Sobota, 6.03.2021, Imieniny: Róza, Wiktor, Jordan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Test na koronawirusa jest dostępny w Elblągu? Warto sprawdzać się samemu?

07.05.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Test na koronawirusa jest dostępny w Elblągu? Warto sprawdzać się samemu?
Źródło: https://pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

400 testów na koronawirusa Sars-CoV-2. Tyle wykonuje laboratorium sanepidu w województwie warmińsko-mazurskim dziennie i jak przekonuje dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu na razie to wystarcza, aby zapewnić bezpieczeństwo w regionie. Elblążanie jednak pytają, czy warto inwestować w testy komercyjne i gdzie można jest zrobić w mieście.

Mam dwójkę dzieci, oboje mają alergie. Kaszel, gorączka to u nich nie jest nic nadzwyczajnego. Normalnie bym się nie martwiła, jednak teraz gdy wszędzie ludzie chorują na koronawirusa, przy kolejnej chorobie chciałabym móc wykluczyć tę ewentualność. Widziałam, że takie punkty, w których można wykonać sobie test na koronawirusa, działają już w dużych miastach. Chciałabym dowiedzieć się, czy coś podobnego funkcjonuje w Elblągu

- pyta pani Monika, elblążanka. 

Komercyjne testy na koronawirusa Sars-CoV-2 pojawiły się już polskim rynku. Rzeczywiście, w kilku większych miastach, można już wykonać indywidualnie testy genetyczne, zgodne z zalecaniami WHO. Punkty pobrań próbek stacjonarne, czy ostatnio coraz popularniejsze mobilne tzw. drive thru pojawiły się już w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie czy Gdańsku. Cena takiego badania zaczyna się od 500 zł. Kolejne punkty pojawiają się niemal codziennie, na razie jednak, jak usłyszeliśmy w elbląskim sanepidzie, nie w Elblągu.

Nie mamy wiadomości, żeby w Elblągu wykonywane były takie testy komercyjne. Na potrzeby, również elblążan, wykonywane są testy przez laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarn-Epidemiologicznej w Olsztynie. To laboratorium średnio wykonuje 400 testów na dobę i pracuje na najwyższych obrotach. Badane są osoby, u których jest podejrzenie zakażenia koronawirusem, czyli te, które mają objawy, bądź miały kontakt z zakażonymi, a także np. personel medyczny. W tej chwili te 400 dziennie to wystarczająca liczba dla naszego województwa

- mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Oprócz testów wykonywanych w stacjonarnych czy mobilnych punktach pobrań, niedostępnych w Elblągu, w Internecie pojawiły się również kasetkowe testy diagnostyczne, które analizują przeciwciała koronawirusa IgM i IgG, które wytwarza nasz organizm od 5 do 10 dni po zetknięciu się z wirusem. Zamawiane z dostawą do domu są znacznie tańsze - ich ceny zaczynają się od 100 zł i szybsze, wynik pojawia się już po 15 minutach, jednak jak podkreślają specjaliści, mogą one być jedynie uzupełnieniem diagnozy.

W przypadku takiej komercyjnej działalności, wyniki mogą dawać złudne poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że w przypadku koronawirusa ważny jest wymiar czasowy. Ten koronawirus widoczny jest tak naprawdę w 7 dobie od zakażenia. Jeśli test wykonany zostanie dzień, dwa trzy od zakażenia, nie wykaże zakażenia. W przypadku testów kasetkowych już samodzielne pobranie próbki jest problemem, myślę, że nawet osoby wykwalifikowane w kierunku medycznym miałyby problem, żeby samemu to wykonać. Jeśli rzeczywiście mamy podejrzenie koronawirusa i objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu, należy zgłosić się bądź na oddział zakaźny lub skontaktować z sanepidem.Dzięki temu, jeśli zakażenie się potwierdzi, unikniemy rozprzestrzeniania koronawirusa

- podkreśla Marek Jarosz. 

Obecnie na opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia liście laboratoriów Covid znajduje się 121 placówek. Wśród nich jest pięć laboratoriów na Warmii i Mazurach. Oprócz wspomnianego laboratorium przy olsztyńskim sanepidzie są to jeszcze trzy inne jednostki z Olsztyna oraz szpital powiatowy w Iławie. Placówki te jednak wykonują badania dla pacjentów wskazanych przez sanepid lub pacjentów szpitali zakaźnych.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Dostępny dla wszystkich ifch
  Czwartek, 07.05

  Czy tyko o dla tych, których stać wywalić 500 zł w aptece na raz. Brawo za pomysł.

 2. 2
  0
  ~ Elblag
  Czwartek, 07.05

  Oczywiście jak zawsze tylko O L S z t y n....zawsze Moze....

 3. 3
  +3
  ~ zazu
  Czwartek, 07.05

  Panie Jarosz masz nieaktualne informacje w klinice bellamed można zrobić taki komercyjny test już za 200 zł

 4. 4
  +2
  ~ Bb
  Czwartek, 07.05

  Nie każdego stać nawet za 200 czy 100

 5. 5
  +2
  ~ do ~ Elblag
  Czwartek, 07.05

  Ale dlaczego pretensje do Olsztyna? Może do Wrocławia, Gdańska, Poznania, że mają gospodarzy, liderów! Jak ma się gospodarza dobrego, to potrafi zadbać o swoje podwórko, potrafi zadbać o rozwój, a tu co? Gierki polityczne, siedzenia na du... Tylko zazdrościć Olsztynowi włodarza, a chcieli go jeszcze odwołać, i teraz widać, kto sprawdza się, kto jest menadżerem, a kto konsumentem.

 6. 6
  +2
  ~ kazik
  Czwartek, 07.05

  ludzieee testy rozdają......za darmo ......, ale za szpatułkę trzeba zapłacić pińcet złoty , a rząd kasę na lewo i prawo tylko nie dla suwerena....., druk kart , jakiś medyczny sprzęt z Chin bez atestu , i jeszcze parę tzw kwiatków.....

 7. 7
  +1
  ~ No ładnie
  Czwartek, 07.05

  Testy robione w Elblągu jada do olsztyna by tam stwierdzili co i jak. GDZIE oszczędności co wojewoda i marszałek. Do pudła powinni was wsadzić za wasze decyzje. CO WY ROBICIE Z ELBLĄGIEM.

 8. 8
  0
  ~ Zamora
  Czwartek, 07.05

  Już sobie wyobrażam, jak idzie sobie gościu w mieście w czasie dużego natężenia ruchu bez maseczki, zajada kebaba lub popija napój energetyzujący, a zatrzymuje go patrol polcji i wystawia mu mandat za naruszenie reżimu sanitarnego. Gościu robi krzyk, że dokonal sobie badania i jest zdrowy, więc może robić co mu się podoba. A po kilku dniach okazuje się, że jednak test był wykonany niewłaściwie i on jest chory i zdążył zarazić kilka osób. Uważacie, że niemożliwe. Dokładnie taka sytuacja wystąpiła ostatnio w Gdańsku i spowodowała wzrost zachorowań. Więc niech te głupoty o testach przestaną w końcu istnieć.

 9. 9
  --2
  ~ Chryzostom
  Czwartek, 07.05

  W nurcie testy kasetowe są po 15-20zl normalnie jak się zamówi 10-20 sztuk to cena za sztukę około 40zl

 10. 10
  +1
  ~ Bandzior
  Czwartek, 07.05

  ludzie , ale wy macie sieczkę medialną w głowach, a zwłaszcza ta pani ( o ile istnieje ) z tymi dziećmi z kaszlem. Tragedia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.172511100769