Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trwa Strajk! Tramwaje nie wyjechały na tory. ZKM przygotował zastępczą komunikację

17.02.2020, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa Strajk! Tramwaje nie wyjechały na tory. ZKM przygotował zastępczą komunikację
Fot. Redakcja

Tak jak informowaliśmy w sobotę, od dzisiaj rozpoczął się strajk w elbląskich tramwajach. Załoga nie doszła do porozumienia z dyrekcją spółki Elbląskie Tramwaje. Od dzisiaj tramwaje zostały w zajezdni. - Ostatnie rozmowy z dyrekcją nie przyniosły porozumienia, w związku z tym w poniedziałek o północy rozpoczynamy strajk - mówi Roman Kluczyk, przewodniczący związku zawodowego funkcjonującego w Tramwajach Elbląskich. 

Pracownicy Tramwajów Elbląskich od wielu miesięcy walczą o podwyżki płac. Domagają się 500 zł dodatkowo do pensji i wycofania się z porozumienia o dużej liczbie nadgodzin. Porozumienia w tej sprawie nie udało się osiągnąć mimo trwającego od sierpnia 2019 roku sporu zbiorowego między nimi a dyrekcją spółki. Teraz zdecydowali się na podjęcie kolejnego kroku. 7 lutego przeprowadzono referendum strajkowe. Większość uczestniczących w nim pracowników TE opowiedziało się za podjęciem strajku w z nie podpisaniem porozumienia kończącego spór zbiorowy.

W mijającym tygodniu między związkowcami a dyrekcją trwały rozmowy ostatniej szansy. Nie przyniosły one jednak porozumienia.

Podczas ostatnich rozmów z dyrekcją TE w piątek dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądała komunikacja zastępcza i ile miasto będzie to kosztowało. Nie usłyszeliśmy nic, co by nas interesowało. W związku z tym o północy, z niedzieli na poniedziałek, rozpocznie się strajk. Potrwa on aż do odwołania

- mówił w sobotę Roman Kluczyk, przewodniczący okręgu północnego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej.

To będzie już drugi strajk w spółce TE w ostatnich latach. Ten przeprowadzony w 2017 roku zakończył się częściowym porozumieniem związkowców z dyrekcją. Zakładało ono, że pracownicy otrzymają podwyżkę w wysokości 50 groszy za godzinę pracy od 1 lipca 2017 roku, wraz z wyrównaniem do złotówki od 1 stycznia 2018 r. za okres od lipca do grudnia i kolejne 50 groszy od 1 stycznia 2018 r. To była jednak połowa stawki, której domagali się protestujący. 

Powtórkę sprzed trzech lat będziemy mieli w najbliższy poniedziałek. Miasto przygotowało się na taką sytuację i przygotowało komunikację zastępczą. Od poniedziałku w miejsce linii tramwajowych uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza (od godz. 4:20 do godz. 23:00) na liniach oznaczonych jako T2, T3, T4.

Linia T2 (okrężna trasa) – zastępująca linię tramwajową nr 2:

pętla dworzec – Grunwaldzka – Tysiąclecia – Rycerska – Plac Słowiański – Armii Krajowej – 12 Lutego – Królewiecka – Marymoncka – Kościuszki – Królewiecka – powrót do dworca po tej samej trasie; częstotliwość ok. 25 min.

Linia T3 (okrężna trasa) – zastępująca linię tramwajową nr 3 oraz częściowo linię nr 1:

pętla Ogólna – Ogólna - Odrodzenia – Mazurska – Browarna – Robotnicza – Pocztowa – Plac Słowiański – Giermków – Hetmańska – Grota-Roweckiego – Grobla – Bema – Łęczycka –rondo Łęczycka/ Grottgera/ Rawska – powrót do Ogólnej po tej samej trasie; częstotliwość ok. 15 min.

Linia T4 – zastępująca linię tramwajową nr 4:

pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Armii Krajowej - Plac Słowiański – Rycerska – Tysiąclecia – Grunwaldzka – Druska - pętla Dębowa; częstotliwość ok. 15 min.

Autobusy na liniach zastępczych będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach autobusowych na swojej trasie. Ponadto w ciągu ul. Browarnej, Królewieckiej, Grunwaldzkiej i na ul. Marymonckiej, na wysokości przystanków tramwajowych (tam, gdzie jest to tylko możliwe) zostaną ustawione tymczasowe przystanki autobusowe. Z uwagi na brak możliwości wyposażenia wszystkich autobusów w urządzenia Systemu EKMoraz kasowniki biletów papierowych, a także przyczynę niedogodności dla pasażerów komunikacji miejskiej, w pojazdach komunikacji zastępczej nie będzie prowadzona sprzedaż biletów oraz nie będzie możliwości wnoszenia opłaty za przejazd za pomocą kasowników. Autobusy będą oznakowane tablicami o treści „komunikacja zastępcza” oraz nazwami poszczególnych linii tymczasowych. Informujemy, że w ramach autobusowej komunikacji zastępczej pasażerów będą obsługiwały także autobusy komunikacji podmiejskiej

