Wtorek, 31.03.2020, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

O cieple podczas sesji. Scenariusze są dwa, każdy zakłada wielomilionowe inwestycje

27.02.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
O cieple podczas sesji. Scenariusze są dwa, każdy zakłada wielomilionowe inwestycje
fot. Ryszard Biel

Zaopatrzenie miasta w ciepło było tematem dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji. Radni poznali dwa scenariusze, przygotowane przez Energę Kogenerację i Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Bez względu na to, który z nich ostatecznie zostanie wybrany, mieszkańcom nie grożą zimne kaloryfery, zapewniał prezydent Elbląga.

W czwartek, 27 lutego, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Elbląga dotycząca zaopatrzenia miasta w ciepło. Podczas sesji, Energa Kogeneracja – dominujący wytwórca ciepła do miejskiej sieci oraz EPEC - spółka zarządzająca siecią ciepłowniczą, przedstawili radnym własne, docelowe modele produkcji ciepła na potrzeby miasta i jego mieszkańców.

Nasza propozycja udziału w docelowym modelu wytwarzania energii dla Elbląga obejmuje dwie główne inwestycje. Pierwszą z nich jest budowa kotłowni rezerwowo-szczytowa o mocy 114 MWt, którą zapewniałyby trzy kotły. Planowane nakłady na ten cel wynoszą 51 mln zł, a samą inwestycję planujemy zrealizować do końca 2021 roku. W tej chwili mamy już pozwolenie na budowę, przyłącze gazowe i podpisaną umowę przyłączeniową z Polską Spółką Gazownictwa. W drugim tygodniu marca odbędzie się otwarcie ofert w przetargu na wybór wykonawcy. Ten projekt będzie jednak mógł wejść w życie pod warunkiem, że zawrzemy z miastem umowę długoterminową na dostawę ciepła. Drugą z inwestycji miałaby być budowa pięciu silników gazowych o łącznej mocy 51,5 MWt do 2024 roku. Jej koszt szacujemy na 191 mln zł. Łącznie obie inwestycje kosztowałyby 243 mln zł

- mówił Michał Wawryn, prezes Energa Kogeneracja. 

Swój model zaopatrzenia miasta w ciepło, przygotowany przez firmę zewnętrzną ILF, przedstawił również EPEC. To właściwie dwie opcje, jednak przewiduje, że Energa decyduje się na współpracę i modernizuje swoje dotychczasowe źródło, drugi zakłada budowę własnego źródła ciepła, najlepiej na działce znajdującej się obok ciepłowni Dojazdowa. Preferowanym paliwem miałby być gaz. Budowa takiego źródła trwa krócej niż np. źródła na paliwa stałe jak biomasa czy RDF. Co więcej – Elbląg ma zbyt mało odpadów, by odpowiednio zasilić takie źródło. Gaz jest atrakcyjny również ze względu na politykę Unii Europejskiej, która dąży do energetyki niskoemisyjnej, przekonują eksperci ILF. Ta inwestycja miałaby kosztować w najlepszym razie 168 mln zł, a maksymalnie 226 mln zł. Jej realizacja zajęłaby najbliższe pięć lat.

- Najważniejsze jest to, że EPEC jest przygotowany na realizację każdego z wariantów, niezależnie od tego, który model zostanie wybrany. Nasz model, zarówno w jednym, jak i drugim wariancie, uwzględnia dalszą współpracę z Energą w dostawach ciepła - przekonywał Andrzej Kuliński, prezes EPEC.

EPEC i Energa przedstawiły również warianty tymczasowego zabezpieczenia dostaw ciepła, czyli do czasu realizacji inwestycji. Te zakładają m.in. wynajem tymczasowej kotłowni kontenerowej.

Przedstawiono dwa modele, którymi możemy posługiwać się w dyskusjach o tym, który z nich będzie korzystniejszy dla mieszkańców. Radni mieli bardzo dużo pytań. Spodziewałem się tego. Po to prezentacje zostały skierowane pod obrady poszczególnych komisji rady, żeby na następnej sesji marcowej można było odpowiedzieć wszystkie pytania i abyśmy świadomie mogli zaakceptować rozwiązanie najlepsze dla naszego miasta. Myślę, że ten okres miesiąca, który pozostał do sesji, pozwoli na wybór najkorzystniejszego modelu. Żadne z nich nie zakłada, że miasto zostanie bez dostawcy

- zapewniał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. 

Decyzja o tym, który model zostanie wybrany, zapadnie jeszcze w marcu. Zanim to się stanie nad propozycjami Energi i EPEC-u pochylą się radni podczas komisji poprzedzających sesję, zaplanowaną na 19 marca.

