Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Justyna Breś: 60 procent terenów nadbrzeża nie jest efektywnie wykorzystywana

09.10.2019, 16:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Justyna Breś: 60 procent terenów nadbrzeża nie jest efektywnie wykorzystywana
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
REKLAMA
Justyna Breś w 2017 rok  otrzymała I nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział w Gdańsku za pracę magisterską pt. „Studium transformacji frontu wodnego Elbląga”. Swoją pracę elblążanka przedstawiła Prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Miasta Antoniemu Czyżykowi. Jakie wnioski zawarła w swojej pracy?
 
- Przyświecał mi cel popularyzacji Elbląga w świecie naukowym oraz popularyzacji zagadnienia zagospodarowania waterfrontów w małych i średnich miastach. Bardzo często mówił się o przestrzeniach wodnych w metropoliach, a w średnich miastach już mniej – zaznaczyła Justyna Breś.
 
Waterfront w urbanistyce opisany jest jako teren lądowy znajdujący się na krawędzi akwenu wodnego. - W XX w. zaobserwowaliśmy odwracanie się miast od wody – stwierdziła Justyn Breś. - Na szczęście w połowie XX w. zaczęto zauważać, że te tereny stanowią niesamowity potencjał. Ruch rewitalizacji waterfrontów rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych, a później przeniósł się na grunt europejski.
 
Elblążanka wróciła uwagę na trzy podejścia do rewitalizacji waterfrontów. - Jedno z nich polegało na wyburzeniu wszystkiego, co istniało na tym terenie po przemyśle i zbudowania czegoś zupełnie nowego, o nowym charakterze. Później zaczęto skupiać się bardziej na adaptacji przestrzeni poprzemysłowej i związane bardziej z adaptacją przestrzeni przemysłowej i wykorzystaniu charakteru portowego, który świadczy o tożsamości miasta – wymieniała Justyna Breś. - Teraz obserwuje się działania, które nie tylko zajmują się przywróceniem portowego charakteru, ale także i drobnych funkcji portowych i funkcji związanych z rekreacją wodną.
 
- Na przestrzeni 50 lat, od kiedy trwa ruch rewitalizacji przestrzeni waterfrontów na świecie, można wyróżniać liczne działania zakończone sukcesem – dodała Justyna Breś. - Dobrym tego przykładem na polskim podwórku jest Bydgoszcz czy Poznań.
 
Nasze miasto również działa w tym temacie. - Elbląg razem z 43 miastami w Polsce opracował w 2019 r. bardzo ważną strategię dot. adaptacji do zmian klimatycznym, która w dużej mierze odnosi się do terenów nadwodnych – przyznała Justyna Breś. - Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego miasta członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do opracowania planów przestrzennych na przestrzeniach wodnych do 2021 r. (…) Te plany mają też dotyczyć wód portowych w obrębach miast.
 
Elbląg ma w temacie waterfrontu niemałe pole do popisu. - Pierwsze czynności w kierunku rewitalizacji waterfrontów zostały podjęte. Przykładem tego jest Bulwar Zygmunta Augusta – stwierdziła elblążanka.
 
 
Jednak Miasto wciąż posiada tereny niezagospodarowane, które pozostają we własności publicznej, co stwarza duże możliwości rozwoju. W części wschodniej terenu waterfrontu funkcje są stabilne, ale we fragmencie południowo-zachodnim występują funkcje o charakterze tymczasowym. Zdecydowanym walorem środowiskowym przestrzeni nadbrzeża jest Stare Miasto, Wyspa Spichrzów. Na uwadze trzeba mieć zagrożenie w postaci terenów zalewowych, które tworzą bariery przestrzenne (…) oraz problemy społeczne w dzielnicy Zawodzie
 
– wymieniała Justyna Breś.
 
Zdaniem Justyny Breś blisko 60 procent terenów nadbrzeża nie jest efektywnie wykorzystywana. Jaką wizję rozwoju zaproponowała elblążanka? - Tereny północe mogłyby być dobrym terenem rozwojowym dla portu, który mógłby się rozrastać w związku z Przekopem Mierzei. Należałoby zagospodarować Wyspę Spichrzów, wprowadzenie nowych terenów mieszkaniowych i usługowych, a także terenów infrastruktury zielonej i niebieskiej, która przeciwdziałałaby zagrożeniu powodziowemu – opowiadała.
 
- Gospodarka powinna być oparta na wodzie i przemyśle związanym z małymi jednostkami wodnymi (…) Rozwój turystyki, która zostanie otwarta przez przekop Mierzei i drogę do Gdańska. (…) Postawienie na charakter portowy miasta, zachęcenie nowych inwestorów, mieszkańców i turystów do przebywania w Elblągu. Rozwój terenów mieszkaniowych o charakterze ekspensywnym z zielenią. (…) Nowa dzielnica w bardzo korzystnej lokalizacji, na południu od Starego Miasta i Wyspy Spichrzów, na terenach poprzemysłowych – wymieniała Justyna Breś.
 
 
Chciałabym zaznaczyć, że to, co Miasto robi jest bardzo ważne. Skupianie się na terenach nadbrzeżnych jest kluczowe na drodze rozwoju Elbląga. Ta polityka powinna być zdecydowanie dalej prowadzona w sposób kompleksowy wraz z monitoringiem stanu zaawansowania i kolejnych potrzeb związanych z przestrzenną wodną
 
– dodała Justyna Breś.
 
