Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Urzędnicy zajrzą do kontenerów. Nie będziesz segregował, spodziewaj się kłopotów

13.12.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Urzędnicy zajrzą do kontenerów. Nie będziesz segregował, spodziewaj się kłopotów
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Od stycznia wszyscy musimy segregować śmieci, w przeciwnym razie grożą nam kary. Urzędnicy już teraz zapowiadają kontrole. Raczej niełatwo im będzie wyegzekwować przestrzegania nowych przepisów. Elblążanie nie mają dobrych nawyków, jeśli chodzi o prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów.

Do tej pory deklarowaliśmy, czy będziemy segregować śmieci, czy wręcz przeciwnie i to od naszej decyzji należała stawka, którą za wywóz odpadów płaciliśmy. Od stycznia przyszłego roku wyboru już nie będzie. Selektywną zbiórkę będą musieli prowadzić wszyscy. Obowiązek ten nakłada na nas nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystość i porządku w gminach.

W Elblągu ustalono już nowe stawki za wywóz odpadów. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni podczas sesji w listopadzie. Wiadomo również jaką karę będą musieli zapłacić ci, którzy będą wyrzucali śmieci zmieszane. Nowe przepisy zakładają, że taka kara to wielokrotność opłaty za odpady zbierane selektywnie, a dokładnie od dwukrotności do czterokrotności tej stawki. W naszym mieście zdecydowano się na dwukrotność miesięcznej stawki: 34,80 zł (każdy mieszkaniec, w przypadku pierwszych czterech mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość), 21,80 zł (stawka dla od 5 do 10 mieszkańca danej nieruchomości) i 2,20 zł (od 11 mieszkańca wzwyż).

Jak zapowiadają urzędnicy, informacje o zmianach niebawem trafią do "producentów" śmieci.
 

Jeszcze przed końcem roku do właścicieli nieruchomości, zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych wysyłane będą informacje o nowych stawkach

- mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Samorząd elbląski, podobnie jak inne samorządy stanie teraz przed kolejnym wyzwanie. Jak egzekwować od elblążan wypełnienia obowiązku? Niektóre gminy już zdecydowały się na kontrole, inne zaczną od wystawiania mieszkańcom "czerwonych kartek", a właściwie czerwonych nalepek, które w charakterze przestrogi pojawią się na kontenerach, do których trafią śmieci zmieszane. W Elblągu zdecydowano się na rozwiązanie najprostsze. Urzędnicy zajrzą do kontenerów.

Będziemy prowadzili kontrole. Urzędnicy sprawdzą, jak wygląda sytuacja po zmianie przepisów, czy rzeczywiście prowadzona jest segregacja. Będą również sprawdzali sygnały od mieszkańców. Dodatkowo reagować będą również odbiorcy odpadów, w Elblągu są to Cleaner i Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jeżeli oni zauważą, że w pojemniku przeznaczonym do segregacji są śmieci zmieszane, zaznaczają ten adres i informację przekazują tę informację do Urzędu

- dodaje Łukasz Mierzejewski.

Dopiero na podstawie przeprowadzonej kontroli urzędnicy będą mogli podjąć decyzję o nałożeniu kary. Mieszkańcom przysługuje możliwość odwołania się od niej. Na pewno nie będzie łatwo wyegzekwować przestrzeganie nowych przepisów. Elblążanie raczej nie mają dobrych nawyków, jeśli chodzi o selektywną zbiórkę odpadów. Tylko niecałe 30 proc. osób, które do tej pory deklarowały segregację śmieci, tak naprawdę je segregowało. Czy widmo kary to zmieni?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ ffdfds
  Piątek, 13.12

