Czwartek, 9.07.2020, Imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za kilka dni tramwaje przestaną jeździć po Elblągu? Pracownicy spółki TE zapowiedzieli strajk

11.02.2020, 16:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za kilka dni tramwaje przestaną jeździć po Elblągu? Pracownicy spółki TE zapowiedzieli strajk
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Dziś, 11 lutego, dyrekcja Tramwajów Elbląskich została poinformowana o wynikach referendum strajkowego przeprowadzonego wśród załogi spółki. Kiedy rozpocznie się strajk?
 
W Tramwajach Elbląskich pracuje 136 osób. Ponad 90 z nich wzięło udział w referendum strajkowym. Zdecydowana większość (60 osób) opowiedziała się za strajkiem.
 
 
Zgodnie z przeprowadzonym referendum strajkowym w dniu 7.02.2020 r., gdzie załoga opowiedziała się z aprobatą za podjęciem strajku w związku z nie podpisaniem porozumienia kończącego spór zbiorowy, informuję, na podstawie art. 20.3 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, że zarząd Z.O.Z. ZZPKM w RP podjął decyzję o rozpoczęciu strajku w poniedziałek 17.02.2020 r. od godz. 0.00
 
- poinformował przewodniczący zarządu Roman Kluczyk.
 
Spór zbiorowy w spółce Tramwaje Elbląskie trwa od sierpnia 2019 r. Pracownicy Tramwajów Elbląskich walczą o 500 złotych podwyżki i wycofanie z porozumienia możliwości wzięcia dużej liczby nadgodzin (na to zgodził się poprzedni przewodniczący związków zawodowych).
 
- Zażądaliśmy 500 zł podwyżki do płacy zasadniczej i wycofania się z porozumienia o nadgodzinach. Dyrekcja mami informacją, że średnia płaca w zakładzie wynosi 4 200 zł, ale nie mówi o tym, że ta średnia jest wyrobiona straszliwymi nadgodzinami – komentował we wrześniu 2019 r. Roman Kluczyk. - Związki zawodowe podpisały z dyrekcją porozumienie na temat nadgodzin z limitem 384 godzin rocznie. To porozumienie podpisane w sprawie nadgodzin miało być chwilowe, to było takie pogotowie, żeby poradzić sobie przy braku motorniczych. Ludzie zaczęli pracować w tych nadgodzinach, w tej chwili nie mają już sił. Posypały się zwolnienia chorobowe, nie było urlopów wydawanych ludziom, aby zapewnić przewóz osób, część osób zrezygnowało z pracy. Doszliśmy do wniosku, że bez radykalnego podniesienia płacy, dłużej nie damy rady. Tym bardziej że chętnych do pracy tutaj nie ma. Nic dziwnego przyszłość w tramwajach nie wygląda różowo.
 
Jak sytuację komentują elbląscy radni? - Na pewno nie jest to dobra wiadomość i zapewne nie była ona prosta do podjęcia, ale jednak jestem nią zaskoczony. Liczę, że do 17 lutego strony dojdą jednak do porozumienia – przyznał radny KWW Witolda Wróblewskiego Marek Osik.
 
- Póki co nie znam tematu. Trudno mi się wypowiadać – przyznał radny Koalicji Obywatelskiej Michał Missan.
 
- Apeluję i proszę mieszkańców Elbląga o wyrozumiałość i wsparcie dla pracowników Spółki. Wielokrotnie rozmawiałem z przedstawicielami załogi i niestety z rozmów wynikało, że nie ma innej drogi jak podjęcie próby strajku, który docelowo mam nadzieję doprowadzi do podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych. Stawki zasadnicze w Tramwajach Elbląskich są jednymi z niższych uposażeń, a przypomnę, że jest to zawód społecznej odpowiedzialności. Z informacji uzyskanych ze strony przedstawicieli załogi Prezydent Elbląga do dnia dzisiejszego nie włączył się do negocjacji, aby ten trudny problem rozwiązać. Przypomnę, że informowałem prezydenta Elbląga oraz Radnych na Sesji Rady Miejskiej o wszczętym sporze zbiorowym. Niestety wtedy większość koalicyjna zdecydowała, że nie jest to na tyle ważny temat, aby o nim dyskutować na Sesji Rady Miejskiej. Jest to kolejny problem z, którym władze Elbląga sobie nie radzą. Dziś apeluje do władz miasta o rozpoczęcie dialogu i jak najszybsze zamknięcie sporu zbiorowego aby mieszkańcy nie odczuli utrudnień a pracownikom zostały zwiększone wynagrodzenia – stwierdził radny Prawa i Sprawiedliwości Rafał Traks.

