Sobota, 4.12.2021, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Podwyżki dla nauczycieli. "To zostało zrzucone na samorządy, a tak być nie powinno"

16.12.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Podwyżki dla nauczycieli. "To zostało zrzucone na samorządy, a tak być nie powinno"

Ten rok był dla nauczycieli wyjątkowo trudny. W kwietniu strajkiem rozpoczęli walkę o wyższe pensje i zmiany w edukacji. Jak go kończą? - Dobrze, abyśmy się zderzyli w przyszłością, w której będzie widać, że oświata w tym państwie jest na właściwym miejscu. Na razie jednak do tego daleko. My nadal kontynuujemy protest. Myślę, że ten protest to jest sprawa długoterminowa. Tu chodzi o zmianę świadomości - mówi Gerhard Przybylski, prezes oddziału ZNP w Elblągu.

Miasto Elbląg w przyszłym roku otrzyma subwencję oświatową większą o około 10 mln zł. Do edukacji będzie musiało jednak dopłacić, bo wydatki wzrosną nie o 10, a 31,1 mln zł. W tej kwocie są podwyżki dla nauczycieli zaplanowane przez rząd na wrzesień 2020 roku. Z podobnymi problemami borykają się i inne gminy. Samorządy mają kłopoty, ale to nadal nie jest to, o co chodziło belfrom rozpoczynającym w tym roku walkę o godziwe pensje.

Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Nie mamy co do tego wątpliwości i nadal o to nam chodzi. Jednak podwyżki nie powinny być wprowadzane tak, jak to ma miejsce teraz, że obciążane nimi są samorządy. To wygląda tak, że u góry ktoś coś krzyknął, a samorządy są za to odpowiedzialne. Rząd mówi, wszystko macie w subwencji, a okazuje się inaczej. Wiele gmin z naszym kraju nie będzie mogła z tego powodu kłopoty, nie będzie inwestowało. My na razie kontynuujemy protest włoski. Jednak w nim chodzi przede wszystkim o uświadomienie, również samym nauczycielom, jakie obowiązki do nas należą, a jakie wykonujemy. Trudno powiedzieć ilu elbląskich nauczycieli bierze udział w tym proteście. Tu inaczej niż w przypadku kwietniowego strajku, jest to indywidualna sprawa każdego z nich. Jedno jest pewne. Nauczyciele nie uciekają od obowiązków i chęci pracy na rzecz dziecka. Chcą być jednak godnie wynagradzani i za to, co mają w umowach

- dodaje Gerhard Przybylski.

Ostatnie spotkanie płacowe w Ministerstwie Edukacji Narodowej nie wzbudziło entuzjazmu związkowców. Ministerstw edukacji Dariusz Piontkowski potwierdził 6 proc. podwyżki dla nauczycieli od września 2020 roku. Teraz jednak chodzi również o podniesienie pensji nauczycielom od 1 stycznia, kiedy to najniższa krajowa wzrasta do 2600 zł brutto. Projekt MEN w tej sprawie przewiduje m.in. wzrost pensji najniżej zarabiających pedagogów o 150 zł.

ZNP negatywnie zaopiniował ten projekt. Nie uwzględnia on propozycji Związku odnośnie do podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, jak również w ogóle nie przewiduje wzrostu wynagrodzenia. Trudno bowiem uznać za podwyżkę wynagrodzenia dostosowanie tabeli płac do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej od 1 stycznia 2020 r. W opinii przekazanej ministrowi edukacji ZNP żąda wzrostu stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w wysokości 15 proc. od stycznia 2020 r., czytamy na stronie związku.

