Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent Elbląga: Rozpoczął się okres grzewczy. Ruszamy z kontrolami

03.12.2020, 18:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Elbląga: Rozpoczął się okres grzewczy. Ruszamy z kontrolami

- Rozpoczął się okres grzewczy. W ramach corocznych działań ruszamy z kontrolami jeśli chodzi o palenie w piecach. Będziemy kontrolować budynki, które będą emitować niezgodnie z prawem substancje szkodliwe takiej jak benzopiren, który jest rakotwórczy - mówił Prezydent Elblaga Witold Wróblewski podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.

 

Prezydent Elbląga przytoczył wyniki rankingu samorządowego. - Pokazano miasta, w których są najwyższe strężenia przekroczeń benzopirenu albo zawartości pyłu w powietrzu. My nie występujemy na żadnej liście, która mogłaby nas martwić. Z resztą na tym wykazie w ogóle nie występuje Warmia i Mazury. Są tam miejscowości bardziej usytuowane w południowych rejonach naszego kraju - zaznaczył Witold Wróblewski.
 

Jakie działania walki ze smogiem są podejmowane w naszym mieście? - Prowadzimy politykę eliminacji tzw. "kopciuchów" z terenu Elbląga - mówił Witold Wróblewski. - Intensywnie rozpoczęliśmy to w 2017 r. i co roku dofinansowujemy wymianę tzw. "kopciuchów" na ekologiczne piece.


A zaintersowanie co roku jest duże. - W tym roku złożono 150 wniosków. Nie wszystkie jeszcze zostały zrealizowane. W budżecie zapisaliśmy na to 340 tys. zł. W całym tym cyklu od 2017 r. dofinansowanie na wymianę pieców wynosiło 1 mln 40 tys. zł i wymieniono 517 pieców - podkreślił Witold Wróblewski.

 

Będziemy kontynuować działania związane z  wymianą pieców zanieczyszczających środowisko na piece ekologiczne

- zapowiedział Witold Wróblewski.


- Dla nas działania antysmogowe trwają cały rok - przyznał Arkadiusz Kulik, Komendant Straży Miejskiej w Elblagu. - W tym roku dokonaliśmy 564 kontroli pod kątem spalania odpadów. w wyniku tych kontroli stwierdziliśmy 301 naruszeń przepisów dotyczących art. 191 ustawy o  odpadach, który mówi, że za naruszenie tego art., czyli za spalanie odpadów w miejscach do tego nie przeznaczonych, grozi kara aresztu bądź grzywny.

Straż Miejska za spalanie odpadów może wystawić mandat w wysokości do 500 zł. - W przypadkach drastycznych możemy skierowac sprawę do sądu, gdzie sąd może wówczas ukarać sprawcę grzywną do 5 tys. zł - dodał Arkadiusz Kulik.

 

Wśród tych 301 przypadków 163 to były przypadki, gdzie zastosowaliśmy sankcje mandatowe na łączną sumę prawie 25 tys. zł. W 135 przypadkach został zastosowany środek oddziaływania zachowawczego, a w 3 przypadkach skierowaliśmy wnioski do sądu i sąd podzielił naszą ocenę co do spalania odpadów i w 1 przypadku nałożył karę 2 tys. zł

- podkreślił Komendant.
 

Jak zapewnia Arkadiusz Kulik świadomość elblążan jest coraz większa. - Cieszy nas to, że coraz więcej mieszkańców chce żyć w środowisku przyjaznym dla zdrowia. Myślimy o naszych rodzinach. Ze swojej strony chciałbym podziękować za wszelkie informacje od Państwa. Pod numerem interwencyjnym 986 zawsze można do nas zadzwonić i poinformować o czarnym dymie - dodał Arkadiusz Kulik.


- Niestety nadal palimy różnego rodzaju rzeczy. Od płyt, po okna lakierowane, parkiety, panele. Są  drastyczne sytuacje, w których spotkaliśmy się z paleniem oleju silnikowego w piecach na olej opałowy, czy palenie w piecu zużytymi pieluchami - wspomina.


Straż Miejska w Elblagu do walki ze smogiem korzysta ze wyspecjalizowanego drona. - Wyposażony jest w czujniki, co ułatwia nam pracę i pozwala namierzyć konkretną posesję, z którego wydobywają się szkodliwe substancje dla naszego środowiska - mówił Komendant.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Dymek
  Czwartek, 03.12

  Domek koło Borysa na Ogólnej +druga strona ulicy- domki, jak w raju.

 2. 2
  +8
  ~ Anty
  Czwartek, 03.12

  No, chociaż raz coś udanego. Do akcji dodałbym jeszcze tutaj kontrole "Januszow dróg" i "Sebixów", których stać na szpanerskie alufelgi i dodatki do auta, a na filtry spalinowe jakoś zabrakło kasy. No, ale przecież spaliny lecą na tego za nim to co tutaj się przejmować. "Mnie to nie truje, więc nie mam z tym problemu, hehe". Nie da się wygrać z egoistyczną mentalnością, więc pozostaje ich gnoić mandatami.

 3. 3
  --7
  ~ Tak
  Piątek, 04.12

  A nagrody dla konfidentów też by się przydało

 4. 4
  +1
  ~ Do~ Tak
  Piątek, 04.12

  Zarejestruj się do lekarza bo z glacą masz coś nie tak. Zbych

 5. 5
  +7
  ~ ijk
  Piątek, 04.12

  no teraz się obudzili, ludzie palą śmieciami już od końca września a mamy już grudzień, u nas jak zwykle straż się budzi, na Górnośląskiej i Traugutta palą śmieci najczęściej wieczorami, i cisza

 6. 6
  +6
  ~ fasola
  Piątek, 04.12

  Czyli 300 osób było bez powodu nachodzonych. Rozumiem 30-50, ale 300? Czyli rozpoznanie jest kiepskie, może tylko trzeba normę wyrobić, żeby kasę dostać? Jak najbardziej jestem za ściganiem trucicieli którzy wypuszczają z komina dym jak z wojskowej wytwornicy zasłony dymnej. Ale jako, że sam jestem w porządku to nie wiem czy bym ich wpuścił. Żądałbym chyba podania powodu a nie wejścia "bo tak", losowo, bo masz pan komin i profilaktycznie ci się władujemy.

 7. 7
  +7
  ~ jakie kontr.
  Piątek, 04.12

  Palą wieczorami gdy jest cimno i nie widac kominów i dymu. A smród płyt i butelek palonych jest w koło.

 8. 8
  +4
  ~ rurę też
  Piątek, 04.12

  To prawda Wiciu - zanieczyszczanie środowiska trzeba maksymalnie ograniczyć i należy wymienić ten wielki kocioł na mniejszy.

 9. 9
  +3
  ~ irena
  Piątek, 04.12

  Żeglarska wieczorem, tutaj straż miałaby co robić, dopiero rano widać nocny pył na oknach i parapetach.

 10. 10
  0
  ~ Harley R.I.P.
  Piątek, 04.12

  Nie idźcie tą drogą, a przede wszystkim uważajacie na kontrolerów apokalipsy (epopleksji) na Junakach z orzechami na głowie. Prez. straszy ostatni raz przed referendum, które zmiecie nieudaczników - radnych i pseudo prezydentów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.