- informuje Michał Górecki, kierownik Sekcji Organizacji Przewozów w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

ZKM w Elblągu zwraca się z prośbą do pasażerów o zachowanie odpowiedniej ostrożności na przystankach i podczas wsiadania/ wysiadania z autobusów, szczególnie na przystankach tymczasowych w pobliżu torowisk. Szczegółowe informacje na temat komunikacji zastępczej oraz bieżącego funkcjonowania komunikacji miejskiej można uzyskać pod nr informacji ZKM, tel: 55 235 55 00 lub na stronie www.zkm.elblag.com.pl.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ Za
  Sobota, 15.02

  Odpowiedzialna praca równa się godna płaca. Każdy z nich ma rodziny i chcą godnie żyć. Pozdrawiam szczególnie z linii 1 i 3. Dziękuję za każdy uśmiech motorniczych. Jesteśmy z Wami.

 2. 2
  +14
  ~ Pluto
  Sobota, 15.02

  Firma chce restrukturyzować tyle że motorniczych , likwidować brygady i skracać rozkłady oraz likwidować linie. Chory system bo to co oni likwidować chcą jest pożyteczne i przynosi zyski zarabia na siebie, a co w miejscu stoi za to się nie biorą czyli aktywa pasywa 80 sztucznych etatów tzw ludzi widmo utrzymywanych przez 60 najciężej pracujących w pocie czoła motorniczych.

 3. 3
  --11
  ~ Inc
  Sobota, 15.02

  Skoro im się nie podoba niech zmienia prace piepxxxobe PRL owskie zasady związki postulaty itp :// szantażem uzyskać coś /// prywatny przedsiębiorca nie mozecstrajjowac ale Pan motorniczy owszem bzdura ///

 4. 4
  --9
  ~ Pasażer
  Sobota, 15.02

  A czy tylko 500. Idźcie na całość 1000 plus.

 5. 5
  +16
  ~ Ok
  Sobota, 15.02

  Tak trzymać TRAMWAJARZE.

 6. 6
  +12
  ~ Janusz
  Sobota, 15.02

  INC z Tobą jest coś nie tak! Zabraniasz prawa ludziom do strajku...No wybacz ale Tobie marzy się głęboka komuna. Tramwajarze powodzenia w walce o byt. Niech się włodarze tego miasta wykarzą za tak ciężkie pieniądze jakie im płacimy.Jak nie potrafią dobrze rządzić to żegnamy.Nikt ich na siłę nie zmusza na zajmowanie tych stanowisk.A jak ktoś ich zmusza to jest prokuratura....Jeszcze raz tramwajarze powodzenia.

 7. 7
  +14
  ~ ...
  Sobota, 15.02

  Nie wygląda na to , żeby rozmawiający jakoś nazbyt się do tych rozmów - napięli . Zakończyli je w piątek . W sobotę i niedzielę będą odpoczywać , a w poniedziałek puszczą na te kadłubkowe linie kilka autobusów za które zapłaci , no kto ? Elbląg to naprawdę jakaś wielka porażka jest .

 8. 8
  +17
  ~ Dumny
  Sobota, 15.02

  Motorniczynie i Motorniczowie, zalogo obslugi i techniczna. BRAWO. Naprawdę. Za odwagę i determinację. Dość plucia wam w twarz i deprecjacji waszego szczegolnego zawodu. Dość degrengolady w TE. A złomstale tam gdzie ich miejsce - won na złom!

 9. 9
  --10
  ~ mis
  Sobota, 15.02

  ci wszyscy popierajacy tramwajarzy powinni sie dodatkowo opodatkowac na rzecz tranwajarzy nie mam nic przeciwko dlaczego mam placic wiecej za bilety ? kasa z nieba nie spada jak dac protestujacym to trzeba komus zabrac to chyba logiczne skoro uwazaja ze za malo zarabiaja nix nie stoi na przeszkodzie otworzyc wlasny biznes przeciez mamy kapitalizm i kazdy moze a nie tylko rzadac zeby inni sie na to zrzucali bo im sie nalezy

 10. 10
  +13
  ~ Frog
  Sobota, 15.02

  Zlikwidowac zkm bo to nie potrzebny posrednik. Zrobic komunikacje darmowa za pieniadze z lkwidacji zkm. Byla by to Eko promocja miasta ludzie zaczeli by korzystac z komunikacji.wzamian. w srodkach komunikacji wyswietlane eksponowane byly by reklamy. Z tego beda ogromne zyski. Zalozenie jest takie ze mieszkancy zaczna masowo korzystac z komunikacji skoro za darmo a reklamodawcy wykorzystaja ten potencjal. SZANSA DLA MIASTA NA OGOLNOPOLSKA PROMOCJE NADZEGO MIASTA. POZDRAWIAM MOTORNICZYCH!!! Tak 3mac

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.