Sobota, 4.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Warto przeczytać! Rozbudowa szpitala miejskiego. Część oddziałów wypadła z projektu, ale koszt inwestycji wzrósł

13.11.2019, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Warto przeczytać! Rozbudowa szpitala miejskiego. Część oddziałów wypadła z projektu, ale koszt inwestycji wzrósł
Fot. Ryszard Biel

Cena, którą potencjalni wykonawcy zaśpiewali sobie za budowę bloku operacyjnego i modernizację Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II przy ul. Komeńskiego na długo zastopowała tę inwestycję. Ostatecznie jej projekt okrojono, a koszt zwiększono o ponad 12 mln zł. W tej chwili szpital po raz drugi wystąpił o dofinansowanie unijne. Czy je uzyska? Tego dowiemy się jeszcze w tym roku.

Kwoty zaproponowane w przetargu zastopowały inwestycję. Teraz projekt został okrojony. Poprzednio planowaliśmy modernizację jedenastu oddziałów. W tej chwili mamy w projekcie cztery oddziały: chirurgię dziecięcą, pediatrię, psychiatrię i rehabilitacjaę kardiologiczną. Bez zmian pozostaje kwestia budowy bloku operacyjnego. Ogólnie zakres rzeczowy inwestycji się zmniejszył, ale jej zakres finansowy się zwiększył

- mówi Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

Poprzednio inwestycję wyceniono na 39 mln 470 tys. zł, z czego dofinansowanie wynosiło ponad 32 mln 919 tys. zł. Obecnie koszt inwestycji oszacowano na 51 mln 687 tys. zł, czyli o ponad 12,2 mln zł więcej niż poprzednio. W tej chwili kwota dofinansowania o które się wnioskuje wynosi 35 mln 896 tys. zł. To oznacza, że o dwukrotnie zwiększy się wkład własny szpitala.

Wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych został złożony 25 października. - Procedury idą bardzo szybko, wyników spodziewamy się jeszcze w grudniu - wyjaśnia rzeczniczka szpitala.

W nowym projekcie zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2022 roku. Oczywiście to może się trochę przesunąć. Wpływ na to będzie miało postepowanie przetargowe, to, jak szybko uda nam się wyłonić wykonawcę. Nie ukrywam, że ten etap inwestycji, w tej chwili jest dla nas najważniejszy, ale i chyba najbardziej stresujący

- dodaje Małgorzata Adamowicz.

Przypomnijmy. Na budowę nowego bloku operacyjnego i modernizację części oddziałów szpital miejski czeka już od kilku lat. Zakładowi udało się pozyskać unijne pieniądze na zakrojoną na szeroką skalę przebudowę. W 2017 roku popisano umowę z województwem warmińsko-mazurskim na dofinansowanie w wysokości 33,5 mln zł na realizację projektu „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu”.

Pieniądze, plus wkład własny, miały pozwolić nie tylko na rozbudowę bloku operacyjnego przy ul. Komeńskiego, ale również na modernizację pomieszczeń dla potrzeb oddziałów. Szpital ogłosił przetarg i okazało się, że realizacja inwestycja jest o wiele trudniejsza niż zakładano.Firmy, które stanęły do przetargu zaproponowały sumy znacznie przewyższające budżet zadania.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Stanowcze nie
  Środa, 13.11

  Jakim prawem pieniądze nie idę wszystkie na rozbudowę dxpitala w Elblągu. Popatrzcie wiocha olsztyn buduje od podstaw nowy szpital za szpitalem do tego nowoczesny sprzęt. Elbląg z łaski coś dostaje i buduje. Chamstwo i tyle.

 2. 2
  +9
  ~ Przegięcie
  Środa, 13.11

  Gnac radnych i prezydenta za taki stan rzeczy. Kiedy referendum.

 3. 3
  +9
  ~ elblążanin
  Środa, 13.11

  petensje do pożytecznych idiotów co głosowali na PO,mają swoich w Urzędzie marszałkowskim ,debili posłów i senatorów Gelert i Wcisło,którym zalezy na dorwaniu się do koryta a Elbląg mają w dupie jak zawsze!!!!!!!!!!!!Dla Elbląga nic nie zrobią a oni dzielą pieniądze w Urzędzie marszałkowskim i jeszcze pani Kluge!!!

 4. 4
  0
  ~ Jokasta
  Środa, 13.11

  Szpital - rzeźnia. Bezczelnie zasłaniają się patronatem JP II, a uprawiają pachamamę.

 5. 5
  +2
  ~ Staszek Kierowca
  Środa, 13.11

  Kiedy wreszcie referendum ???!!!!

 6. 6
  +5
  ~ Czytelnik
  Środa, 13.11

  "Cena, którą potencjalni wykonawcy zaśpiewali sobie za budowę" - rozumiem, że to tylko portal lokalny, ale kto pisze takie teksty? Brzmi jak cytat z rozmowy pod przysłowiową budką z piwem. Mierny warsztat dziennikarski. Nie wytykam reszty błędów, zatrudnijcie korektora.

 7. 7
  +5
  ~ Dede
  Czwartek, 14.11

  Bo w Olsztynie przybywa mieszkańców a w Elblągu ubywa.

 8. 8
  0
  ~ dobra decyzja
  Czwartek, 14.11

  Eksaponujecie nazwe jak by byla nawazniejsza to po co sie leczyc moze modly do swietego wystarcza a nie tylko narzekania chcielscie wybrac matola wilka ?to juz by was likwidowal a zreszta tak dziala w sejmie na rzecz elblaga ze go nie widac wcisla i gelert chociaz cos robia a wilk i ten dtugi koles od spirytusa siedza cicho biora kase i maja elblag w d............ liczy sie kasa a nie wy chociaz wam sie przeciez nalezy

 9. 9
  +3
  ~ Tupas
  Czwartek, 14.11

  Jak śpiewali, to i może tańczyli ci wykonawcy.

 10. 10
  --2
  ~ wujek dobra rada
  Czwartek, 14.11

  debilu"dobra decyzja " kup sobie blaszkę i j...j się w czaszkę jak radzi twoja posłanka Jachira. Gelert i Wcisło srają na Elbląg czyli ***o robią dla Elbląga. Jak mało blaszka kup sobie młotek i i ponów czynność!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.