- To spotkanie niczego nie wniosło i niczego nie wyjaśniło. Byłem przekonany, że minister edukacji narodowej przedstawi nam jakąś ofertę. Najniższe wynagrodzenia nauczycieli i tak musiałyby zostać wyrównane do poziomu płacy minimalnej. Jeżeli ta oferta ma polegać na tym, że od września nauczyciele dostaną 6 proc. podwyżki i że minister Piontkowski dopiero będzie o tym rozmawiał z ministrem finansów, to pytam się, gdzie ta podwyżka jest zapisana w projekcie budżetu, gdzie jest kwota bazowa? Przypomniałem ministrowi Piontkowskiemu, że w lutym br. deklarował, że jak będzie wchodziła w życie tegoroczna podwyżka, to nastąpi zmiana kwoty bazowej - mówił po spotkaniu z MEN 4 grudnia Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Stanowisko w tej sprawie zajął również Wolny Związek Zawodowy "Solidarność-Oświata". W opinii przekazanej ministrowi edukacji stwierdza, że projekt rozporządzenia określającego minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli jest nie do przyjęcia. Proponuje podwyżkę minimalnego wynagrodzenia o 500 zł dla wszystkie nauczycieli, a nie tylko dla tych, którzy po 1 stycznia zarabialiby mniej niż ustawowe minimum.

Na razie nie ma nas w budżecie na przyszły rok. Więc opowiadanie w tej chwili o jakichkolwiek podwyżkach jest niepoważne. Chciałbym, abyśmy w przyszłym roku wreszcie zderzyli się z przyszłością, w której będzie widać, że oświata w tym państwie jest na właściwym miejscu

- dodaje Gerhard Przybylski.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ nn
  Poniedziałek, 16.12

  Geruś daj spokój idz na emeryturę. Tak wszystko robisz aby nic nie zrobić.

 2. 2
  --6
  ~ Nie
  Poniedziałek, 16.12

  A za co ono chcą podwyżkę. Platne dwa miesiące wakacji nic nie robia. Ferie płatne. Przywileje.Eldorado.

 3. 3
  +11
  ~ Poważny problem.
  Poniedziałek, 16.12

  Co z ciepłem na przyszły rok ,grożą nam zimne kaloryfery!!!!!!

 4. 4
  +12
  ~ Kryspin
  Poniedziałek, 16.12

  Najłatwiej rozdaje się cudze pieniądze. A co na to nasi posłowie partii rządzącej? Mają jakieś wytłumaczenie inne niż "wina Tuska"?

 5. 5
  +1
  ~ Daro
  Poniedziałek, 16.12

  Dla nauczycieli tylko? Kurcze. A dla firm niby nie? Co za bzdura. Szok. To przedsiębiorcacow lupie ten kraj.

 6. 6
  --4
  ~ Janos
  Poniedziałek, 16.12

  pisałem, żeby nie dawać podwyżek. Jak nic przepiją.

 7. 7
  +4
  ~ Milka
  Poniedziałek, 16.12

  Każdy gada tylko. Tyle można każdy zza pieca zerka taki nasz głos zza fotela. Hahahaha

 8. 8
  +10
  ~ znowu udaje że jest potrzebny
  Poniedziałek, 16.12

  Mieć takiego Gerharda dla nauczycieli , to jak mieć "prezydenta" dla miasta, który zmienił nazwisko na Władysław Kosiniak Kamysz i chodzi z taką tabliczką po mieście przedstawiając się mieszkańcom. A miasto dryfuje i nauczyciele też, bo "wybrani" realizują swoje i partyjne (psl) cele. To już nawet nie jest stan umysłu - to bezhołowie. Nawet kundel potrafi się przywiązać do jednego pana i służyć mu za michę. panie Gerhard - ciszej nad pańską działalnością, bo znowu nauczyciel znajdzie się w Rubnie po stronie rzeki. Nawet na siedzenie związkowe trzeba mieć pomysł. Może jakaś tabliczka ze zmienionym nazwiskiem jak uczynił to pański kumpel?

 9. 9
  --2
  ~ Smutna
  Poniedziałek, 16.12

  Hejt pisu na nauczycieli trwa.

 10. 10
  +4
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 16.12

  premier z ministrem chetnie daja podwyzki wszystkim ktorzy tylko chca bo daja nie swoje a samorzady niech sie martwia a narod drze sie ze podwyzki wszystkiego co sie tylko da nie rozumiejac zeby dac to trzeba miec a skad?z nieba nie chce spadac wszyscy musza sie zrzucic

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0054559707642