Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sypią się mandaty za brak maseczek. Od jutra grożą również za noszenie przyłbic?

26.02.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sypią się mandaty za brak maseczek. Od jutra grożą również za noszenie przyłbic?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Ponad tysiąc mandatów wystawiła elbląska policja za niezasłanianie nosa i ust w ostatnim czasie. Od jutra, 27 lutego, elblążanie mogą się spodziewać kary również w przypadku, gdy zamiast maseczki, będą mieli przyłbicę lub szalik. To efekt nowych obostrzeń wprowadzonych przez rząd.

Przypominamy. Od soboty, 27 lutego, w całym kraju obowiązuje zakaz używania przyłbic, kominów i szalików. Do zasłaniania nosa i ust należy używać wyłącznie maseczek - resort zdrowia zaleca stosowanie chirurgicznych jednorazowych, ale mogą to być również te wykonane z materiałów bawełnianych. Jak tłumaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii, podczas konferencji prasowej na temat nowych obostrzeń, przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy, dlatego patogeny takie jak wirus SARS-CoV-2 mogą się dostawać przez szczeliny.

Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne

- przekonywała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Nowe obostrzenia oznaczają, że teraz również za stosowanie nieodpowiedniej osłony możemy zostać ukarani.

- Kary najpewniej będą obowiązywały takie, jak w przypadku zasłaniania ust i nosa. Jeśli ktoś nie będzie się stosował do nowych zasad, może więc liczyć się z tym, że otrzyma mandat - mówi kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Mandat to groźba realna, tym bardziej że w ostatnim czasie wzrosła liczba wykroczeń związanych z niedopełnianiem obowiązku zasłaniania ust.

 

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy, od października 2020 roku do 23 lutego 2021 rok odnotowaliśmy 1268 tego typu wykroczeń. Przybywało ich stopniowo. Wystawiliśmy 150 pouczeń, 1004 mandaty oraz 114 wniosków do sądu o ukaranie

 

- dodaje kom. Nowacki.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Ogarniety
  Piątek, 26.02

  Tylko patrzec jak rodzinki.z pisiorow wykupia za grosze wszystkie pensjonaty tak jak za tuska w sopocie

 2. 2
  +21
  ~ Dzban
  Piątek, 26.02

  Już tak nie podkręcajcie atmosfery tymi artykułami ... Straszycie , straszycie a w rzeczywistości tak źle nie jest .

 3. 3
  +14
  ~ Kibic OE
  Piątek, 26.02

  A spi... Z tymi kagancami i policyjnymi ku....

 4. 4
  +15
  ~ @
  Piątek, 26.02

  Ten wirus jest bardzo inteligentny,a jaki sprawiedliwy-nie zapomniał,ze warm-mazurskie i lubuskie byly na koncu stawki z iloscia zachorowan,to teraz wyrownuje rachunki zeby bylo prawie i sprawiedliwie-wszystkim po rowno.

 5. 5
  +8
  ~ daxx
  Piątek, 26.02

  Nie przyjmuje sie i sądy odrzucaja takie mandaty

 6. 6
  +13
  ~ Endrii
  Piątek, 26.02

  Nic nie mam do policji ale ci co sypią mandaty to zwykle kur... Liczę, że ktoś taki właśnie to czyta

 7. 7
  --5
  ~ yyx
  Piątek, 26.02

  Szkoda ze w pomieszczeniach - zwłaszcza w sklepach ludzie mają maski na brodzie i nikt się tym nie przejmuje , gdzie te kontrole w sklepach ?????

 8. 8
  +9
  ~ Wiolka
  Piątek, 26.02

  Wiadomo,że teraz więcej ludzi choruje na grypę tak jest co roku o tej porze i na jesieni,a więc co ? rosną statystyki chorych na....koronawirusa.

 9. 9
  +15
  ~ Zdejm kaganiec, włącz myślenie!
  Piątek, 26.02

  Media i politycy wprowadzają stan epidemii oglupiania narodu, by podporządkować sobie ludzi. Zdejm kaganiec, wyłącz telewizor, włącz myślenie, jesteś wolnym człowiekiem! Nowacki, wiesz dobrze chłopięce wystawianie mandatów za brak kaganca jest nie zgodne z prawem. A PiSmilicjant wystawiając taki mandat naraża się na restrykcje z powodu łamania prawa, art. 231 KK. Przekroczenie uprawnień funkcjonariusza. Zaś te wasze nielegalne mandat sądy w Polsce umażają, co za tym idzie policjanci wystawiając te nie zgodne z prawem mandaty pociąga i są do odpowiedzialności cywilnej i płacą słone odszkodowania. Panie Nowacki, a za co wyleciał z roboty komendant wojewódzki policji w Olsztynie, co? Właśnie za łamanie prawa, w tym konstytucyjnego oraz nadsyłanie policji na obywateli.

 10. 10
  +1
  ~ Xxx
  Piątek, 26.02

  Ostatnio jeździło pełno karetek na sygnale po mieście, a dlaczego ? Znajomy który pracuje w ratownictwie medycznym powiedział ze kazano im żeby podtrzymać strach

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5390210151672