  Taa, a to ciekawe. Do Polski sprowadzane są setki ton śmieci, które później płoną na wysypiskach i widać to sie opłaca. Firmy zbierające śmieci sprzedają odzyskane tworzywa z zyskiem, a ja nie dość, że muszę segregować za to jeszcze płacić to mnie jeszcze byle urzędniczyna będzie karami straszyć. To jest q rwa chore. Zbiorcze śmietniki na zawadzie gzie nowobogaccy z willi podrzucają śmieci, przecież tego systemu nic nie uratuje, zresztą śmieci jak walały sie po lasach tak się walają. Tu nie chodzi o segregację, ekologię, po prostu o grubą kasę i robotę dla biurokratów. Zresztą swego czasu ile koszy na śmieci zostało z zlikwidowanych na chodnikach. NIe pomnę o wrzucaniu posegregowanych surowców do jednej śmieciary...

 2. 2
  +23
  ~ Ja
  Piątek, 13.12

  No ale jak mam segregować odpady ? No wytłumaczcie mi to jak mam segregować skoro mój budynek ma tylko jeden kontener? ludzie , ne rozumiem tego. Wytłumaczcie mi to. Jak mam segregować żeby nie zapłacić tej kary? Co, mam iść się kłócić z ZBK żeby nam dali 3 kontenery? A nawet jeśli to gdzie oni go postawia skoro Miejsce jest tylko na 1

 3. 3
  +10
  ~ Problem
  Piątek, 13.12

  Dlaczego nie ma zdjęć śmietnikow nie ogłoszonych bez zamkniec . Z B K nie myśli zbudować swoich miejsc na śmieci. Fruwa wszystko w kolo i segregacje wiatr robi.

 4. 4
  +7
  ~ ...
  Piątek, 13.12

  Nowe stawki za wywóz , kary za zmieszane śmieci . Kontrole i czerwone kartki . Jak tym gagatkom , mieszkańcom trzeba dać klapsa to są sprawni nad podziw . A tak przy okazji to o jakich nowych stawkach mowa , bo ja już przed kilkoma dniami od jaśnie mi zarządzającego ZBM informację o nowych stawkach za śmieci , otrzymałem . A może teraz nowe stawki to co miesiąc będą ?

 5. 5
  +9
  ~ kiki
  Piątek, 13.12

  A co będą nagrywać / monitorować /? Administrator "nic nie mogę" nie przygotował się do odbioru śmieci selektywnych, ale karać to i owszem?

 6. 6
  +4
  ~ mis
  Piątek, 13.12

  segregowac bede smieci gdy bede placil mniej a nie segregacja a ceny wyzsze to niech mnie pocaluja w dupe sa jeszcze lasy laki jakies rowy itd

 7. 7
  +10
  ~ XX
  Piątek, 13.12

  Czyli kazde wejscie bezdomnego bedzie trzeba zglosic na policje i prosic o notatke ze moglo dojsc do pomieszania nie z winy mieszkańców

 8. 8
  +11
  ~ zumba
  Piątek, 13.12

  mieszkam w bloku wielorodzinnym ...............segreguję................ nie wszyscy to robią ..............nie będę stać i pilnować kto tego nie robi................jak wlepią mi karę ..............przestanę segregować

 9. 9
  +8
  ~ Antosia
  Piątek, 13.12

  Ciekawe jak będzie wyglądać segregacja w blokowiskach i wieżowcach? Jakoś marnie to widzę, pod przykrywką segregacji mieszkańców blokowisk czekają podwyższone stawki za wywóz śmieci i tyle w temacie.

 10. 10
  0
  ~ marek
  Piątek, 13.12

  Spokojnie, lewactwo zafunduje Wam taki terror, że może w końcu coś zrozumiecie. W Szwecji likwidują gotówkę wprowadzając pełną przejrzystość finansów każdego obywatela...wyobrażacie to sobie w Polsce lub w Elblągu ? Połowa poszłaby siedzieć. Głosujcie dalej za wmawianą przez media wolnością. A w Niemczech w latach 30tych kto doprowadził do hiperinflacji i dzięki komu pojawił się pan z wąsikiem ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.86620616912842