Piątek, 29.05.2020, Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za godzinę pracy 8,50 zł. Taka stawka nie pomaga wyjść z bezrobocia, widać to w Elblągu

26.11.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za godzinę pracy 8,50 zł. Taka stawka nie pomaga wyjść z bezrobocia, widać to w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

340 zł za 40 godzin pracy w miesiącu. To kwota, która ma pomóc osobom długotrwale bezrobotnym się usamodzielnić. Nic dziwnego, że elbląscy urzędnicy mają problem ze znalezieniem chętnych, którzy chcieliby podjąć się wykonywania prac społecznie użytecznych.

Prace społecznie użyteczne to forma wsparcia dla bezrobotnych niekorzystających z zasiłku, którzy jednocześnie korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. Regulowana przepisami, funkcjonuje już od wielu lat, również w Elblągu. Elbląscy urzędnicy mówią wprost to przeżytek. Na potwierdzenie podają statystyki z realizacji prac w tym roku.

To zadanie realizujemy wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Elblągu. Początkowo do tych prac wytypowano 81 osób. Przeszły one bardzo długą rekrutację, miały to być osoby, które zadeklarowały swoją gotowość do usamodzielnienia, ale już na samym początku 11 osób zrezygnowało. Następnie spośród 70 osób, które prace podjęły, 25 osób przerwało ją z różnych powodów - śmierci bliskiego, ciąży, pogorszenia stanu zdrowia, czy też wręcz bez powodu

- mówiła Beata Kulesza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej podczas Komisji zdrowia i spraw społecznych w poniedziałek, 25 listopada.

W 2019 roku, prace społecznie użyteczne w Elblągu, odbywały się w 19 placówkach m.in. Domu Pomocy "Niezapominajka", Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1, hospicjum, Stowarzyszeniu "Serce za Uśmiech", Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Uniwersytecie III Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Osoby korzystające z tej formy wsparcia, najczęściej pracowały jako: konserwator, opiekun osoby niepełnosprawnej, pomoc kuchenna, pracownik administracyjno-biurowy, robotnik gospodarczy, sprzątaczka, czy magazynier. Zrealizowano prace na kwotę ponad 97 tys. zł.

Podobnie jak w zeszłym, tak i w tym roku, to narzędzie bardzo trudno było wdrożyć. Za tę usługę są małe płace. Stawka za godzinę, w ciągu roku zmieniała się z 8,30 zł, teraz wynosi 8,50 zł za godzinę. Osoby objęte tą formą muszą w miesiącu wypracować 40 godzin. To daje w tej chwili kwotę 340 zł miesięcznie. Stoimy na stanowisku, że ten rodzaj aktywizacji zawodowej jest nieadekwatny do obecnych czasów

- dodaje szefowa, elbląskiej pomocy społecznej.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ Stan umysłu w POLAND
  Wtorek, 26.11

  To są jakieś żarty z tym wyjściem z bezrobocia w tej formie .

 2. 2
  +20
  ~ to głęboki stan umysłu
  Wtorek, 26.11

  To jest jak pomoc dla ofiary z połamanymi nogami w wykopie - podano mu linę na wysokości 3m nad poziomem. Ma doskoczyć. Pomoc, która pomocą nie jest upadla człowieka niczym napis "Arbeit macht frei". Odrobina empatii .

 3. 3
  +19
  ~ A ja
  Wtorek, 26.11

  Dac tym U P taka pensje może będą zadowolone. Elblag to dziura .

 4. 4
  +14
  ~ bieda az piszczy
  Wtorek, 26.11

  Zlikwidowac caly ten smieszny UP generuje koszty a efekt oplakany...

 5. 5
  +17
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 26.11

  To nie tylko żarty (w zasadzie to skandal), ale również złamanie prawa, bo jest to stawka poniżej ustawowego minimum.

 6. 6
  +9
  ~ Wielki Volare
  Wtorek, 26.11

  O jak urzędowo rodzinnie! To jednak jedna wielka klika o pardon rodzina!ale czy etycznie ?

 7. 7
  +16
  ~ Prawnik
  Wtorek, 26.11

  A te panie to ekspertki z jakiej dziedziny? Jakie są ich kompetencje? To chyba kpina z ludzi!

 8. 8
  +15
  ~ edzio
  Wtorek, 26.11

  Na zdjęciu dwójka filozofów z Wodociągów. PRACUSIE !!!!!!!

 9. 9
  +10
  ~ maze
  Wtorek, 26.11

  do edzio- nie pracusie tylko nieroby i pasożyty Wodociągów

 10. 10
  +5
  ~ To już są k.....a jaja
  Wtorek, 26.11

  Osobiście gdyby mnie coś takiego zaproponowali wziął bym te 340zł wyjął z portfela rzucił prosto w twarz i powiedział, że właśnie dostała pensje od mojej skromnej osoby i niech podnosi d....e i z.....la teraz do roboty. Jak by wychodziła dał bym jej również 2 metry liny. A ja posiedzę na jej krześle przez 7 godzin (tak siedem bo godzina to jest chodzenia i p......nia kocopolow z koleżankami) po czym kazał bym iść jej kupić coś na obiad dać dziecku na stołówkę komitet rodzicielskie jak i dodatkowe materiały do szkoły. O jak by już tak patrzyła na mnie z blagalnym wzrokiem dodał bym, że na początku dostała Line, z której może skorzystać jak już nie wie co dalej zrobić.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.