Środa, 30.09.2020, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mieszkańcy szli tropem elbląskiego piwa - zobacz zdjęcia

06.07.2019, 16:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy szli tropem elbląskiego piwa - zobacz zdjęcia
fot. Majka Brejdak
Miłośnicy poznawania nieznanego, pasjonaci historii i genezy powstania (lub zniknięcia) ciekawych miejsc w Elblągu, zebrali się dzisiaj, 6 lipca, przed Ratuszem Staromiejskim by razem z Leszkiem Marcinkowskim, prezesem PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej, wyruszyć w pierwszy w tym sezonie spacer.
 
Sobotnie przedpołudnie z przewodnikiem postanowiło spędzić nieco ponad 60 osób. Wspólnie powędrowali „Tropami elbląskiego piwa”. Okazało się, że tradycje piwowarskie w Elblągu sięgają średniowiecza. Już wówczas warzono piwo z jęczmienia, chmielu i wody, a napój ten, zwany cienkuszem, piły nawet dzieci.
 
Przez lata tradycje produkcji piwa były pielęgnowane, a zajmujący się jego produkcją rzemieślnicy złożyli cech piwowarów, przynależność do którego uprawniała do warzenia piwa.
 
Idąc szlakiem elbląskiego piwa uczestnicy spotkania odwiedzili m.in. Katedrę p.w. św. Mikołaja, w której południowej wieży kościoła Bractwo Słodowników i Piwowarów założyło swoją kaplicę p.w. św. Jana i św. Barbary.
 
 
Od początku biorę udział w Spotkaniach z przewodnikiem. Zawsze dowiem się czegoś nowego o mieście, w którym spędziłam prawie całe życie. Bywa często tak, że przechodzimy obojętnie koło budynków czy innych miejsc, a po wysłuchaniu informacji przekazanych przez przewodników nagle te miejsca ożywają i przestają być anonimowe i obojętne
 
– stwierdza pani Grażyna.
 
- Soboty są bardzo ciekawe – dodaje pan Jan. – Niektóre rzeczy człowiek wie, ale przechodzi i nie zwraca na nie uwagi w ciągu dnia. Chodzimy jak konie z klapkami na oczach, nie dostrzegamy szczegółów, a dopiero przewodnicy nam to wyjaśniają i my rozumiemy gdzie się znajdujemy i jaką to ma wartość. Przewodnik mówił dziś o zamku krzyżackim, który był podobno wspanialszy niż ten w Malborku, ale wieki temu sami elblążanie go zniszczyli, przez co dziś nie wiemy nawet jak wyglądał i nie mamy takiej atrakcji turystycznej jak Malbork. Warto wyciągnąć lekcję z tej historii.
 
Wśród uczestników spotkaliśmy też młodych ludzi, którzy nie do końca takiego spotkania się spodziewali. - Ja jestem z Elbląg, Marcin jest z Gdyni – mówi Ola, uczestniczka Spotkania. – Marcin interesuje się piwem, warzy piwo i zachęcił mnie do przyjścia.

- Spodziewałem się bardziej historii piwa – wyznał Marcin, - a tu piwo było przy okazji opowiadania historii Elbląga. Mimo rozbieżności oczekiwań z rzeczywistością uważam, że było ciekawie.
 
- Jeżeli będziemy w Elblągu w kolejny weekend, to na pewno też przyjdziemy. Podobało nam się – stwierdzili zgodnie.
 
Kolejne spotkanie w następną sobotę, 13 lipca. Zbiórka zaciekawionych tym co kryje się pod ulicami Elbląga o godz.10:00 przed Ratuszem Staromiejskim.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Tropami elbląskiego piwa ( zdjęć 54 )
Dodano: 2019-07-06 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ wuj onkel
  Niedziela, 07.07

  Dla miast ogromną szansą i nadzieją jest umiejscowienie centralnych instytucji administracji publicznej, które bez utraty jakości mogą być rozlokowane poza Warszawą. (...) Polska jest doskonałym państwem do tego, aby być państwem policentrycznym - ocenia minister Jadwiga Emilewicz. - W kolejnej kadencji jesteśmy gotowi więcej instytucji centralnych przenieść do byłych miast wojewódzkich - To na pewno szansa dla Elblaga , może poslowie Wilk i Krasulski zdradzą nam ,czy Elblag jest brany pod uwagę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.