Wtorek, 13.04.2021, Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sobota z przewodnikiem PTTK. Wakacyjny spacer uczniowskim szlakiem

18.07.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sobota z przewodnikiem PTTK. Wakacyjny spacer uczniowskim szlakiem
Fot. Adrian Sajko

Kolejna "Sobota z przewodnikiem" już za nami. Tym razem trasa prowadziła uczniowskim szlakiem. Uczestnicy wakacyjnego cyklu dziś (18 lipca) poznali historię kilku najstarszych elbląskich szkół, a także ich siedzib.

Miłośnicy historii Elbląga wyruszyli z ul. Pocztowej, sprzed siedziby I Liceum Ogólnokształcącego. - W 1852 roku prywatne szkoły dla dziewcząt funkcjonujące w Elblągu zostały zamknięte. Przejęło je miasto, chcąc zorganizować miejską szkołę dla dziewcząt. Początki tej szkoły liczymy od 1852 roku. Jeszcze nie znajdowała się ona w budynku przy ul. Pocztowej, ale najprawdopodobniej przy ul. Wodnej. Pierwszą kierowniczą tej szkoły została Johanna Braun, oświecona kobieta, której zależało, aby dziewczęta kształciły się nie tylko w pracach domowych, w grze na pianinie czy mówieniu po francusku, ale tak, aby mogły później iść na uniwersytet, być nauczycielkami i kształcić kolejne dziewczęta. W 1875 roku postanowiono zbudować nową siedzibę dla szkoły. Do 1877 roku powstał budynek, w którym dziś mieści się ILO. Wzorowany na pałacach renesansowych, piękny, dobrze wyposażony, z dużymi klasami, w których mieściły się też pracownie fizyczno-chemiczne. Dziewczęta mogły się tu kształcić we wszystkich kierunkach - opowiadała Benita Kończak, początkująca jako przewodniczka PTTK.

W 1902 roku, kiedy obchodzono 75-lecie szkoły, miasto zwróciło się do ówczesnego cesarza Wilhelma II, aby zezwolił na nadanie szkole imienia swojej żony, cesarzowej Augusty Wiktorii. Takie zezwolenie zostało wydane i nadano szkole nowe imię. Co ciekawe sama cesarzowa dwukrotnie odwiedziła tę szkołę. Stało się to przy okazji podróży z mężem do jego majątku w Kadynach

- dodała przewodniczka.

Kolejne przystanki na trasie wycieczki wyznaczono m.in. na ul. Królewieckiej. Tu pod numerem 42 znajduje się obecnie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka.

Historię budynku liczymy od roku 1822. Wtedy przeniesiono tu najstarszą elbląską szkołę, czyli Gimnazjum Elbląskie. Budynek zaprojektował niemieckiego architekt Otto Depmeyer. W auli na drugim piętrze znajdowały się kiedyś piękne malowidła berlińskiego artysty Heinricha Gartnera. Dzięki naszym "wyzwolicielom" z 1945 roku bryła budynku pozostała nienaruszona, ale całe wnętrze zostało zniszczone i rozkradzione. Dopiero po kilku latach doprowadzono je do takiego stanu, że można było prowadzić tu lekcje

- mówiła Benita Kończak.

Po drugiej wojnie światowej w budynku przy ul. Królewieckiej znajdowała się szkoła wielokierunkowa. - W latach 50. otwarto tu klasy licealne, równolegle z klasami liceum wychowawczego i przedszkolnego, a później Studium Nauczycielskiego. Do 1972 roku miał tu swoją siedzibę również Zespół Szkół Medycznych - dodała przewodniczka.

Cały spacer uczniowskim szklakiem trwał dwie godziny. Jego uczestnicy przeszli ul. Królewiecką do Parku Dolinka, a potem z powrotem, do szkoły muzycznej i Urzędu Miasta, w którym kiedyś również mieściła się szkoła. Po drodze było kilka ciekawych przystanków. Dowiedzieliśmy się między innymi, że pierwsza szkoła zawodowa dla dziewcząt mieściła się przy ul. Zacisze. - To była szkoła, która przygotowywał przede wszystkim pracownice do zakładów przemysłowych, które znajdowały się w Elblągu, między innymi do Fabryki Schichaua, ale też była to szkoła, która przygotowywała do życia i pracy gospodarstwie domowym - mówiła Benita Kończak. - Można powiedzieć, że była to matka Zespołu Szkół Gospodarczych. 

Tegoroczna, jubileuszowa X edycja cyklu „Soboty z przewodnikiem PTTK” potrwa do 28 sierpnia. Przed nami jeszcze kilka interesujących wycieczek po Elblągu. W kolejną sobotę, 27 lipca, z przewodnikiem Karolem Wyszyńskim, poznamy drugą część "Historii elbląskich mostów". 

Organizatorem cyklu jest Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Szlakiem uczniowskim razem z PTTK ( zdjęć 72 )
Dodano: 2020-07-18 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.580629825592