Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

MOPS to już przeszłość? Niebawem zastąpi go Elbląskie Centrum Usług Społecznych

15.03.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
MOPS to już przeszłość? Niebawem zastąpi go Elbląskie Centrum Usług Społecznych
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu czeka duża zmiana. Niebawem w jego miejsce powstanie Elbląskie Centrum Usług Społecznych. Nowa będzie nie tylko nazwa, ale i zadania instytucji. - Chcemy, aby służyła wszystkim mieszkańcom, a nie jak dotychczas tylko osobom potrzebującym wsparcia materialnego - mówi Beata Kulesza, dyrektor MOPS w Elblągu. Intensywne przygotowania do przekształcenia trwają od wielu miesięcy.

 

 

Podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu, w czwartek (18 marca) pod głosowanie poddany zostanie projekt uchwały w sprawie przekształcenia MOPS w Elblągu w Elbląskie Centrum Usług Społecznych. O szczegółach tego przedsięwzięcia mówiono dziś, 15 marca, podczas konferencji prasowej Ratusza. 


 

ECUS będzie kolejnym krokiem, aby w naszym mieście powstała instytucja polityki społecznej bardzo profesjonalna, której głównym zadaniem będzie służenie mieszkańcom. Centrum będzie się skupiało na różnego rodzaju wsparciu, realizowanym w ramach różnych programów, z zakresu: wsparcia rodziny, osób niepełnosprawnych, osób starszych, opieki nad dziećmi do lat 3, aktywizacji zawodowej, a także szeroko rozumianego mieszkalnictwa chronionego i wspomaganego. Chcemy rozszerzyć katalog usług, które będą dostępne dla ogółu obywateli. Chcemy także, żeby usługi, do tej pory rozproszone były w jednym miejscu - będziemy instytucją, która będzie koordynowała i dystrybuowała usługi. Same usługi będą szyte na miarę, dostosowane do potrzeb danego mieszkańca lub danej społeczności lokalnej

 

- wyjaśnia dyrektor MOPS w Elblągu. 

 

 

MOPS czeka również na propozycje samych elblążan odnośnie nowych działań, które będzie podejmował jako Elbląskie Centrum Usług Społecznych. - Już teraz, wchodząc na naszą stronę www.mops.elblag.pl, można zgłosić swoje potrzeby i propozycje w zakresie usług społecznych - dodała Beata Kulesza. 

 

Do tej pory Elbląg otrzymał blisko 3,4 mln zł z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na potrzeby Centrum.

 

W 2019 roku elbląski samorząd, wspólnie z ośrodkiem pomocy społecznej, wziął udział w konkursie ministerstwa i pozyskał 900 tys. zł na realizację projektu "Nowoczesnych i skuteczny MOPS w Elblągu". To był pierwszy krok w kierunku utworzenia Elbląskiego Centrum Usług Społecznych. Potem miasto wzięło udział w kolejnym konkursie MRiPS i jako gmina Miasto Elbląg otrzymaliśmy 2,5 mln zł, czyli 100 proc. dofinansowania, na utworzenie Centrum. Ten nasz projekt został bardzo wysoko oceniony, w grupie miast na prawach powiatu zajęliśmy 1. miejsce. 5 sierpnia 2020 r. umowę na utworzenie Centrum Usług Społecznych z minister Marleną Maląg  podpisał w moim imieniu wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. Działania podjęte do tej pory pozwolą nam bez dużych kosztów na dokonanie zmian w dziale opieki i pomocy społecznej

 

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. 

 

Elbląskie Centrum Usług Społecznych, zgodnie z planem, powinno rozpocząć funkcjonowanie 1 lipca tego roku. Jak przekonuje, dyrektor Beata Kulesza, MOPS jest już przygotowany na tę zmianę. - Dzięki projektowi "Nowoczesnych i skuteczny MOPS w Elblągu" mamy już punkt przyjęć dla naszych mieszkańców, dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych czy osób z dziećmi. Są przygotowane kolejne pomieszczenia na specjalistyczne terapie. Wierzę, że z dniem 1 lipca ośrodek zmieni się i będzie dostosowany do potrzeb mieszkańców - dodała dyrektor MOPS w Elblągu.

 

Pracownicy ośrodka pomocy społecznej, jak zapewniano podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w związku z przekształceniem nie muszą bać się o swoje miejsca pracy. 

 

To nie jest żadna likwidacja MOPS. To jest przekształcenie w Elbląskie Centrum Usług Społecznych. Nie ma żadnych zagrożeń w kontekście zatrudnienia pracowników. Wszyscy pracownicy przechodzą do Centrum. Dodatkowo z dniem 1 lipca zostanie zatrudnionych 4 nowych specjalistów w ramach środków pozyskanych z programu rządowego

 

- dodała dyrektor ośrodka. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Ciekawy
  Poniedziałek, 15.03

  A ktoz i jaki fenomen lub geniusz stanie na czele tak powaznej instytucji?

 2. 2
  +12
  ~ kiki
  Poniedziałek, 15.03

  Kolejne centrum / ECUŚ /, ratuszowy wprowadza nowy ład / nazwy /, tylko czy z tego przybędzie pieniędzy i lepszej obsługi? Megalomania na całego, picuś glancuś, no to teraz tylko pozostało UM nazwać Centralny Urząd Gminny - CUG, ciekawe kogo wywieje?

 3. 3
  --6
  ~ ***** ***
  Poniedziałek, 15.03

  Napewno ktos z rodziny pisowca!!! fu ***** ***

 4. 4
  0
  ~ obserwator
  Poniedziałek, 15.03

  A czy zostanie Departament Świadczeń Rodzinnych?

 5. 5
  +7
  ~ Red
  Poniedziałek, 15.03

  Chciałoby się powiedzieć , wieje nowe , ale nie zmienia to faktu, że to ośrodek będzie nowy , ale stare zasady...Chciałbym się mylić...

 6. 6
  +1
  ~ a
  Wtorek, 16.03

  Fajna reklama ;)

 7. 7
  +5
  ~ niestety
  Wtorek, 16.03

  po co te udawane zmiany, na nowe mebelki i pieczątki, Wróblewski to najgorszy prezydent jakiego miał Elbląg

 8. 8
  +2
  ~ STEFF
  Wtorek, 16.03

  Zmiany ale może od pani DYREKTOR ? zasiłki mieszkaniowe załatwiane przez pracowników nie mający wiedzy a o to przykład {zaniosłem wniosek a pani nie chciała go przyjąć bo nie miałem zgody wnioskodawczyni a zasugerowała że najlepiej aby to potwierdził notariusz} a dodatek na prąd trzeba składać urzędzie miasta gdzie osobiście prosiłem Dyrektorkę aby to było w MOPSie ale był brak pracowników i pomieszczenia. Sprawdzałem w innych miastach ta sprawa jest załatwiana w jednym pokoju.

 9. 9
  +1
  ~ APel
  Wtorek, 16.03

  steff weż się za robotę i sam opłacaj swoje rachunki.Nie żeruj na innych.

 10. 10
  +2
  ~ STEFF
  Wtorek, 16.03

  Do APe - w ramach wyjaśnienia - to ja pomagam chorej sąsiadce zanieść wniosek do MOPS a ty mówisz że to ja mam iść do roboty ? chyba ci coś na głowę spadło a może przebadaj się.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91496801376343