Wtorek, 11.08.2020, Imieniny: Luiza, Zuzanna, Wlodzimierz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Infrastruktura stoku narciarskiego jest w fatalnym stanie. Miasto chce kupić tylko niezbędne minimum

22.11.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Infrastruktura stoku narciarskiego jest w fatalnym stanie. Miasto chce kupić tylko niezbędne minimum
Fot. Ryszard Biel

Infrastruktura Góry Chrobrego jest w tak złym stanie, że konieczny byłby bardzo kosztowny remont, aby stacja i stok narciarski znów mogły działać. Tak wynika z ekspertyz przeprowadzonych na zlecenie Miasta. Prezydent rekomenduje odkupienie jedynie niezbędnego minium - zbiornika retencyjnego, parkingu i ciągów pieszych. Radni decyzję w tej sprawie podejmą w przyszłym tygodniu.

Podczas sesji, 28 listopada, elbląscy radni mają przyjąć stanowisko w sprawie nabycia nakładów niezbędnych do funkcjonowania stacji i stoków narciarskich na Górze Chrobrego w Elblągu. Miasto przygotowało sześć wariantów zakupu. Podczas Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki przedstawił je wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. Różnią się one ilością kupowanej infrastruktury, planowanym zakupem nowej i ceną. Najdroższa propozycja (wariant nr 3) - zakup nowych urządzeń wyciągowych, igelitu, odkupienie niezbędnej istniejące infrastruktury i jej naprawa -kosztowałaby blisko 3 mln 168 tys. zł. Najtańszy jest wariant nr 6. Zakłada on wykupienie jedynie zbiornika retencyjnego, parkingu i ciągów pieszych. Miasto oszacowało go na ok. 350 tys. zł.

Prezydent rekomenduje przyjęcie wariantu szóstego. Nie jest tajemnicą, że w budżecie na rok 2020 mamy o 45 mln zł mniej, z tytułu obniżenia podatków i konieczności wydatkowania 25 mln zł z tytułu podwyżki dla nauczycieli, które zostały zapowiedziane przez rząd, ale niestety niezabezpieczone odpowiednią subwencją oświatową. Gdybyśmy chcieli, żeby ten stok był funkcjonalny, pracował nawet w okresie tych temperatur nieprzekraczających na minusie 0 stopni Celsjusza, to jak oszacowaliśmy, kosztowałoby to około 5 mln zł. Takich pieniędzy nie mamy. Dlatego proponujemy, aby wykupić to, co już jest i nie ulega degradacji. W przypadku, kiedy pojawią się możliwości finansowe, przystąpilibyśmy do wyposażenia Góry Chrobrego, tak aby mogła ona funkcjonować

- mówił wiceprezydent.

- Czy miasto doprowadzi do tego, żeby Góra Chrobrego pracowała? Tak, ale na pewno nie w roku 2020. Na pytanie kiedy, dziś nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, nie wiemy, jakie będą kolejne lata - dodał Janusz Nowak.

Przygotowanie wariantów, poprzedziły ekspertyzy stanu technicznego infrastruktury zamontowanej na stoku, przeprowadzonej na zlecenie Miasta. Okazuje się, że ten pozostawia wiele do życzenia.

- Infrastruktura jest zużyta w różnym stopniu - wyjaśnia wiceprezydent. - Zależy, o których urządzeniach mowa. Jednak większość z nich wymagałaby remontu kapitalnego, a są też elementy takie jak liny, które nie nadają się już do niczego. Koszt naprawy tej infrastruktury byłby wyższy niż kosz jej zakupu. Jeszcze dwa lata temu, ta infrastruktura była w lepszym stanie technicznym, niestety czas robi swoje.

Radni podczas komisji jednogłośnie przychylili się do rekomendacji prezydenta. Jednocześnie wskazywali, że Góra Chrobrego to temat, z którym prędzej czy później miasto musi się zmierzyć. - Ten obiekt jest potrzebny miastu. Myślę, że to miejsce ma różne możliwości, nie tylko narciarstwa. Zdemontowanie parkingu i ciągów byłoby stratą dla nas wszystkich. To trzeba zachować. Ten szósty wariant, to w tej chwili dla miasta jest optymalna rzecz - mówił radny Marek Burkhardt (KWW Witolda Wróblewskiego).

Nie mówimy w ogóle o zmianach klimatycznych. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę tego, co będzie działo się w najbliższym czasie, jeśli chodzi o klimat, to ta inwestycja będzie nietrafiona. Inwestycja w śnieg byłaby mega droga, utrzymanie tego na porządnym poziomie kosztowałoby bardzo dużo. Upierałbym się przy tym, żeby tę górę zagospodarować natomiast narciarstwo, w naszym położeniu geograficznym, nie utrzyma się, nie jesteśmy w stanie zaplanować zim.