Nadal nierozwiązana pozostaje również kwestia umowy z Energą Kogeneracją. Przypomnijmy, w grudniu EKO wypowiedziała EPEC umowę na sprzedaż ciepła. Miasto przekonuje, że wypowiedzenie jest nieskuteczne i nadal obowiązuje, inne zdanie w tej kwestii ma Energa. Jednocześnie między spółkami trwają rozmowy na temat nowej umowy.

Uważam, że umowa jest wypowiedziana nieskutecznie. Będą podjęte kroki prawne w tej sprawie, myślę, że szybko pojawi się informacja na ten temat

- przekonywał dziś prezydent Wróblewski.

Data na zawarcie umowy długoterminowej z miastem, wyznaczona przez nas na okres do 31 marca 2020 roku, nie jest przypadkowa. Od tego dnia rozpocznie się okres wypowiedzenia umowy. Mówiąc przewrotnie, ponieważ skutek wypowiedzenia nastąpi 31 marca, wypowiedzenie umowy jeszcze nie jest skuteczne, ale tylko w takim sensie

- odpowiadał na pytania radnych w tej sprawie Michał Wawryn.

Jak przebiegała dzisiejsza sesja? Można zobaczyć tutaj.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Sesja Rady Miasta-ciepło ( zdjęć 40 )
Dodano: 2020-02-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ będą się pochylać
  Czwartek, 27.02

  A wituś nadal ze wszystkim do sądu. Zapewne ma sądową kartę stałego klienta. A co wynika z tego "posiedzenia"? Wynika pochylenie się "radnych" na polecenie wróblewskiego. Jakiekolwiek skojarzenia i bujna wyobraźnia ukazująca to pochylanie się jest prywatną zdolnością każdego. Dużo było zapewnień o pochylaniu się. Może jakiś inny , logiczny zwrot zamiast pochyłego "radnego". Taki ważny język "wybranych" jak "z uwagi na...> Pochylcie się tylko aby wysiłek nie poszedł na marne i miasto miało satysfakcję.

 2. 2
  --7
  ~ Taj To
  Czwartek, 27.02

  Oj tam, oj tam - czym się skończyło prezesowanie Michała Wawryna w MPO wszyscy wiemy. Są dwie propozycje : pierwsza gorsza i druga jeszcze gorsza !!! Temat wałkowany od 10 lat i co i nic. wynik będzie taki jak w MPO. A wszyscy, którzy mają odrobinę wiedzy i oleju w głowie że dla miasta tej wielkości najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest blok parowo gazowy produkujący energię elektryczną i cieplną. Tle że elbląskie ptasie móżdżki wolą święty spokój wynikający z nic nie robienia lub robienia dobrego wrażenia. Najzwyczajniej szkoda Elbląga i mieszkańców ale jak mawia klasyk "chcącemu nie dzieje się krzywda" skoro jest przyzwolenie na topienie miasta w majestacie prawa to topią i tyle w temacie

 3. 3
  --3
  ~ Nie
  Czwartek, 27.02

  KONIEC dosyć was na stołkach .

 4. 4
  --8
  ~ Nie
  Czwartek, 27.02

  KONIEC dosyć was na stołkach .

 5. 5
  +2
  ~ Ferdek
  Czwartek, 27.02

  Rządzić to trzeba umieć, i gitara.

 6. 6
  +5
  ~ "redakcja" się pochyla
  Czwartek, 27.02

  Rola "redakcji" w obronie demokracji jest nie do przecenienia - w ciągu kilkunastu sekund hurtem wpada kilkanaście "-".

 7. 7
  +10
  ~ district heating
  Czwartek, 27.02

  NIE JESTEM FANEM EKO, ale muszę przyznać że koncepcja EKO, sposób prezentacji, przygotowanie DOSŁOWNIE ZMIOTŁA epec. Koncepcja EKO spójna technicznie, logiczna, ekonomicznie uzasadniona, to co przedstawił EPEC jakieś niedorozwinięte i całkowicie nieprzekonywujące i byle jakie. Prezentacja na sesji to całkowity blamaż. Po tym co zaprezentował EPEC przewodniczący RN, prezes EPEC i vice JN (członek RN)powinni bezzwłocznie podać się do dymisji. Dzisiejsza sesja pokazała marność intelektualną kadry EPEC. Jedyny ratunek to prywatyzacja, BEZZWŁOCZNIE, !!!!!

 8. 8
  +4
  ~ RODOS
  Czwartek, 27.02

  Pochylą się będą biegli i biegli ,aż znajdzie ich ściana !

 9. 9
  0
  ~ P. Klim na Prezydenta
  Miesiąc temu

  Ta firma, która zrobiła prezentację dla EPEC-u powinna jeszcze dopłacić za to, że zrobiła sobie darmową reklamę za pośrednictwem tej dukającej kobieciny

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.