Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Samorząd pracuje nad waterfrontem. Prezydent: Od wielu lat Miasto otwiera się na tzw. morskość Elbląga

04.10.2019, 13:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Samorząd pracuje nad waterfrontem. Prezydent: Od wielu lat Miasto otwiera się na tzw. morskość Elbląga
Fot. Ryszard Biel
W zwołanej dziś (4.10.) konferencji prasowej udział wziął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk oraz elblążanka Justyna Breś, która w 2017 rok  otrzymała I nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział w Gdańsku za pracę magisterską pt. „Studium transformacji frontu wodnego Elbląga”.
 
Waterfront to termin, którym w urbanistyce określa się obszary nad wodą. W przypadku Elbląga, te nad rzeką Elbląg. - Od wielu lat Miasto otwiera się na tzw. morskość Elbląga. Już w 1997 r. powstała koncepcja zagospodarowania przestrzennego portu morskiego, a 2000 r. powstało opracowanie rozpoczynające zagospodarowanie tzw. waterfrontu w naszym porcie – opowiadał Witold Wróblewski.
 
Prezydent podkreślił, że obecnie również trwają działania w tym kierunku. - Jesteśmy w trakcie opracowania studium rozwoju marki Miasta – dodał. - Będziemy uwzględniali wiele elementów, które będą chciały nam pomóc zrealizować waterfrontu.
 
 
Dzisiaj podpisana zostanie umowa przez Ministerstwo i wykonawcę dot. Kanału Żeglugowego przez Mierzeję. Myślę, że to będzie kolejny dobry krok, który pozwoli na to, żeby to, co nazywamy waterfrontem miało coraz więcej szans na realizację
 
– mówił Witold Wróblewski.
 
- Wiele materiałów i opracowań już jest. Jestem przekonany o idei i to tym, że my jako samorząd musimy być przodem do wody – dodał Antoni Czyżyk. - Cieszymy się, że elblążanka Justyna Breś, jako doktorantka, pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej nadal o Elblągu myśli.
 
Przewodniczący RM przyznał, że radni podczas rozmów dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów pytają, co dalej. - Pani Justyna ma pewne pomysły, wizje, jak by to widziała pozostawiając materiał do przemyśleń – stwierdził Antoni Czyżyk.
 
- Elbląg razem z 43 miastami w Polsce opracował w 2019 r. bardzo ważną strategię dot. adaptacji do zmian klimatycznym, która w dużej mierze odnosi się do terenów nadwodnych – przyznała Justyna Breś. - Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego miasta członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do opracowania planów przestrzennych na przestrzeniach wodnych do 2021 r. (…) Te plany mają też dotyczyć wód portowych w obrębach miast.
 
 
Uważam, że Miasta powinny przygotować się do wzięcia aktywnego uczestniczenia w procedurze planistycznej na wodzie posiadając już jakąś wizję całościową rozwoju przestrzennego nabrzeży, by świadomie móc uczestniczyć w rozwoju tkanki zarówno lądowej, jak i wodnej w naszym mieście. To może mieć w kontekście przekopu Mierzei naprawdę kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta
 
– zaznaczyła Justyna Breś.
 
Pomysły elblążanki przedstawimy w kolejnym materiale.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  Robert Koliński
  Piątek, 04.10

  Panie Prezydencie, przypominam również o niedoborach wody w mieście, zwłaszcza podczas okresów suszy, które będą się powtarzać coraz częściej, a którym mógłby zaradzić projekt Jeziorka Miejskiego (pełniącego również funkcje retencyjne) w miejscu kąpieliska przy ul. Spacerowej, czemu jest Pan wciąż przeciwny. Betonowanie miasta i jego rezerw wodnych to nie jest droga dla przyszłości Elbląga, o czym w tej pracy pani Justyny jest również mowa:) #KąpieliskoMiejskie, #JeziorkoMiejskie, #basen

 2. 2
  +11
  ~ ...
  Piątek, 04.10

  "Mamo tato chwalą nas... kto? ... my Ciebie a ja was"

 3. 3
  +11
  ~ Przestańcie
  Piątek, 04.10

  Na pewno nie dzięki P O i PSL i S L D dotarło. Kto blokował przekop.

 4. 4
  +15
  ~ kiki
  Piątek, 04.10

  Morskość czy raczej marskość?

 5. 5
  +3
  ~ 1125
  Piątek, 04.10

  Słupnik i jego koledzy to się nadają,ale chyba do tarcia chrzanu .

 6. 6
  +17
  ~ fghjkl;
  Piątek, 04.10

  "my jako samorząd musimy być przodem do wody" gadu gadu a tym czasem od kilkudziesięciu lat blokujecie na starówce możliwość odbudowy kamienic nad rzeką Elbląg.

 7. 7
  +9
  ~ Najnowocześniejszy
  Piątek, 04.10

  Mam obawy co do wizji pani doktorantki, już uszczęśliwiono nas retrowersją i wystarczy! Nie ma co kombinować tylko trzeba pobudować kamienice przy bulwarach po obu stronach rzeki! Piękna historyczna zabudowa nadrzeczna byłaby wspaniałą atrakcją turystyczną i dumą Elbląga.

 8. 8
  +12
  ~ Promocja Czyżyka trwa
  Piątek, 04.10

  Raz ja u ciebie, raz ty ummie, czy to jest przyszły vice?

 9. 9
  +11
  ~ Puszek
  Piątek, 04.10

  Nie mogą juz bez siebie żyć, januszek odsunięty w kąt. Drugi zajęty kampanią w której Psl poleci , marnie to wygląda

 10. 10
  +6
  ~ BENEK 88
  Piątek, 04.10

  A ja wierze w młodych, wykształconych ludzo.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.