Wtorek, 28.06.2022, Imieniny: Florentyna, Leon, Ireneusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Jaka jest obecnie cena energii cieplnej i cena jej dystrybucji w Elblągu dla ostatecznych odbiorców?

11.02.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jaka jest obecnie cena energii cieplnej i cena jej dystrybucji w Elblągu dla ostatecznych odbiorców?

Radny Paweł Kowszyński zwrócił się do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z zapytaniem o zaopatrzenie Elbląga w dostawy energii cieplnej. Jedno z pytań dotyczyło tego, jaka jest obecna jednostkowa cena energii cieplnej i cena jej dystrybucji w Elblągu dla ostatecznych odbiorców.
 

- EPEC w dniu 9 stycznia 2020 r. komunikatem prasowym poinformował, że wpłynęło oświadczenie o wypowiedzeniu umowy sprzedaży ciepła z okresem wypowiedzenia, który upłynie z dniem 30 września 2020 r. Komunikat taki został poddany do publicznej wiadomości – zaznaczył radny.


Paweł Kowszyński podkreślił, że w komunikacie EPEC zawarł stwierdzenie „Oświadczenie to jest bezskuteczne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych” oraz „oświadczenie może zmuszać EPEC do zdrożenia działań polegających na zapewnieniu alternatywnych źródeł ciepła w Elblągu”.


Radny zapytał Prezydenta m.in. o to,  jaka jest obecna jednostkowa cena energii cieplnej i jej dystrybucji w Elblągu dla ostatecznych odbiorców. - Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza w taryfach dla ciepła przedsiębiorstw energetycznych wysokość cen i stawek opłat dla poszczególnych grup odbiorców – wyjaśniał wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz.

 

Odbiorcy zasilani z miejskiej sieci ciepłowniczej podzieleni zostali na cztery grupy taryfowe w zależności od miejsca dostarczania ciepła oraz własności urządzeń ciepłowniczych

– dodał.


Oznacza to, że Grupa A to odbiorcy, którzy zakupują ciepło w Energa Kogeneracja (Elektrociepłownia Elbląg) oraz ciepło wytwarzane w źródle ciepła EPEC (Ciepłownia Dojazdowa), dostarczane jest do obiektów poprzez sieć ciepłowniczą stanowiącą własność i eksploatowaną przez EPEC oraz węzły cieplne stanowiące własności i eksploatowane przez odbiorców.


Natomiast Grupa B to odbiorcy, którym ciepło zakupywane jest w Energa Kogeneracja oraz ciepło wytwarzane w źródle ciepła EPEC dostarczane jest do obiektów poprzez sieć ciepłowniczą i węzły cieple stanowiące własność i eksploatowane przez EPEC. Odbiorcy Grupy C dodatkowo mają wewnętrzne instalacje odbiorcze za tymi węzłami stanowiące własność i eksploatowane przez odbiorców. Grupę D charakteryzuje fakt, że własność i eksploatowanie jest już przez EPEC (nie odbiorców).

 

Odbiorcy z grupy A, B, C i D odciążani są za zamówioną moc cieplną i ciepło według cen wynikających z algorytmów cen taryfowych Energa Kogeneracja oraz EPEC przy czym ok. 80 proc. udział w cenie za zamówioną moc cieplną oraz ciepło stanowią ceny Energa Kogeneracja

– podkreślił Edward Pietrulewicz.


Wiceprezydent Elbląga zaznaczył, że EPEC kupuje energię cieplną od Energa Kogeneracja według obowiązującej taryfy dla ciepła zatwierdzonej Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 13 czerwca 2019 r. oraz wytwarza ciepło w ciepłowni przy ul. Dojazdowej.


Cena za zamówioną moc cieplną – roczna to 85 479,36 zł/MW (Energa Kogeneracja) i 77 016,53 zł/MW (EPEC), a miesięczna to 7 123,28 zł/MW (Energa Kogeneracja) i 6 418,04 zł/MW. Natomiast cena ciepła za GJ to 33,93 zł (EK) i 25,92 (EPEC). Cena nośnika ciepła za m3 to 19,87 zł (EK) i 0 zł (EPEC).


Odbiorcy z grup A, B, C, D odciążani są za zamówioną moc cieplną i ciepło według cen wynikających z zastosowania algorytmów. Cena za zamówioną moc cieplną = 0,791 (wskaźnik udziału zamówionej przez EPEC mocy cieplnej w EK w łącznej wielkości mocy przyłączeniowej) x CEC (cena za zamówioną moc ciepną zawarta w taryfie Energa Kogeneracja) + 0,209 (wskaźnik udziału mocy wykorzystanej w źródle Ciepłowni Dojazdowa w łącznej wielkości mocy przyłączeniowej) x CCD (cena za zamówioną moc cieplną zawarta w taryfie EPEC)


Cena Ciepła = 0,844 (wskaźnik udziału ilości ciepła planowanego do zakupu w EK, w łącznej planowanej ilości ciepła dostarczanego do sieci ciepłowniczej) x CEC (cena ciepła zawarta w taryfie EK) + 0,156 (wskaźnik udziału ilości ciepła planowanego do sprzedaży ze źródła Ciepłownia Dojazdowa, w łącznej planowanej ilości ciepła dostarczanego do m.s.c.) x CCD (cena ciepła zawarta w taryfie EPEC)


- Za nośnik ciepła odbiorcy z grupy taryfowych A, B, C i D będą obciążeni według ceny zawartej w taryfie EK. W przypadku zmiany przez EK ceny za zamówioną moc cieplną, ceny ciepła oraz ceny nośnika ciepła zakupywanego w EK odbiorcy z grup taryfowych A, B, C i D zostaną poinformowani przez EPEC o wprowadzeniu do stosowania nowych cen – stwierdził Edward Pietrulewicz.


