Środa, 3.06.2020, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przekop Mierzei Wiślanej jeszcze nie ruszył, a już przyciąga do Elbląga turystów

02.12.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przekop Mierzei Wiślanej jeszcze nie ruszył, a już przyciąga do Elbląga turystów

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jeszcze nie ruszyła. Jednak w Elblągu kwitnie już "turystyka przekopowa". Coraz więcej osób odwiedza nasze miasto, aby przy okazji zobaczyć miejsce rządowej inwestycji.

Elbląg staje się coraz popularniejszy wśród turystów. W tym roku Informację Turystyczną odwiedziło około 48 tys. osób, czyli o 10 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Z kolei elbląscy hotelarze sezon zakończyli pięcioprocentowym wzrostem liczby turystów. 86 procent z nich to Polacy i indywidualni turyści. Na czwartym miejscu są Niemcy, na trzecim Rosjanie, a na drugim Łotysze. Do naszego miasta nieodmiennie przyciąga ich Stare Miasto i Kanał Elbląski. Od niedawna do tej listy dołączył również przekop przez Mierzeję Wiślaną.

Elbląga zaczyna się w tej chwili kojarzyć z przekopem. To widać pod biorąc pod uwagę zainteresowanie przedsiębiorców, jak i turystów. W sezonie hotele, informacja turystyczna, przewodnicy mieli dość sporo pytań, gdzie jest ten przekop. Myślę, że za kilka lat będzie to jeden z ważniejszych elementów promocyjnych miasta

- mówił Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki UM w Elblągu, podczas Komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki.

Przypomnijmy. Budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jeszcze nie ruszyła. 4 października, w Elblągu, podpisano umowę na wykonanie pierwszego etapu inwestycji. Umowa z polsko-belgijskim konsorcjum opiewa na 992 mln zł. Za te pieniądze wykonawca wybuduje m.in.: port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i mostami oraz sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym. 18 października, Urząd Morski w Gdyni przekazał wykonawcy teren, na którym prowadzone będą prace. Ten na razie przygotowuje się do ich rozpoczęcia. Pierwsze efekty, jak zapewniał niedawno minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, mają być widoczne w przyszłym roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok.

W opinii ludzi, ten przekop już jest, już się buduje. Sam przekop trzeba będzie bardzo mocno wykorzystywać i przygotowywac się do tego

- dodał Adam Jocz.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Koczkodan
  Poniedziałek, 02.12

  Brawo PiS, brawo Jarosław Kaczyński, brawo poseł Wilk, zapisujecie się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta.

 2. 2
  +6
  ~ szukanie sukcesu?
  Poniedziałek, 02.12

  Rzeczywiście Rosjan przyciąga do Elbląga przekop. Niemców też. Jest miesiąc cudu betlejemskiego, ale żeby tak bredzić? W całej Polsce i 3/4 Europy odtrąbiono strategiczny przekop, więc nic dziwnego że ludzie pytają Miała już być widziana kilku kilometrowa kolejka inwestorów i armatorów chcących wykorzystywać przekop i gdzie oni są. Autobus niemieckich emerytów lub Łotysz i Rosjanin na zakupach to żaden efekt przekopu. Pytanie o przekop jest takie same jak pytanie o prezydenta miasta i RM - czy jest, gdzie jest, czy coś robi ? Jedna uniwersalna odpowiedź : "z uwagi na ... - nie".Ciekawy jest ten Jocz - szczerze przyznaje, że legenda przekopu przyciąga więcej turystów niż jego departament. A ilu odstrasza zapuszczona przez kozła Dolinka, Bażantarnia, Chrobry, basen adolfa? Brak danych.

 3. 3
  +6
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 02.12

  Ale bzdura!!!

 4. 4
  --3
  ~ stefan rembelski
  Poniedziałek, 02.12

  Sadzę że Bruksela niebawem wydzieli ze środków spójności duże pieniądze na projekt szkoleniowy " Jak nie marnować publicznych pieniędzy" w ramach którego nowo wybrane parlamenty we wszystkich krajach będą miały obowiązek przyjechać do Elbląga by na własne oczy zobaczyć nikomu nie potrzebna dziurę w ziemi za miliard zł. Ten projekt obejmie również wszystkie europejskie uczelnie ekonomiczne. Więc trochę na opak ta absurdalna inwestycja ubocznie wywoła ogromny ruch turystyczny, Kolejki będą na co najmniej rok do przodu. Zapisy i przedpłaty będzie przyjmował oczywiście Adam Jocz.

 5. 5
  +1
  ~ zagadka
  Poniedziałek, 02.12

  w powyższych komentarzach ukrył się cymbał - wskaż swój typ.

 6. 6
  +5
  ~ anonim
  Poniedziałek, 02.12

  To już go oddali do użytku?Brawo i jak szybko.Brawo PiS jutro mają otworzyc Centralny Port Komunikacyjny.Jak pięknie i nawet już milion obywateli ma czym dojechać do tych cudów elektrycznym cackiem.W Radomiu port lotniczy także już ukończony na równi z ziemią.

 7. 7
  +2
  ~ Miś na miarę możliwości
  Poniedziałek, 02.12

  Pytanie w Elblągu gdzie jest przekop, jest jak pytanie w Szczecinie gdzie jest plaża... Kogo zatrudniają w tym urzędzie, że twierdzi, że wzrost przyjazdów turystów o 5 % to z powodu przekopu? Może to jednak z powodu mostu w Nowakowie ? ;-) Przecież są analizy, że ruch turystyczny wzrasta w Polsce o kilka procent rocznie i będzie wzrastał. Ludzie poszukują ładnych miejsc, gdzie jest dużo przyrody, można odpocząć, naładować akumulatory, itd. Na bank nikt nie przyjedzie z powodu przekopu, mostu czy wiaduktu. Poza tym gdzie Ci mityczni inwestorzy ? Przecież miały inwestować firmy ukraińskie i białoruskie, to miało być ich okno na świat. Czy ich będzie tyle co mitycznego bursztynu, gdzie wydobycie przewyższa wartość bursztynu? Przekop mierzei to MIŚ NA MIARĘ NASZYCH MOŻLIWOŚCI.

 8. 8
  +16
  ~ M@jd@n
  Poniedziałek, 02.12

  KOPAĆ - KOPAĆ I JESZCZE RAZ KOPAĆ i nie odpuszczać.

 9. 9
  +5
  ~ anonim
  Poniedziałek, 02.12

  Świetny tytuł i tekst do TVPiS.Czerwony pasek z takim tytułem to tylko Kurski mógłby pozazdrościć...wycięte drzewa atrakcją turystyczną...GENIALNE!!!

 10. 10
  +4
  ~ tywieszkto
  Poniedziałek, 02.12

  Koczkodan-a z resztą nie ma takich słów by okreslić twoje"uwielbienie"dla "słusznej partii i jej przywódcy"......Amen

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.