 
Jak Prezydent ocenił prezentacje elblążanki?
 
Bardzo się ciesze, że mieszkańcy angażują się w rozwój miasta. Chociaż niektóre tezy są dyskusyjne, jak na przykład przeciwpowodziówka. To jest osobny problem, który stoi przed nami. Tereny, które są obecnie nie do końca zagospodarowane wynikają z tego, że mamy dwa terminale niewykorzystane. Dlaczego? Bo nie ma ruchu
 
– podsumował Witold Wróblewski.
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Seaman
    Środa, 09.10

    To trzeba tyle zasobów, ludzi i pieniędzy? Pracuję w tym pseudo porcie juz sporo lat. Wystarczylo zadzwonić do mnie i powiedziałbym wszystko co tu jest nie tak. Plusów praktycznie brak.

  2. 2
    +4
    ~ Racja madra kobieta
    Środa, 09.10

    I co oczy wam otworzyła młodą osoba ale to nie dociera. Od lat piszemy mówimy nikt z was w tym U M nie rozumie o co nam chodzi. Wiadomo od lat że rzeka Elblągu ma potencjal niewykorzystany. Dlaczego oba brzegi rzeki są w takim stanie bez tras rowerowych i oswietlonych deptakow,bez laweczek. Wyspa spichrzow obraz nędzy i rozpaczy a ile było projektów wizualizacji i co nic . Szkoda pisania o was rządzący i waszym podejściu do rzeki Elbląg. BtWo dla tej kobietki i jej pracy.

  3. 3
    +10
    ~ Przykład
    Środa, 09.10

    Jest w Elblągu budynek żeglugi i była w nim kasa na statki co jest knajpa i pseudo plaza. Obok klepisko nie boisko piłki plażowej. Kiedy były w Elblągu statki ,wodoloty i imprezy nawet wojsko wpływala statkami. Co jest teraz widzimy nic. Kanalik w koło wyspy spichrzow zarosniety, zaniedbany tak rządzicie . Miast Elbląg nad wodą, slogan i tyle. Powiedzcie wprost włodarze że nie potraficie i już. A nie wybiegi bo brak kasy ,za duzo pozwolenie by olsztyn robil co chce z Elbląga. Nasze nie.

  4. 4
    +6
    ~ Robert Koliński
    Środa, 09.10

    O czym my tu mówimy, skoro dzisiejsi włodarze ratusza (choć nie tylko oni, bo ten szkodniczy a szemrany trend trwa od już 3 dekad) wolą rozszerzać granice miasta na jakieś wygwizdowa, bo tam była tania ziemia i można było na niej przy odpowiednich układach w ratuszu zarobić miliony? Elbląg w ostatnich 30 latach rozrósł się do idiotycznych rozmiarów, chciwa deweloperka pobudowała karykaturalne dzielnice bez jakichkolwiek funkcji miejskich poza sypialną, zaś zadowoleni włodarze w dalszym ciągu handlują działkami na m.in. peryferiach, bo tam tanio kupią ją koledzy, co już w ścisłym centrum nie zawsze (choć życie pokazuje, że i tu są wyjątki) jest możliwe. Głupota wszystkich rządów po 1989 roku kłania się elblążan(k)om w pas. A potem nie ma kasy na transport i usługi publiczne - wot, geniusze.

  5. 5
    +4
    ~ kovalski
    Środa, 09.10

    problemy społeczne na dzielnicy Zawodzie ??????????? proszę oświecić mieszkańców Zawodzia co to za problemy

  6. 6
    +6
    ~ hłeh
    Środa, 09.10

    I żeby to stwierdzić trzeba aż pracy magisterskiej?? Rotfl

  7. 7
    +3
    ~ różnice mentalne
    Środa, 09.10

    Dobry temat na magisterium, ale w Elblągu nie zostanie zrealizowany bez poszukania inwestorów. Wspaniała wyspa spichrzów już jest zaklepana przez kozła na jakiś wieżowiec, port się nie będzie rozwijał , bo nadal nie będzie "ruchu" (kozioł). Bez rozsądnych i pracowitych władz miasta nabrzeża będą nadal dzikie. 3/4 "portu" należało by zamienić na XXI wieczną marinę. Należy przygotować nabrzeża rzeki od jeziora Druzno do Nowakowa aby cieszyły oko cumujące jachty i statki turystyczne po przekopie. Praca cenna ale trudna do adaptacji skoro nie była zamówiona i pisana pod miasto. Na Pani miejscu poświęcił bym się nauce kontynuując temat, bo realizacja możliwa jest tylko wtedy gdy będzie Pani prezydentem miasta. Kozioł wykorzysta temat wyborczo i zapomni tak jak z ciepłem, epec i energą.

  8. 8
    +8
    ~ Dede
    Środa, 09.10

    Łoterfront - od razu człowiek czuje się lepszym ! Nadbrzeże to jakoś tak po wieśniacku.

  9. 9
    +7
    ~ czyja to rodzina
    Środa, 09.10

    co to ma być...... dziwne te artykuły, takie lansujące...

  10. 10
    +11
    ~ Kronikarz Truso
    Środa, 09.10

    Temat przerasta intelekty decydentów lokalnych, jak zresztą i inne tematy: EPEC, basen otwarty, park technologiczny, Bażantarnia , Terkawka, MPwik, EPGK, Zarząd Budynków Komunalnych, ZUO, MOPS, ZZM, stajnia - UM, szpital JP II itd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0056607723236