszy
  Wtorek, 19.11

  Dziękujemy Rządowi PiS za podwyżki cen śmieci w całym kraju, teraz czas na podwyżki prądu i akcyzy na wszystko!!! Dziękujemy wyborcom PiS dzięki wam teraz wejdzie w życie program "drożyzna+" może w końcu do was dotrze, że pieniądze na "socjal+" biorą się z kieszeni wszystkich Polaków!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1040599346161