Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nowe obostrzenia od soboty. Minister Zdrowia: Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy woj. warmińsko-mazurskiego

24.02.2021, 16:20:27 Rozmiar tekstu: A A A
Nowe obostrzenia od soboty. Minister Zdrowia: Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy woj. warmińsko-mazurskiego
fb.com/MZGOVPL

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawił dziś nowe obostrzenia, które będą obowiązywały w Polsce od soboty. Zmiany dotyczą m.in. nakazu zasłaniania ust i nosa oraz przekraczania południowych granic Polski. Obecnie obowiązujące obostrzenia zostały utrzymane w prawie całym kraju. Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurski, na terenie którego wprowadzono dodatkowe obostrzenia.

Rząd podjął decyzję o regionalizacji obostrzeń. Województwo wamińsko-mazurskie wypadło najgorzej jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. - Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy woj. warmińsko-mazurskiego. Liczba zakażeń dziennie, średnio, w tygodniu, na 100 tys. mieszkańców, wynosi w Polsce mniej więcej 20, czyli w przeliczeniu na każde 100 tys. mieszkańców mamy około 20 nowych przypadków zachorowań dziennie - mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski.


 

Niestety w woj. warmińsko-mazurskim nie mamy sytuacji, aby ta liczba różniła się trochę. Mamy tutaj ponad dwukrotne przekroczenie tej średniej dla całego kraju, a przecież sytuacja w kraju też się rozwija w kierunku rozpędzenia trzeciej fali

 

- stwierdził Minister Zdrowia.


Drugim parametrem, w którym województwo warmińsko-mazurskie wypadło źle, jest trafność wykonywanych testów. - W listopadzie, w szczycie pandemii, mieliśmy trafność testów na bardzo wysokim poziomie. Ona przekraczała nawet 40 proc. w skali całego kraju. Teraz w Polsce trafialność jest na poziomie 19 proc. Natomiast w wojewódtwie warmińsko-mazurkim przekroczyła 34 proc. Widać, że ten wirus jest obecny w bardzo dużym natężeniu - zaznaczył Adam Niedzielski.


Sanepid na zlecenie Ministra Zdrowia prowadził wyrywkowe badania na obecność mutacji wirusa. - Prosiłem, aby zbadać próbki z powiatów, gdzie najszybciej rozwija się pandemia - dodał Adam Niedzielki. - Zbadano 24 próbki i 16 z nich było mutacją brytyjską. Oczywiście nie jest to badanie reprezentatywne, ale pokazuje to, że tam, gdzie intensywnie rozwija się pandemia, tam intensywnie obecny jest wirus w mutacji brytyjskiej.


Decyzją Rządu w naszym województwie uczniowie klas I-III powrócą do nauczania zdalnego.


 

W województwie warmińsko-mazurskim mamy największy wskaźnik absencji liczony dla placówek, jak i dla uczniów tych placówek. Część szkół, gdzie pojawiają się zachorowania przechodzi na zdalne nauczanie. O ile w Polsce wskaźnik przejścia na zdalne nauczanie jest cały czas stusunkowo niski, bo 1,2 proc. to w woj. warmińsko-mazurskim mamy prawie 7 proc. wskaźnik absencji jeśli chodzi o uczniów, a jeśli chodzi o placówki to blisko 10 proc.

 

- podkreślił Adam Niedzielski.


W województwie warmińsko-mazurskim od soboty zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie sztyki, galerie handlowe, baseny, korty tenisowe.


Minister Zdrowia podał, że zostanie wprowadzony obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdzajacych z Czech i Słowacji. Wyjątek stanowią osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki.


Od 27 lutego w całej Polsce wprowadzony  zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki (nie będzie można stosowac szalików, przyłbic).


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Sosnowiec Północy
  Środa, 24.02

  W naszym mieście coś się zmieni? Wątpię. W autobusach maseczki pod brodą, albo nosem. Ja do kina nie muszę chodzić i na basen, a wy?

 2. 2
  +25
  ~ Mały
  Środa, 24.02

  Jak się żyje wśród buractwa to tak się kończy

 3. 3
  +1
  ~ widz
  Środa, 24.02

  partia bezprawie i niesprawiedliwość dokręci teraz śrubkę niewdzięcznemu suwerenowi.a miało być tak pięknie.

 4. 4
  --8
  ~ Ja
  Środa, 24.02

  A co z uczniami kl 1-3 sosw 1 i sosw2 idą do szkoły?czy znowu bedą krulikami doświadczalnymi?

 5. 5
  --9
  ~ ReceOpadaja
  Środa, 24.02

  Najpierw krzyczeli : " Zostawcie maseczki chirurgiczne dla lekarzy!!!". Używajcie COKOLWIEK, byleby zasłaniać nos i usta. Teraz - Tylko maseczki profesjonalne. Zakaz używania innych. NOSZ K***A!!!!!!! KOMU teraz nabijać mamy kieszenie???!!!!

 6. 6
  +20
  ~ !!!!!
  Środa, 24.02

  Kuźwa najgorsze wojewodztwo

 7. 7
  +1
  ~ ZARAZA
  Środa, 24.02

  To wojewodztw i nigdy nie będzie naszym ZAPAMIETAJCIE. To jest okupacja od ponad 20 lat.

 8. 8
  +2
  ~ Mamaaaaa
  Środa, 24.02

  A dzieci w szkole branżowej? Nie chce by moje dziecko chodziło do szkoły, to nie są lekcje w małej grupie, a spęd. A teraz chodzi właśnie tak.Skoro zamykamy to zamykamy wszystkich. 1-3 klasy, i inne placówki też.

 9. 9
  +8
  ~ Peowiec
  Środa, 24.02

  Gdyby nie dyktatura i reżim PiS to byłaby normalna godzina policyjna jak w Holandii, Francji czy Hiszpanii.

 10. 10
  --7
  ~ poul
  Środa, 24.02

  nie dziwcie się gorali górników boją się a nas nie bo nie jesteśmy zgrani na kogoś musiało wypaść daje do myślenia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1833319664001