O komentarz zwróciliśmy się do Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.
 
Dziś popołudniu do Prezydenta wpłynęła informacja od Zarządu spółki o planowanym strajku pracowników. Na pewno będą prowadzone rozmowy w tej kwestii ze stronami tego sporu
 
- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik praswy Prezydenta Elbląga.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ ot
  Wtorek, 11.02

  beton.

 2. 2
  +7
  ~ SPRAWIEDLIWY
  Wtorek, 11.02

  PRACA MOTORNICZEGO ZACZYNA SIĘ OD 4:00 A DRUGA ZMIANA TRWA DO 23;30 ZA PRACĘ W CYKLU 7 DNI W TYGODNIU TJ.ŚWIĘTA ,NIEDZIELA ,SOBOTA TRZEBA BYĆ WYPOCZĘTYM I CAŁE ŻYCIE PRYWATNE PODPORZĄDKOWAĆ PRACY .WYNAGRODZENIE ZA 160 GODZIN PRACY W MIESIĄCU POWINNO WYNOSIĆ 4000NETTO .NA TAK ODPOWIEDZIALNYM I NIEWOLNICZYM STANOWISKU LUDZI SIĘ PRZEWOZI I ODPOWIADA ZA ICH ZDROWIE I ŻYCIE A TO WARTOŚĆ NAJWYŻSZA !

 3. 3
  +20
  ~ pamiętam
  Wtorek, 11.02

  Panie Missan, a czy mnie pamięć zawodzi, czy też przed wyborami rozmawiał pan w TE. Ale was Traks podsumował. Wstydu brak - to nieistotny temat, tak?

 4. 4
  +20
  ~ Ja też tu mieszkam
  Wtorek, 11.02

  Najważniejsze i jakże trafne zdanie z powyższego tekstu : kolejna sprawa z którą obecny zarząd miasta sobie nie radzi. Nie trzeba więcej ocen i analiz pracy Urzędu Miasta i Rady Miejskiej oraz działalności większości służb miejskich. To wyjaśnia wszystko, co niepokoi, dziwi lub wkur... w Elblągu.

 5. 5
  +16
  ~ Hipokryt !
  Wtorek, 11.02

  Kandydat na wiceprezydenta nie zna tematu. PO chce być bliżej prezydenta. A przecież już przykleili mu się do pleców. Tylko Elbląga żal. I Kidawy , która przez nich przerżnie wybory.

 6. 6
  --1
  ~ Zero
  Wtorek, 11.02

  Te P O ke gbac z Elbląga jesli przyjedzie. Won do swoich kod, rzy.

 7. 7
  --2
  ~ Zenon
  Wtorek, 11.02

  Czemu tylko 500. Walcie od razu w 1000.

 8. 8
  +12
  pampi - ZAWADA
  Wtorek, 11.02

  POpieram protest pracowników . Panie Missan " Póki co nie znam tematu. Trudno mi się wypowiadać – przyznał radny Koalicji Obywatelskiej " nie słyszał Pan o tak ważnym sporze ?? Kto Panu w to uwierzy ?? : ) Bo nie ja .

 9. 9
  0
  ~ Elblążanin
  Wtorek, 11.02

  Radny Traks proponuje dać podwyżki pracownikom, Brawo! Tylko niech powie, skąd? Może w ślad za podwyżkami podwyższyć ceny biletów? Chyba ze radny Traks zaproponuje ich obniżkę... ZZ chcą wycofania z podpisanego porozumienia, pusty śmiech. Trzeba bylo nie podpisywać. I nie pracujcie w nadgodzinach, po prostu. SPRAWIEDLIWY pisze, ze wynagrodzenie netto za 160H powinno wynosić 4000. I ze pracownicy odpowiadają za zdrowie i życie pasażerów. Tłumacze: za zdrowie i życie ludzi odpowiadają lekarze, z pensja mniejsza niż sugerowane 4000. Motorniczy odpowiadają za bezpieczny przewóz pasażerów.

 10. 10
  +7
  ~ Juz CZAS
  Wtorek, 11.02

  W kolo Elbląga referenda KIEDY W ELBLĄGU REFERENDUM.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.