Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Skarga na przekop Mierzei Wiślanej do KE. Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą

06.05.2020, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Skarga na przekop Mierzei Wiślanej do KE. Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą
Foto: Mirosław Pieślak

Na Mierzei Wiślanej ciężki sprzęt już na dobre realizuje projekt przekopu, mimo że brak jest ostatecznej decyzji środowiskowej i porozumienia polskiego rządu z Komisją Europejską. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA złożyło w związku z tym do Komisji Europejskiej skargę na trwającą inwestycję. - Budowa przekopu jest nielegalna, a wobec katastrofalnej suszy, kryzysu wywołanego koronawirusem, degradacji przyrody oraz znacznego wzrostu kosztów budowy taka inwestycja staje się jeszcze bardziej nieracjonalna komentują Greenpeace Polska i EKO-UNIA.

 

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej od początku budzi ogromne zastrzeżenia. Pomimo ekspertyz, które wykazały negatywny wpływ inwestycji na obszary Natura 2000, sprzeciwu wojewódzkich władz samorządowych, braku opłacalności oraz wielu negatywnych opinii naukowców, rząd realizuje kontrowersyjną inwestycję.

 

Na początku 2019 r. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Marszałek Województwa Pomorskiego wnieśli odwołanie od tzw. decyzji środowiskowej olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która określa warunki realizacji inwestycji. Ostateczną decyzje powinna wydać w tej sytuacji Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale termin wydania decyzji odraczany był aż 6 razy i został ostatnio wyznaczony na koniec maja 2020 r. Oznacza to, że projekt jest realizowany bez ostatecznej decyzji środowiskowej i pozytywnej opinii Komisji Europejskiej.

 

- Ta inwestycja to kpina z systemu ochrony przyrody w Polsce. To ewidentny brak poszanowania zarówno polskiego, jak i unijnego prawa ochrony środowiska, zlekceważenie głosów sprzeciwu obywateli oraz skrajnie nieodpowiedzialna decyzja gospodarcza wyłącznie o charakterze politycznym. Przekop mierzei, gdyby powstał 60 lat temu, dzisiaj prezentowany byłby jako książkowy przykład arogancji i szkodliwej megalomanii władzy. To, że powstaje teraz, kiedy nie ma żadnych wątpliwości, że człowiek musi zmienić swój stosunek do przyrody, przestać ją niszczyć i zacząć dbać o jej kurczące się zasoby dla dobra przyszłych pokoleń, jest niewyobrażalne komentuje Magda Figura z Greenpeace.

 

Ministerstwo Żeglugi już teraz informuje o znacznym zwiększeniu kosztów inwestycji z początkowych 800 mln do 2 mld zł. To jednak prawdopodobnie nie koniec wzrostu kosztów przedsięwzięcia. Ekonomiści wielokrotnie wskazywali na nieopłacalność inwestycji, a prognozy wskazują, że jej koszty nigdy się nie zwrócą. Ponadto rząd planuje budowę portu w Elblągu ze środków Unii Europejskiej w latach 2021-2027 w kwocie 160 mln zł.

 

- Marnowanie publicznych środków na utopijny cel żeglugi towarowej łączącej kanałem Bałtyk z Elblągiem jest karygodne. Miliardy złotych, które rząd chce utopić w przekop Mierzei oraz w betonowanie rzek pod pretekstem budowy dróg wodnych, należy przeznaczyć dziś na walkę z suszą, na odtwarzanie retencji naturalnej, zasilającej wody podziemne, na renaturyzację rzek oraz ochronę mokradeł i torfowisk. Pora zmienić radykalnie złą politykę wodną i ignorowanie zasad systemu ochrony przyrody. Zbiorniki zaporowe dla żeglugi nie uchronią to nas przed suszą i katastrofą klimatyczną

 

wyjaśnia Radosław Gawlik, prezes EKO-UNII.