- podkreślał Bogusław Tołwiński (Koalicja Obywatelska).

Ostateczne stanowisko w sprawie zakupu infrastruktury znajdującej się na stoku radni przyjmą podczas sesji, w przyszłym tygodniu. Nie należy zapominać, że decyzja w tej sprawie należy również do jej właściciela, który może się zgodzić lub nie na propozycję Miasta.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ 100% elblążanin
  Piątek, 22.11

  ".....to jak oszacowaliśmy, kosztowałoby to około 5 mln zł......."Ciekawe wyliczenia..... chyba z sufitu? Szkoda, że w radzie miejskiej nie ma sympatyków narciarstwa........ oj szkoda. Tylko dzieci i narciarzy szkoda.

 2. 2
  +4
  ~ Parodia
  Piątek, 22.11

  Elbląg 130tys mieszkańców nie potrafi zadbać o górę chorobrego .A mała miescina na mazurach ma podobna gote i maja sztuczny snieg,wyciagi w tym gondolowy. Odejdzcie nic nie potraficie.

 3. 3
  +17
  ~ Zdjęcie
  Piątek, 22.11

  Ciągle te same osoby przy stole i w tym jest problem. Cieniasy.

 4. 4
  +17
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 22.11

  Jeżeli Prezydent zagwarantuje mróz i śnieg w co najmniej dwóch zimowych miesiącach to można rozważyć zakup sprzętu do uprawiania narciarstwa. W przeciwnym wypadku to byłoby wyrzucanie publicznych pieniędzy, a to jest czyn karalny.

 5. 5
  +14
  ~ Anonimek1
  Piątek, 22.11

  Ludzie czy wy widzicie ile darmozjadów tam siedzi na posiedzeniu ? Każdy ma ciepły stołek i w głębokim poważaniu naszą Górę Chrobrego.

 6. 6
  +17
  ~ Narciarz
  Piątek, 22.11

  Za PRL działał zawsze i wielkich kosztów nie generował. 1 wyciąg, 2 osoby z obsługi i prawdziwym narciarzom to wystarczyło. Teraz musi być lans i cała otoczka za miliony, żeby pseudo narciarze mogli pochwalić się zdjeciami. Nic dziwnego że się nie opłaca.

 7. 7
  +19
  ~ góra czerepaka
  Piątek, 22.11

  I przewidziałem. Po latach kumple kozła podnieśli cenę za złom. Co kozioł sprzedał koleżkom, że miasto nawet nie ma ścieżek i zbiornika, czyli terenu, gruntu? Miasto będzie dzierżawić "coś tam" od kumpli kozła po to , by kolesie nie stracili grosika. A podatki to oni miastu płacą takie jak Wiesiek czy mają "darowane"? "Radni" zamiast obciążyć dzierżawcę podatkiem , to wymachem rąk popierają sugestie kozła. Nic z takiej formuły nie będzie - wariant nr 6 , to wyrzucone pieniądze, a prowizorka pozostanie wieczna. Albo nowy komplet , albo koszona trawa. No ale kumple. Mimo krytyki , kozioł swoich nie zostawi i zadba o nietykalnych. W efekcie kupi ten złom i te liny Nowaka za cenę nowego. Mieszkańcy zapłacą, bo "wybrali".

 8. 8
  +13
  ~ zwolnić czerepaka
  Piątek, 22.11

  Wolał bym, chcę, aby zrobiono coś kompletnie. Skoro zaczyna się (podobno, kozioł mówił) praca nad ucywilizowaniem Dolinki, to niech ona zostanie zrobiona z amfiteatrem na XXI wiek. Kumple kozła na Chrobrym niech trochę poczekają i po Dolince kompleksowo Chrobry. Po tym basen adolfa. Tego - harmonogramu terminowego - oczekuję od kozła. Zobaczył taczkę w Castoramie i zapędził kww i koalicjanta do "opracowania" nierealnych bajek. Ciągle są "szacunki" a nie konkrety. Zwolnić czerepaka i będzie kasa. Oj , nie. On kumplem jest i musi udoić to co wpłacił.

 9. 9
  +10
  ~ Hegemonka
  Piątek, 22.11

  i tak do us.... ej śmierci, rozmowy w Baden - Baden, wynik żaden - żaden , referendum, normalny prezydent i inna rada miejska

 10. 10
  +9
  ~ Informacja
  Piątek, 22.11

  Czy da zbierane podpisy pod referendum i gdzie u kogo. Czy czekamy na agonie miasta.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.