Na stronie EPEC udostępniono stawki opłat za usługi przesyłowe oraz stawki opłat dla źródeł lokalnych, które zostały zatwierdzone w październiku 2019 r. przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Podane stawki to ceny netto.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ rot 11
  Wtorek, 11.02

  Odbiorcy nie interesują składniki ceny. Ważne jest to co płaci. A jaka jest ta cena w ciągu lat słyszłem , ze wcale nie jest taka wysoka, pózniej że srednia a teraz bardzo wysoka. Oj bzdury plotą ci nasi . Prawda jest jedna co się dzieje w EPEC to na razie wielka niewiadoma. No ale zdaniem EPEC to tajemnica choć jest to spółka mieszkańców . A co na to Pan Klim?

 2. 2
  +12
  ~ xxx
  Wtorek, 11.02

  Coś mi nie pasuje. Wcześniej była mowa że EPEC kupuje od EKO 1 MW za około 35 zł a mieszkańcom sprzedaje za około 70?

 3. 3
  +9
  ~ krzyś
  Wtorek, 11.02

  cena ciepła za GJ od EKO to 33,93 zł a mieszkańcom EPEC sprzedaje za 75

 4. 4
  +7
  ~ wicia
  Wtorek, 11.02

  To teraz od regulacji ciepła jest wice od Edukacji?

 5. 5
  +12
  ~ Żar
  Wtorek, 11.02

  A co za roznica kto się tym zajmuje,moze byc i cieć bo i tak nikt nie daje rady, zaplątali się w sieć i coraz gorzej się wyplątać , a czy VIP od edukacji , czy od ratownictwa, czy od byle czego nie ma tu juz zadnego znaczenia,

 6. 6
  +15
  pampi - ZAWADA
  Wtorek, 11.02

  A może Pan senator Wcisła by się wypowiedział ?? Parlamentarzysta z ..zasadami , jak twierdzi sam o sobie . Taka osobliwa ..skromność .

 7. 7
  +5
  ~ on wie najlepiej
  Wtorek, 11.02

  Jak zwykle bełkot innowatora, który już zajmuje się wszystkim, czyli niczym. Co należy do jego obowiązków? Kto odpowiada za to, że cena GJ z 34 zł rośnie do 80 zł? On, innowator "wyjaśnił" bo administrator i specjalista Nowak nie mają już autorytetu i zaufania w "wyjaśnianiu"? co oznacza bełkot EPEC "oświadczenie Energi nie skutkuje" i jednocześnie "może zmusić Epec do..."? Jakie konfitury muszą być w handlu ciepłem, skoro "wyjaśniacze" ośmieszają się bełkocząc a sprawa ciepła trwa już 25 lat? Zacznijcie wreszcie pracę w UM a nie stosujcie wybiegów stepowych. Pytanie, kto grabi do siebie i czy zasadne jest utrzymywanie rozbudowanego i nie efektywnego Epec jako przechowalni dla wdzięcznych swojaków Facet z nabiałem rozwiązuje problemy a nie bełkocze jak po obcięciu.

 8. 8
  +9
  ~ kto okrada?
  Wtorek, 11.02

  niemądrego bełkotu i krętactwa nie ukryje prewencyjna cenzura zabraniająca mieszkańcom wyrażania opinii na temat osób "kompetentnych" i co tydzień podających inne dane. Żadnego wstydu ani w UM ani w "redakcji" nie widac. Tak jak i z ciepłem i jego ceną. Wróblewski zanurzył się w swojej arogancji i nie może dojść do siebie po lekcji w Warszawie. A fachowiec od wszystkiego (de facto od niczego) zabełkotał i ujawnił długo ukrywaną cenę GJ. Zapewne nie zrobił tego z przyzwoitości, tylko taki był warunek Energi przed udziałem w posiedzeniu RM. Wstyd i brak przyzwoitości.

 9. 9
  +5
  ~ do~ on wie najlepiej
  Wtorek, 11.02

  Chłopie, jakby nie było tego "bełkotu", jak piszesz, to twoje życie straciłoby sens, bo wszędzie jest "innowator" "kozioł", "czerepak" co byś komentował, czym byś żył. Taki pisowski poziom! Ale czego wymagać, jaki długopis, taki suweren!

 10. 10
  +5
  ~ e-g
  Wtorek, 11.02

  Epec - to pośredni, więc ceny są jakie są

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0769319534302