 

Inwestycja narusza siedliska oraz zagraża gatunkom obszarów Natura 2000 chronionych prawem europejskim i polskim. Niszczone jest bezcenne dziedzictwo przyrodnicze i krajobrazowe, bo Mierzeja i Zalew Wiślany są uważane za jedną z najbardziej niezwykłych form wybrzeża morskiego na Ziemi. Zdaniem EKO-UNII i Greenpeace inwestycja, która grozi zniszczeniem przyrody, a co za tym idzie upadkiem turystyki, zanikiem lokalnego rybołówstwa i w rezultacie pogorszeniem rozwoju regionu, nie powinna powstać.

 

Wobec bezczynności odpowiedzialnych polskich organów ochrony środowiska organizacje oczekują interwencji Komisji Europejskiej.

 

Fot. Mirosław Pieślak

Paweł Pomian

Informacja nadesłana

 

Oceń tekst:

Ocen: 8

%12.5 %87.5


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Kopać !
  Środa, 06.05

  Kolejna skarga nic nie zdziała, kopać . ZA skarzącego kopnąc w dup....

 2. 2
  +28
  ~ jimi ziomal elblag
  Środa, 06.05

  kopać kopać ,a tych pseudo ekologów wykopać do Białorusi.zdrajcy,przyjaciele putina....

 3. 3
  +28
  ~ Radek
  Środa, 06.05

  Jaka susza? Wczoraj caly dzien lalo. Co to za wymysly? Kto sie tak boi przekopu? Ruski. A co se mysla? Ze co? Ze teraz tak zostawimy w polowie rozwalony polwysep zeby gnił? Miliony stracone? Co oni mysla ze kto ich poslucha? A ekolodzy tez juz nie maja co tu szukac bo i tak juz co mialo byc wyciete zostalo wyciete.

 4. 4
  +28
  ~ JAKUB
  Środa, 06.05

  KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ A EKOLOGICZNYCH BARANÓW WYSŁAĆ NA SYBERIĘ NIECH TOM TWORZĄ EKOLOGIĘ - NATURA 2020

 5. 5
  +10
  ~ K-KUBA
  Środa, 06.05

  JAKA SUSZA ??? W GĘBACH IM CHYBA ZASCHŁO PO WCZORAJSZYM CHLANIU.

 6. 6
  +17
  ~ EKOLODZY-HA-HA-HA
  Środa, 06.05

  KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ KOPAĆ A EKOLOGICZNYCH BARANÓW WYSŁAĆ NA SYBERIĘ NIECH TOM TWORZĄ EKOLOGIĘ - NATURA 2020. ( PUTIN IM DO PEŁNEGO KORONA-WIRUSA TO ODECHCE IM SIĘ NATURY 2020 )

 7. 7
  +17
  ~ betti
  Środa, 06.05

  Skarga do KE ... kto pod kim dołki kopie,ten sam w nie wpada! Jeszcze się okaże.

 8. 8
  +32
  ~ Ddek
  Środa, 06.05

  "(...)zlekceważenie głosów sprzeciwu obywateli(...)" - no proszę. Ja też jestem obywatelem i nie sprzeciwiam się przekopowi. I co teraz pani Magda Figura? Ignorować eko ***ów i robić swoje.

 9. 9
  +19
  ~ r.k.
  Środa, 06.05

  Radosław Gawlik - były poseł, polityk byłej Unii Wolności. W fundacji oczywiście zatrudniona rodzina. Utrzymuje się z dotacji od międzynarodowego finansisty przestępcy Sorosa za pośrednictwem Fundacji Batorego. Opinie z działalności trzy gwiazdki na pięć możliwych. Pięć minut pracy i przerastam wiedzą dziennikarzy redakcji!

 10. 10
  +17
  ~ Wyborca
  Środa, 06.05

  CIDAVA 20 i to cale POKO to agentura Rosji i Niemiec. Precz z nimi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9899959564209